• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17
Всички въпроси за вилата.
nv952 - майстор
Привет колеги следващата ми идея е за оградата която е дълга 7м като 4 са само ограда а другите 3 са вратник (2м) и врата(1м).Първо искам да направя тези 4 метра защото са в окаяно състояние на някой места се клатят и всеки момент ще паднат.Гледам,че баба ги е подпирала с едни камъни и други подръчни средства,но и мрежата се е сгънала и наклонела.Решил съм в место бетонови колове да сложа метални тръби по 2 метра дълги с дебелина около 2мм,но тези който предлагат по нета за по 1.50 лв килограма ще са 4 кола по 2 метра = 8м а от магазина не можели да кажат ориентировъчна цена защото били различно тегло но казаха че ще е около 40лв.Дайте някой идея от къде да взема тръби Ф50 или 60 с дебелина 1-2-3мм
снимка не може да кача защото е 3 мб просто сайта е прецакан за съжаление.ще по търся някъде в някой онлайн албум да я кача.
Изображение
Последна промяна от nv952 на нед апр 14, 2013 10:16 pm, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
Ако искаш по-евтино... Една съседка купи тръби за улуци (мисля, че 80мм им е диаметъра), от тези най-разпространените... По 3 лева за метър са горе-долу.
Пусна в тях по няколко пръчки за арматура и ги наля с цимент и пясък забъркано като за замазка...

Вече повече от 10 години не са мръднали...
gogata1987 - специалист
Другия евтин вариант е Г-образен винкел 5х5 см. Не отдавна взех такива колове, за да подменя изгнилите по колове по оградата на вилата и ми стъпиха на по около 3лв броя, доколкото помня. Въпросните изгнили колове бяха на по 30+ години, тъй че не се притеснявай, че няма да изкарат дълго.
nv952 - майстор
Аз мисля и тази тръба да използвам по спомен мисля че е дебела.Преди време дядо я беше слагал за кабелите на телефона но вече нали ги няма може да я отрежа.
Изображение
PCL82 - майстор
Ако ще са метални коловете препоръчвам да ги бетонираш в предварително изкопани дупки, а не просто да ги забиеш с тежкия чук. Иначе най-бързо гният в основат. Затова е добре материалът да не е по-тънък от 3мм. Като диаметър е достатъчно 40-50мм, затапени отгоре. Има някои правила за да трае оградата по-дълго: Ъгловите, крайните и коловете при вратите се подпират с наклонени подпори, за да поемат опъна на мрежата. На всеки 25м прав участък се слага подсилен кол, който предпазва останалите да не се натрупа твърде голям опън. Хубаво е отдулу и отгоре на мрежата да има носещ тел, който я предпазва от разръфване и пречи на кучетата да я повдигат и минават под нея. За да не могат да ровят покрай оградата се наръсва чакъл и трошлаци.

Коловете се грундират и боядисват. Може да им се пробие по една дупка по в горния край, за да не става кондез вътре. Има готови метални капачки или си правиш от парче ламарина-заваряваш и после оформяш с флексчето по тръбата. Други начини са с пластмасови капачки или с циментов разтвор.
nv952 - майстор
PCL82 написа:
Ако ще са метални коловете препоръчвам да ги бетонираш в предварително изкопани дупки, а не просто да ги забиеш с тежкия чук. Иначе най-бързо гният в основат. Затова е добре материалът да не е по-тънък от 3мм. Като диаметър е достатъчно 40-50мм, затапени отгоре. Има някои правила за да трае оградата по-дълго: Ъгловите, крайните и коловете при вратите се подпират с наклонени подпори, за да поемат опъна на мрежата. На всеки 25м прав участък се слага подсилен кол, който предпазва останалите да не се натрупа твърде голям опън. Хубаво е отдулу и отгоре на мрежата да има носещ тел, който я предпазва от разръфване и пречи на кучетата да я повдигат и минават под нея. За да не могат да ровят покрай оградата се наръсва чакъл и трошлаци.

Коловете се грундират и боядисват. Може да им се пробие по една дупка по в горния край, за да не става кондез вътре. Има готови метални капачки или си правиш от парче ламарина-заваряваш и после оформяш с флексчето по тръбата. Други начини са с пластмасови капачки или с циментов разтвор.
аз мисля дупките да са на 40 см дълбочина и широки 25 на 25 см дали е достатъчно а само с забиване ми е ясно че няма да стане.
професионал - специалист
За колове провери в пунктовете за скрап - не можеш да си представиш колко хубав материал може да се намери там! (на много по-ниска цена от железарията)
nv952 - майстор
аз бях пуснал тема за такива пунктове край бургас някой каза че по пътя за средец има остава да проверя но не са в посока към мойто село.
http://goo.gl/maps/ihlHX тук намерих един след меден рудник
piron45 - майстор
А що не си вземеш циментови колове, не гният. А само за вратата да използваш метални. А може и всички да са циментови като за пантите се сложи шина, за да се заварят.При нас циментовите колове вървят по 8лв.
nv952 - майстор
То ако става въпрос за циментови ние имаме,но съм останал с впечетление,че металните са по добри.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

Тема "Ограда-колове и врата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: