Всички въпроси за вилата.
stiv1961 - майстор
hidrazin написа:
Камък взех от Еленино до Ст.Загора. По спомен преди 3 години го взех на
цена около 4 лева квадрата без транспорта естествено. Дебели плочи около 5 см от такъв вид камък:
Сега са 5-7 лв( дебелите), зависи на кой тъмно зелен ще попаднеш :)
stenmark - специалист
Стиви пак може да се намери на 4лв.Скоро питах един приятел който живее в с.Еленино.Незвисимо от кой си купуваш този който е за стена или под цената е една.
hidrazin - майстор
stiv1961 написа:
...Сега са 5-7 лв( дебелите), зависи на кой тъмно зелен ще попаднеш :)
Пазя си телефона на тъмнозеления. Последно ми беше свалил още цената. Ама аз не взимам по 5-10 квадрата а по едно камионче поне. :-D
Сега погледнах цената на тия пластмасовите боклуци - 10-17 лева на квадрат. :shock: Определено с камъка ще е по-евтино, по-красиво и по-здраво.
:partyman:
gmgoro - напреднал
Благодаря на всички!

Днеска ходих да меря и оглеждам. С пластмасовите няма да е ефтино, а и не е ясно дали наистина ще е достатъчо здраво и практично. Наиситна много варианти има, но в повечето случаи цената ми е бариерата. Имам да направя 30-тина квадрата и повече от десетина лв. на квадрат не ми се дават (с мой труд разбира се), тъй че се отива на вариант камък, който с транспорта, лепилото и т.н. ще се върже около тази цена (е зависи си от камъка).

hidrazin с какво го лепи, има ли нещо специфично. Има ли нужда от някаква импрегнация? Иска ми се да избегна напукване, отчупване, отронване във времето, поне едни 10 години да изкара:-). Камъка явно е добре да е над 5 см дебелина. А от кои видове е подходящ? Хлъзга ли се като е мокър? Благодаря!
stiv1961 - майстор
Стените са с камък около 2 см а пътеката и около нея( не се вижда на снимката)- около 4 см. Аз насипах пясък и го заравних с един мастар. Наредих плочите и след това фугирах с много рядка смес от цимент и кварцов пясък съотношение 1:3. За сега( около 3 год.) не е мръднало или напукано някъде.
Хидра, Стенмарк, и аз преди три години купих 100 м2, ама цеха ни беше в Еленино и зеленките бяха мои хора. Купих го на 3 лв. Скоро ги питах за един приятел и ми викат- ако беше за тебе, бате- 4 лв., за други 5-6 лв. :-D . Може, не че не може да се намери и на по- тънка лайсна особено когато помощите им свършат :-D
Прикачен файл:
110620111181.jpg
gmgoro, поне аз не съм се хлъзгал по камъка когато е мокър. Не знам от къде си, но ако Еленино ти е близо търси Мандрабаирски камък :-D - 4-5 санта дебелина :) :partyman:
hidrazin - майстор
При мен проблема беше че основата не беше много здрава. Мястото преди беше обработваема площ - орано, копано. Копане до здрава основа - към 40см.
После се прави кофража като се смятат всички нива. Нареждат се големи камънаци (и по-малки) докато се достигне долното ниво на кофражната дъска. Върху камънака се слага баластра и се пуска един маркуч с вода. Баластрата и пясъка по този начин се увличат от водата и запълват кухините между едрите камъни.
После арматурна мрежа. Май взех доста, защото на повечето места стана припокрита - двойна. Следва бетона и камъка - при мен е правено едновременно. Почва се от единия край да се сипва бетон на дебело и отгоре върху него направо се слагат каменните плочи като се подравняват по кофража.
Накрая, като стегне естествено фугирането. Не се лъжи да правиш сухо фугиране или ци...анско фугиране. Това второто се прави веднага с поставянето на камъка. Фугите се посипват със суха смес от пресят пясък и цимент. Сухата смес се разстила равно с метла. Тя си дърпа влага от още мокрия бетон. Като се очертаят фугите (една цигара време), сухото се измита с метлата а това дето е над камъка се обира с мистрията и пак се заглажда с метлата.
Не го ползвай този начин. Фугирай си с разбъркан пясък и цимент.
Какъв камък да избереш? Ами какъвто ти хареса и ти е по джоба. Повечето не се хлъзгат ако не са полирани като мрамора или гранита. Този дето съм ти показал не се хлъзга. Внимавай от къде го купуваш и какво има в палето. На много места отгоре и и отстрани има големи парчета а по средата е трошляк и криви плочи дето и за калдаръм не стават.
На снимката - зад гърба ми дето не се вижда е портата за колата. Площадката е нивелирана и с размери 7х3,15м а от решетката за отводняване нагоре е 15 метра и е с денивелация.

Изображение
:partyman:
gmgoro - напреднал
Благодаря за споделения опит!

Живот и здраве след няколко семдици и аз ще кача снимки :)
hidrazin - майстор
gmgoro написа:
...Живот и здраве след няколко семдици и аз ще кача снимки :)
Ще чакаме с нетърпение и успех!!!
:partyman:
alex63 - специалист
Spassow_lbg написа:
Здравейте,

на Вилата имам да направя алея за .......
идеята е да се направи алея от паркинг плочи но видях че има такива пластмасови елементи като решетки които ги изполват пак за настилка за паркоплощи.

кое ще е по удачно, все пак ми се ще и визуално да изглежа добре.
Здравейте!
Виждам темата е малко старичка, но има интересни мнения и за това реших да пиша тук.И ние ще правим пътеки в двора това лято и се заглеждахме по тези пластмасовите.Има ги на паркинга на "Мистър Баба"- корабчето преди вълнолома.Там е на равно и в пясъка са заровени, но са хванати с някакви скоби за бетонна пътека, като към края на така импровизирания паркинг са леко потънали и начупени.При нас ще е транспортна пътека за превоз на количка с дърва, тор и др. подобни, но не и за кола.За това се чудим от какво да е.Имаме и голяма денивалация-около метър и половина на 50 метра, като не е еднаква на всякъде.Има места с по-стръмно и други където наклона е по-малък.Ще изравним където може, но не навсякъде става понеже има участък от 12 метра граничещ с морава, а тя е изравнена.Останалата част от двора е на две тераси с разлика във височината от метър.И така вие сте на ход:

- пластмаса;
- бетон;
- камък(какъв).

- да издържи поне 20 години.

Предварително благодаря!
VLADO66 - майстор
Най-добре бетон.Количката ще се движи гладко, а и зимата ще се рине сняг лесно.

Тема "Паркинг плочи от бетон или от пластмасовите зелените" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: