Всички въпроси за вилата.
Caxo - специалист
Здравейте, искам малко да променя ландшафта и за целта трябва да направя няколко подпорни стенички...Понеже става въпрос за 40-50см дувар, мога ли да мина без да "закопавам на дълбоко" основите, както е по правилата на минимум 80см... :? Камъните мисля да ги замазвам с цименто-пясъчен р-р 1:3 . За първи ред ще сложа по-широки камъни издадени напред да подпират... Само основите какви да са :)
VLADO66 - майстор
Може и по-плитко-40-50см но ти предлагам това което е под земята да го направиш с бутобетон.Ако не знаеш това е бетон с вкарани в него едри камъни/най-малките колкото юмрук/.На мен габионите ми харесват като начин на подпиране -чисто,бързо и просто-ето какво представляват http://ogradi.com/produkti/gabioni/elek ... ni-gabioni
Caxo - специалист
Да знам ги, но при цялата работа идва от това, че трябва да махна един дувар в двора, който пречи и се събори на половина, та реших да си направя тези стенички. Разстоянието е около 20м от единия обект до другия. Гледам да съчетая полезното с приятното и най-вече с мързеливото :lol: За основите ще изкопая 2 лопати дълбочина и ще нахвърлям камъни и бетон. Има ли смисъл да нахвърлям някоя пръчка арматурно желязо ?
VLADO66 - майстор
Ако ще правиш бутобетон няма нужда а и няма как да сложиш пръчките.Слагаш на дъното десетина санта бетон,цопваш камъните,покриваш с бетон и така,става чук.
ArturDent - Почти Безобиден
За 40-50 см аз даже не бих ползвал никакъв разтвор.
Нареждам камъните с лек наклон към по-високата част.
Тревата в пролуките ще свърши работата като укрепване, а ако на образуваната тераса има храсти - нямаш грижи да падне.
единак - специалист
Целият ми двор е терасиран, като подпорните стениза зидани от камък и варират между 30 и 130 см. Три зими издъжаха без особени забележки, а наклонът ми е много силен.

Ако нямаш наклон, не укрепваш големи земни маси или да вкарваш тежки машини, хич не се занимавай - 20 см в земята, разтвор, колкото да легне камъка плътно към земята и си зидаш. Разтвора пясък и цимент, не хоросан.
Transporterr - специалист
ако има наклон си трябва да се вкопаят колкото излиза над земята ако не спазваш необходимата за замръзване дълбочина, иначе след време от свличането на земната маса ще подадат.
ArturDent написа:
Тревата в пролуките ще свърши работата като укрепване..
- демек недей хаби жилязото :-D
Caxo - специалист
Разтвор със сигурност ще има. Трева ще има само там където може даосачка, минава ка освен това не искам да се крият разни влечуги по дупките. За желязото попитах понеже намерих едни стари пръчки 8мм и повече, но са толкова корозирали, че стават само за неотговорни места или скрап :lol: Благодаря ви за съветите ! След празниците мисля да ги почвам :)

Тема "Направа на подпорни стенички" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: