• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 14
Всички въпроси за вилата.
Transporterr - специалист
фладера гледай, зарежи цвета
ebahti - майстор
valentin112 написа:
работят основно с буков и основно за IKEA...защо ли :?
Ми щото е най ефтин-затова :idea:
badves - специалист
Аз мисля че бука не отстъпва на дъбът освен по красота. :rock:
ebahti - майстор
Миналата година сякох 10м3 бук за огрев,не знам болни ли са били дърветата или не ,ама си изглеждаха съвсем наред и тежаха много. Тая год. квото е останоло -стои като че ли е гнило дърво и е значително олекнало...Доколкото знам на бука му требва допълнителна обработка когато се използва за нещо друго освен за печката. А тия от ИКЕА доколкото знам се опитват да продават най евтините мебели на пазара....(освен на нашия )
torbalan - Дървен философ
от бук съм виждал столове... нищо особено не са...

от към красота - мисля, че са несравними с дъба...
EDI - майстор
Аз като аматьор мога да кажа, че бука е най-калпавата и капризна дървесина, предполагам и професионалистите ще го потвърдят.Ако е необработен допълнително, най-много се криви, най-податлив е на гадини, най-бързо гние.Поне това съм установил.
kendal - специалист
колеги ,относно качествата на двата материала -в нашия край набора на лодките го правим от дъб ,извода си го направете сами.
badves - специалист
kendal написа:
колеги ,относно качествата на двата материала -в нашия край набора на лодките го правим от дъб ,извода си го направете сами.
Колега как да различим тези два материала,ако не са лакирани поне аз не мога.Твърдост по Бринел на различни дървесни видове Дъб 3,7 Бук 3,8 Ясен 4,0 Канадски явор 4,8 Череша 3,6 Мербау 4,9 Бор 1,6 Бреза 2,6 Смърч 1,3
Последна промяна от badves на вт дек 27, 2011 11:14 pm, променено общо 1 път.
ebahti - майстор
ne e и нужно...некога старите хора са били по умни от нас...едва ли си купил стар бук-сичко някога е било само дъб.Ама ако не можеш да забиеш пирон у дръвото-дзначи е читаво :idea:
badves - специалист
Дъб - У нас се срещат следните дъбови видове - цер, благун, зимен дъб, летен дъб и други. Дървесината на дъба е съставена от беловина и ядро. Беловината е тясна с жълтиникав цвят. Ядрото е оцветено тъмнокафяво в различни нюанси за отделните видове. Дървесината е кръгопореста. Сърцевинните лъчи са широки и се забелязват в разрезите по напречна, радиална и тангенциална посока. Дъбовата дървесина има превъзходни качества и има изключително голяма трайност, поради съдържанието на дъбилни вещества в нея. Съсъхва и набъбва умерено.

Бук - От всички наши дървесни видове букът има най-голямо разпространение. Буковата дървесина е червеникаво бяла. Обикновено здравата дървесина е без ядро. Буковата дървесина в сурово състояние съдържа голямо количество протоплазма и клетъчен сок, поради което има способността да живее дълго след отсичането й. В този период тя се изкривява, пука се и лесно загнива. По тази причина в миналото тя се смяташе за некачествена и имаше ограничено използване. Сега обаче след въвеждането на попарването, тя е една от най-ценните дървесини и намира широко приложение. Попарената букова дървесина придобива много хубав светло червен цвят, не се пука, свива и измята, лесно се боядисва, байцва и полира
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 14

Тема "Дървена порта за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: