Всички въпроси за вилата.
rockwall - майстор
с кръгли камъни зидането няма да мине без кофраж
(ако тръгнеш да ги цепиш, ще получиш същият обем трошляк, така че не те съветвам)

Ако искаш да се виждат лицата на речния камък :

Направи кофраж, на дъното сложи разтвор или бетон, в кофража подреди ред камъни - плътно покрай кофража.
Разтворът ти не трябва да тече, а да е като за зидане или измазване.
Покриваш с него положените камъни (тънко!!!) и нареждаш следващите отгоре като гледаш да уплътняваш фугите с подходящи по форма и размер камъни и да не остава много място между камъните и кофража. Ако някой се клати - подложи парчета или по-сух разтвор. Добре е да пъхаш и по някоя пръчка армировка, а също и да вибрираш с пръчката (или нещо друго), за да не остават празнини между камъните.

В зависимост от времето, декофрирай на следващия или по-следващия ден - т.е. разтворът трябва да е стегнал, но да може да се обработва, за да можеш да "извадиш" лицето на камъните.

Ако просто искаш стена, иззидана с речен камък - направи разтвора по-рядък и ще си направиш речен бутобетон. В този случай няма значение кога ще декофрираш, но все пак е добре след 2-3 дни да махнеш кофража и да полееш бетона 2-3 пъти (2-5 дни)

дано е било полезно
Stefan2000 - специалист
Нещо не мога да схвана технологията :?
За нормален кофраж ли става дума или едностранно подпиране на камъните?
Ако е нормален двустранен кофраж, как ще се нареждат камъните ако е малко по-дълбок, като за зид? Или се прави на части?
rockwall - майстор
не знам какво искаш да зидаш, затова съм писал за кофраж с дълбочина, колкото да си пъхнеш ръката до рамото - ако ще е за стена под ограда или нещо такова

Ако искаш да вдигаш стена 2 метра , ще трябва да правиш пълзящ кофраж на части или да е с по-отворени страни - т.е. скара от дъски, които да не позволяват на камъните да се разместват, но пък и да са достатъчно раздалечени, за да могат да се пъхат нови камъни

Във всеки случай зидането с объл речен камък си е предизвикателство и ако не става дума за някоя малка подпорна стена, ползвана за терасиране на наклонен терен или нещо с декоративна цел, аз не бих си правил експерименти, без да се консултирам с някой, който го е правил - оставям настрана, че и видът на камъните е важен.
Stefan2000 - специалист
Благодаря за отговора!
И аз си го представях горе-долу по подобен начин, но не бях сигурен.
Едва ли ще ми се наложи да ползвам точно речни камъни, но исках да съм сигурен и в тази технология защото все пак може и да потрябва. :wink:
Колкото до моите планове, предстои ми укрепване на старите зидове на приземния етаж на къща, но истинското положение ще стане ясно едва след разтурянето на къщата. Съответно и повечето дувари по мястото са паднали или са пътници.
Проблема е, че камъка който е ползван не е добър и се цепи напречно много лесно . Изключение от части правят основите на къщата, за които явно е подбиран друг по-здрав камък. Но при всички положения ще слепям камъните, а не както са били до сега сухи зидове или кал за основите на къщата...
ogo - специалист
Здравейте,
Съветите ми бяха много полезни. Сега обаче се сблъсквам със следния технологичен проблем:
Вижте как изглежда стар и нов зид един до друг Изображение
Нищо общо. Отзад е използван кофраж и положението е просто трагично - Изображение
В същото време "оригиналния зид от преди 130 години освен, че е иделано прав и широк по цялата дължина, но е и перфектно красив, също от двете страни.
Отвън:
http://media.snimka.bg/s1/3709/033662366.jpg?r=0
отвътре:
Изображение

Същото важи и за разделителните колони.
Оригиналните са с идеални равни и плътни фуги между тухлите, а едната колона (ударена от камион), правена в по ново време, няма нищо общо.
тази в лявао:
Изображение
Ето още един "модерен" пример. Малко по-добре, но пак не същото:
Изображение
Как преди повече от век са постигали такова съвършенство?
Целия албум тук:http://sokolot.snimka.bg/other/kamenna-zidariya.828259
themask - специалист
Не е имало 16етажно строителство и майсторите не са санували как ще изплескат днес 100-200 квадрата за норматив... :)
vitrinabg.com - специалист
Едно време за да станеш майстор е минавал доста дълъг период на чиракуване и учене на занаята.Имало е мерак,желание и старание.Имало е чувство на ОТГОВОРНОСТ и ДОСТОЙНСТВО.Имало и виждане за детайлите.Имало е много неща които сега вече няма. Уста Кольо Фичето е започнал в детските си години да чиракува и едва на 31години става майстор.Важно е,че ти прави впечатление майсторлъка и правиш разлика с кепазанлъка.На много хора не им прави впечатление,не са взискателни към майсторите и те правят каквото си знаят и колкото могат.
професионал - специалист
themask написа:
Не е имало 16етажно строителство и майсторите не са санували как ще изплескат днес 100-200 квадрата за норматив... :)
Едно време когато са викали майстор са го питали дали може да направи еди-какво си, а не ще го направиш ли за 90 дни (примерно)! Сега всички гонят срокове - това е"ава майката на строителството днес! (не че няма и достатъчно калпазани в бранша, които да го правят, но това пак идва от сроковете)
VLADO66 - майстор
Такъв тип зид/с обли камъни/се прави трудно-Правят се дървени майки и се подпира с греди през растояние 2-3 метра.Камъните трябва за се подбират визуално и след това играчката с оформянето на фугите е голяма.Ползването на лепило е съвременно удобство,но трябва да се смеси 1:1 с цимент и за се добавят 2 части промит речен пясък.Лесното/както в случая/ е да се направи цялостен кофраж и да де направи бутобетон.

Тема "Слепване на речни камъни" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: