Всички въпроси за вилата.
aiako - специалист
Аз съм наредил наполовина срязани кончета от бира, на моите колове пасват идеално.
Johny - майстор
aiako написа:
Аз съм наредил наполовина срязани кончета от бира, на моите колове пасват идеално.
Супер, но ако е прекалено дъга оградата, ще трябва яко пиене..
Та мисълта ми е да ходим да помагаме.... с пиенето. :wink:
PCL82 - майстор
Никой не е споменал за опънните усилия. В инструкциите на вносни оградни системи с колове и оградна мрежа е написано, че на всеки 25м прав участък се предвижда усилен кол, който ограничава опъна в тези 25м. Така се избягва претоварването на някои колове и изкривяеането им. Ъгловите колове се подпират с с наклонени подпори.

На вилата подновявах оградата между два ъгъла, дълга 50м. Коловете поръчах в работлница-дълги 2,10м от тръба 1 1/4". Горните им краища запушиха с ламарина, заварена и изрязана кръгло по тръбата. В долния край бяха заварени два мустака от арматърно желязо. Коловете бяха бетонирани 50см в земята. Над земята колвете бяха грундирани и боядисани, а после беше опъната мрежата висока 1,5м. В долният край на мрежата беше преплетено арматурно желязо ф8 и земята беше наръсена с камъни, против кучета.

Посредата на 50-те метра беше поставен сдвоен кол, който поделя опъна на два дяла, а ъгловите колове бяха поръчани с подпори. Част от подпорите бяха заварени в работилницата, а други бяха със заварена скоба и се притегнаха с болтове на място към кола.

Тази ограда направих 2007г. Коловете (20бр.) струваха 300лв, мрежата беше около 250лв и 1м3 бетон-около 130лв.
Johny - майстор
Това което си направил е добре, но мрежата натоварва кола вертикално.
torbalan - Дървен философ
Когато е дълга при вятър действа като платно, нищо че е мрежа...
Освен това ъгловите колове са натоварени в две посоки...
crez - майстор
Това с подпорите в ъглите е азбучна истина, и затова нея споменаваме, също в горния и долния край на мрежата се опъва нишка (тел ф4 мм) като се оплета през "окото" на мрежата. Аз я опъвам със специални обтегачи, продават се в железарските магазини.http://www.ecomaxfarmer.com/products.php?id=4966. Колкото за бетонирането на коловете има една теория, че с времето от свиването (при замръзване) и разпускането на почвата тя избутва бетона като тапа от бутилка. Тъй като изкопаната дупка е с форма на пресечен конус с големия диаметър отгоре, ако може да се изкопае обратно(което е невъзможно) този ефект ще се избегне.
torbalan - Дървен философ
На метър надолу температурните колебания са нищожни...
Освен това, като завали дъжд и накисне хубаво - колкото през зимата е успяло да избута, два пъти повече ще си пропадне :)

Няма шанс да избута основата :)
crez - майстор
torbalanе бетонирането трябва да стане на дълбочина повече от 600 мм и тогава няма проблем http://masterovit-spb.ru/betonirovanie- ... -i-protiv/ Колегата PCL82 ги е бетонирал на 500 мм., затова му казвам че рано или късно земята ще ги "изплюе".
torbalan - Дървен философ
Дълбочината на бетониране, до колкото знам, се определя от вида на почвата и от това какво има надолу...

До сега обаче, не съм видял изплют бетон и не само това, ами и камък изплют не съм видял...

Дори по-скоро обратното наблюдавам - с течение на времето земята поглъща разните неща отгоре и...

За пример мога да ти дам моето барбекю - някога, преди около 40 години, са зидали кошарата директно върху почвата (това е по думите на един от двамата души, които са го зидали). Когато аз купих къщата и го преправих на барбекю - първите два реда тухли вече бяха в земята...

Някъде, по на север, където почвата замръзва на дълбоко - възможно е и да има такъв проблем с изплюването, но по наще ширини по-скоро се случва обратното - тежките конструкции леко по леко потъват, ако не са добре фундирани....
stiv1961 - майстор
Вие там край Дунава лека- полека потъвате :-D
Това в кръга на шегата :), на моето лозе коловете са набити преди 30 години на около 60 см в земята, но там почвата е песъчлива и се клатят като на коча м,дете :-D

Тема "Може ли колове за ограда само с набиване?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: