Всички въпроси за вилата.
DanielX - напреднал
Днес минах през магазина на МТД пред универсиадата, че търся ръчен свредел за колове и гледам един ама му искаха 140 лв.
Консултата ми каза че бил много хубав - отпред бил като "диамантина".
Каква диамантина, си мисля, аз няма да пробивам дупки по чукарите...
Та чудя се как се прави самия свредел?

Допълнение:
В тая тема видях инструкции че се прави от полукръгове които се заваряват един за друг и за стеблото, ама се чудех дали има начин как да се направи със спирала с по голяма дълбочина?
Последна промяна от DanielX на ср фев 23, 2011 12:08 am, променено общо 1 път.
lov - майстор
Намираш две парчета тръба 1/2''. Едното за въртока около 60 санта. Другото около 120 ама зависи колко си висок и колко ти трябва да дълбаеш на долу. Изрязваш един кръг от ламарина с дебелина около 4-5мм с диаметър100-110мм. То пак зависи и колко голяма дупка ти трябва но това е нормалния диаметър за колци. Режеш го с шлайфа по диаметъра в центъра ако можеш
пробий отвор колкото ти е тръбата че и малко по широк.Ако ли не като резнеш половините с шлайфа внимателно си опили колкото трябва. Заточи едностранно двте половини.Какво представлява си видял в магазина и почвай да заварявш. Само не давай голям ъгъл на разминаване че няма да дълбае. Двете да се разминават не повече от 3 санта в края.
За връх може някое старо износено свредло да завариш ама става и с усукана и подходящо заострена шина да сложиш. То там повече разчовква почвата и води и съществено не окава влияние на дълбането.
За материалите не се притеснявай и най мекото тенеке дето намериш няма да се износи преди да ти е писнало да въртиш дупки за колци и да се занимаваш със земеделие. :lol:
mios - напреднал
DanielX написа:
Днес минах през магазина на МТД пред универсиадата, че търся ръчен свредел за колове и гледам един ама му искаха 140 лв.
Консултата ми каза че бил много хубав - отпред бил като "диамантина".
Каква диамантина, си мисля, аз няма да пробивам дупки по чукарите...
Та чудя се как се прави самия свредел?
Какви 140 лева аз за 7-8 лева си вземах такъв от една желязария иначе се прави както е описал колегата .
ЧефоС - специалист
lov написа:
За връх може някое старо износено свредло да завариш :lol:
Само не слагай свредло, защото лесно се запълва с пръст, и действа обратно на очакванията. С останалото съм съгласен.
Johny - майстор
Ползвам от съседа едно такова приспособление. Но 1/2" ще е слабо /в смисъл недостатъчно устойчиво/, така че вземи 3/4". И на горният край завари не дълга тръба, а 5-8см. парче 1" и в него ще пъхаш едно дръвце. По-приятно е за ръцете. :-D Ако искаш, ще го снимам някой ден. Всякакви сврела на върха са излишни, а и канала им е плитък.
DanielX - напреднал
Чудех се дали не се взима една по-широка тънкостенна тръба която да се реже по спирала като спиралата се обръща обратно и се заварява на стеблото...
Тая работа с кръгчета резнати по радиуса с дупка в средата колкото за стеблото звучи добре, може пък и да свърши работа...

mios, къде е тая железария?
romanpm - майстор
Имам оригинален руски такъв като полуокръжностите са сменяеми , т.е. има спирална планка с болтчета и може да се дълбае различни диаметри искам да добавя че в горната част на периферията има примерно 3х3 см парченце ламаринка което е перпендикулярно заварено , заострено и обрязва краят така се вади по-лесно и пакетира почвата :)
stanimir62 - специалист
това ползвам аз - може и нефт да извадиш
Изображение
Изображение
Изображение
DanielX - напреднал
Гледах един на ташев галвинг уж за 30 и кусур кинта и беше направен по следния начин:

4-5 кръга с диаметъра на дупката която ще бъде копана с тоя свредел
Прерязват се по радиуса и в средата им се оформя дупка с размера на стеблото. Нанизват се, разтварят се по среза и се заваряват със застъпване едно за друго и така оформят спирала.
Инак за непрекъсната метална спирала изработена от лента си трябва специална машина, като тая тук.
Алтерантивния вариант било от катеноид в хеликоид, ама то това вече е твърде тероетично за моите съвсем праткически цели.

Изображение

Жалко. А мислех че има лесен начин за изработка на това:

Изображение

Изображение
hitrov.lbbg - помощник
Искам да попитам Stanimir62 как изкарва пръста след работа с "НЕФТОТЪРСАЧКАТА" ?

Тема "Как се прави земеделски свредел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: