• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
Всички въпроси за вилата.
catpat - специалист
Снощи пак я палих, вече не излиза дим от фугите. Явно е излизала водата от съхнещия теракол.

Прикачен файл

IMAG1072.jpg Това е първия ред тухли.
VLADO66 - майстор
Много малък радиус и много пълнеж.
zuzo - помощник
вярно много пълнеж !! на моята пещ тухлите на свода ги сложих легнали и за да няма много пълнеж ги рязах като клин по формата на свода така ,че дори и да се спука да не може да се срути . Трябвало да си направиш шаблон на свода от някакъв фазер или шперплат за да ти е по лесно да зидаш свода и така може да си подредиш тухлите на "сухо" и да ги "скроиш" както си искаш. не съм специалист зидар , впрочим това ми бе за първи път но според мен се справих що годе добре моята си работи много добре, досега сме опекли пет агнета и всичко е ок , единствената забележка е че се наложи да я изолирам с каменна вата и фолио за да не изстива бързо , за в бъдеще съм планувал да я изолирам с пясък.

Забравих да кажа ,е тухлите ги рязах с диамантен диск на големият ъглошлайф , пробвах с диск за неметал но е много трудно и бавно. Задължително с очила и противопрахова маска .
catpat - специалист
И аз зидах с шаблон,/вижда се на снимката/ самозаклинват се, стоят сами и без теракола. Ще я намажа с шамот, после вата с фолио, сигурен съм че няма да падне. Просто избързах с паленето - ех мерак.
Прикачен файл:
003.jpg много ми хареса това! моля, ако може да дадеш размери! Благодаря!
kabel96 написа:
Айде майстори напалихте ли пещите че аз мятам тавата след малко.
Изображение Изображение
kula65 - специалист
Здравейте,
От мното време обмислям идеята да си направя, барбекю с пещ, но досега не съм хващал мистерия в живота си. Моля, ако може hristo_k1984 и SEV да ми изпратят чертежите на техните творения за да преценя кое от двете ще ми пасне на определеното место. Има ли някъде показано как се режат тухлите на трапец, и как след това се зида с тях? Как да съобразя размера на страните на трапеца, съобразно отвора на арката? Пробвах да срежа огнеопорна тухла с ръчен ъглошлайф /малък/ с диамантен диск, но освен да стане белята нищо друго не се получи. Моите тухли са като на SEV, стари с очукани ръбове. Искам да се извиня на колегата SEV, че се намествам в темата му. Благодаря предварително за отговорите!
Поздрави!
SEV - специалист
Няма проблем за чертежите,ще ти ги дам.На мен ми ги предостави също човек от форума(хиляди благодарности.Ти драсни някои схеми,а аз ще отбележа размерите по тях.

Относно арката смята се много лесно.Ако приемем че арката има два радиус,външен по голям и вътрешен по малък.Знаейки какъв е диаметъра,намираме периметъра,от там имайки предвид каква част от окръжноста е арката смятаме нейния периметър.По същия начин смятаме и дължината на малаката арка.След това дължината на голямата арка се дели на дебелината на тухлата плюс някаква фуга.Излизат ти броя тухли,обикновенно числото не е точно,закръгляш на по голямо или по малко зависи накъде си по близо,естествено зависимост от броя тухли, пак смяташ дължината на двете арки според избрания от теб брой тухли.Дължината на малката арка я делиш на броя тухли и ти излиза размера на тухлата в долния край,тоест си сметнал клинообразната форма на тухлите в арката.Относно тяхното рязане,аз рязах с голям ъглошлайф и диск за неметал(абразивен,от зелените) пробвах с диамантинен диск,не стана хвърчат искри а нищо.Надявам се,си разбрал нещо от моите обяснения.

Щях да пратя с удоволствие чертежите,пратени от колегата от форума,но не мога да ги намеря.Смятам че не е нужно,на снимките се вижда всичко и аз ще меря от моята и ще записвам размерите които те интересуват.Успех!


П.П. Сега разглеждайки темата,чертежите пратени ми от Ивашки си стоят,ти чете ли цялата тема.
stiv1961 - майстор
Здрасти, kula65 :) ако мога и аз да се намеся. Размерите на барбекюто и пещта са на 3-та страница от тази тема, поста на колегата iva6ki, за което съм му безкрайно благодарен :supz: . Моят ,,комплекс" го правих по тези размери с единствената разлика че промених пещта- от правоъгълна я направих кръгла. Тухлите не съм ги рязал на трапец, просто фугите, които се получаваха ги запълвах с шамот. Последно я ползвах за Великден
viewtopic.php?f=21&t=38199&start=380#p596619
Целия процес на изграждане и размерите ги има и в моята тема, но трябва да се отделя нужното, че има и доста странични неща :)
viewtopic.php?f=21&t=38199&start=240#p429991
viewtopic.php?f=21&t=38199&start=240#p432775
Дано съм помогнал :partyman:
kula65 - специалист
Здравейте,
Свалих си чертежите от двете теми и ги разпечатах. Дясната страна горе - долу е ясна, но лявата /предполагам зидането на комина/ е бой на негри в тъмна нощ. Спирам се на варианта със сферична пещ, но за съжаление проекта се отлага за неопределено време. Комбито щях да го правя до стара къща, която да ремонтирам, но минавам на варианта да правя нова къща на друго място. Така, че първо къщата и тогава пещта, разположена на подходящото място.
Поздрави!
stiv1961 - майстор
kula65 написа:
Здравейте,
Свалих си чертежите от двете теми и ги разпечатах. Дясната страна горе - долу е ясна, но лявата /предполагам зидането на комина/ е бой на негри в тъмна нощ.
Правилно си се ориентирал :) лявата част е за комина и няма нищо сложно, даже е просто :) Показва как се нареждат тухлите за комина от 11-тия до 16-тия ред. Ако забелязваш двата последни реда са с еднакви размери, нагоре зидаш комина колкото прецениш по тези размери като само сменяш посоката на редене на тухлите.
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27

Тема "Барбекю с пещ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: