• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Всички въпроси за вилата.
NeoBoss - специалист
@SEV кое не ти е ясно, стив ти е показал как трябва да се зида около казанИЯ, а хидразин ти е дал съвет как е по добре да сложиш винкелите на които да лежи казана.
или със една дума почваш да зидаш като стигнеш 50см , склагаш винкел арматура или квото здраво желязо имаш напречно или по начина по който ти е казал хидразин. И продължаваш доакто не получиш това което е на картинката на стив. След тва на втора преварка ни събираш и.... :partyman:
sto64 - специалист
Казанът има ли фланец за изхвърляне на джибрите след варенето ?
Ако няма , при зазидан трудно ще го изгребваш.
Такова голямо и хубаво барбекю с пещ си иззидал,че едно огнище ли ще ти се опъне.
Имаш скиците ,уточни си размерите и действай.
chapara - майстор
Вземи подходяща джанта, завари и четири крака с нужната височина. Слагай казаня на нея и почвай със зидането :wink: Аз съм се мъчил със зидан казан, мъкааааааа. Сега си карам на пропан бутан. С една бутилка 5и 1/2 казана по 80 л.. На ден варя по два казана, регулиране супер. Ушил съм кожук от стари одеала с които завивам казаня, да не губя КПД и си свиркам :wink:

Изображение
SEV - специалист
Казана има испускател,единственото не ми е ясно за въздуховодите.Под въздуховоди имам предвид нишите през които ще минава огъня и ще влиза в комина,там ми е малко мътно.За ракията няма проблеми,имам доволно количество,отделно от това готвя матРиал от мандарини и бързам да видя резултата :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: .
hidrazin - майстор
Какви ниши, какви въздуховоди !!! Погледни скицата на Stiv1961. Като стигнеш
нужната височина слагаш джелязото, върху него казана и продължаваш нагоре на същата широчина
така че да има отвсякъде покрай казана поне по 10-15см празно пространство. Там минава огъня и
димът. На последните два реда в задната част оставяш отвор за комина. Целта е огънят да нагрява
не само дъното но и стените на казана. Отгоре как ще го запушваш огнището оставям на въображението ти.
Най-удобно и евтино излиза на ток. Казан 80л с два нагревателя по 3kW завира за 45-50 минути. После се оставя
само на единия нагревател. Всичко излиза към 12kWh електроенергия. И по 20 стотинки да я сметнеш играта е за 2,50 лв
на казан. Нито на газ, нито на дърва не ти излиза такава сметката. (осен ако дървата са ти без пари) Ама пак не си заслужава
клеченето при казана и поддържането на огъня. Пък и на ток не загаря токова лесно, като на дърва. Крушова се вари без проблем. :-D
Освен това като свариш един път и засечеш времето, следващите вървят по часовник. Няма смисъл да стоиш при
казана и да му баеш. В това време може да си свършиш нещо друго.
:partyman:
bulhomes2 - майстор
hidrazin, нагревателите вътре ли са или вън?
SEV - специалист
bulhomes2 написа:
hidrazin, нагревателите вътре ли са или вън?
Вътре,целия е вътре :-D може и два пъти вътре.
bulhomes2 - майстор
Ония е сух, сух, сух...
hidrazin - майстор
bulhomes2 написа:
hidrazin, нагревателите вътре ли са или вън?
Естествено. Така нямаш никакви загуби на енергия. Ако и казана е добре термоизолиран ще е още по-добре.
Варих в такъв от неръждавейка 80 литров и данните са от него. Не ми хареса много. Медния загрява дота по-бързо.
На този от неръждавейката му бях хвърлил няколко одеяла за изолация, ама пак имаше загуби. Ако си направя за мен
ще е на ток, сложен в някаква опаковка (сандък :-D ) и изолиран с вата отвсякъде. И трябва да има от опаковката
тръба за източване на отработения материал. Един шибърен кран би свършил идеална работа. Няма смисъл да се вари
всичко - само чорбата. Първо през пресата за грозде и после в казана само течност. Няма и загаряне. Все пак от опит -
крушовицата си иска разреждане, дори и на ток. Това с дървата си е ялова работа. Който веднъж опита, забравя дърва и газ.
Ама всеки си има тертип и предпочитания. Не се опитвам да го налагам като панацея.
Между другото ракия почти не пия ... след като правих AAS анализ на няколко вида домашна ракия. Разбира се има и етанол,
ама има и половината менделеева таблица. :lol: Истината е водката или на казана да има ректификационна колона и човек,
който да и разбира и да работи с нея. Другото е коктейл Молотов. :cool:
Да ви е сладко!!!
:partyman:
big_death - специалист
Ректификационната колона губи вкуса на ракията !
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Зидано огнище за казан за ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: