• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Всички въпроси за вилата.
SEV - специалист
Здравейте,
От скоро се здобих с моята мечта(тя голяма мечта :lol: ) казан за варене на ракия 150литра-пълен комплект.Направих помещение,където ще се монтира.Смятах да е на газ,но бързо се отказах,поради голямата консумация на синьото гориво.Решил съм да го зазидам,нооо тук вече запецнах.Комина ще е зад казана в единия ъгъл.Някой правил ли е такова "чудо",и между другото търся да закупя огнеопорни тухли(моите останалите от камината ги подарих и сега :wallbash: )Ще съм много благодарен да посъберем малко инфо за иначе "много важно съоръжение".
hidrazin - майстор
Направи го на ток и няма да съжаляваш.
:partyman:
шоп - майстор
Казан на дърва си е класика. Разходи се до някой селски казан и ще видиш, че комина е орзад. Това не е проблем, не знам какво те притеснява.

П.П не отхвърляй пропан бутана. Дървата също не са евтини. Пък и хамалогията с тах... Има и друго с пропан бутан е много лесна регулировката. Няма опасност да загориш матеряла
Айде успехи :-)
mumar - специалист
SEV от кой град си?
Питанка за тухлите :mrgreen:
SEV - специалист
Решил съм твърдо да е на дърва.Ходих в един селски казан и нещото което видях и от разговора с казанджията разбрах следното.Зида се самото огнище по средата на около 50см се слага чугунена или ламаринена плоча с периферия.Посипва се с 1см кварцов пясък,слага се казана и се зида около него.Това зидане ми проблемното,защото огъня освен че грее дъното и топлел стените,чак тогава влиза в комина.Навирах се вътре да го разглеждам,отвора на комина не видях.Та как става този "номер",там ми е дерта.Иначе ми е ясно по другия начин,когато огъня грее дъното и заминава в комина.
stiv1961 - майстор
Ето една схемичка и линкове към колегите ракиджии :)
http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?p=8062
http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=838

Прикачен файл

zidan k.JPG
zidan k.JPG (14.53 KиБ) Видяна 28410 пъти
SEV - специалист
mumar написа:
SEV от кой град си?
Питанка за тухлите :mrgreen:
Варна.
SEV - специалист
stiv1961 Мерси за линковете,прочетох ги и освен тази скица която си публикувал нищо полезно за мен няма,или поне аз не открих.
stiv1961 - майстор
Каишев изчезна някъде, той мисля имаше зидан казан. Но аз мисля, че по схемата няма нищо сложно, след като огъня загрява стените на казана димът излиза през комина. Виж как отвора на комина е в горната част. И аз съм отделил място за това начинание, но все не ми стига някой лев да си купя казан :sad:
hidrazin - майстор
Зида се самото огнище по средата на около 50см се слага чугунена или ламаринена плоча с периферия.
Това не е много правилно. Ако съм разбрал става дума за плоча с дупка по средата, където да легне казана. Тогава няма
как огънят да стигне да стените на казана и от къде ще минава димът? Когато стигнеш до нивото където ще е дъното на казана
се слагат пръчки арматурно желязо на които да легне казана и се продължава нагоре. Пръчките се слагат по краищата.
Примерно ето така:
Изображение
Дано да си личи какво искам да кажа - драснах го набързо. Ляга само периферията на казана. Така пламъкът и димът минават
минават спокойно през тях и нагряват и стените на казана. Димът излиза от най-горната задна част. Нещо като на онази скица.
Поне казаните при нас са така направени.
Само дето не знам защо си решил твърдо да е на дърва? За мен не е много удачно решение - трудно се контролира температурата.
Утре ще решиш да сложиш и колона за дестилация.
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Зидано огнище за казан за ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: