Всички въпроси за вилата.
hidrazin - майстор
ArturDent написа:
Понеже ще питате защо е толкова голяма - понеже съм доста едър и като се навеждам да гледам електромера, да не си удрям главата...
Все си мислех че електромерите се слагат в табла а не в шахти. :? Човек винаги има какво ново да научи. :)
:partyman:
ArturDent - Почти Безобиден
Е водомера, де. Поне да беше го сложил в бисерите...
stenmark - специалист
Не знам дали ще замръзне водата,но имам съмнения че ще се пропука или "сплеска".То пречиствателните станции да не би да са с някаква супер пластмаса.А относно замръзването,ако си е под нивото на терена 0.4м и отгоре е покрит не със стиропор ,а с вата сигурно има шанс.
VLADO66 - майстор
Ватата ще поеме вода и дотам с изолационните и качества,под земята се слага само XPS.
mir4oto - специалист
ivanovbg написа:
Аз бих направил бетонен бункер с капак - все пак изкопа си го имаш и с малко арматура и няколко платна... Така хем няма да ми го мачка земята, хем ако след време му стане нещо ще го сменя много лесно, а и лесно бих го вадил за да го почиствам когато реша. Евентуално и хидрофора бих монтирал вътре, а тръбите и тока също под земята. Като се зарие с малко земя отгоре и крадците трудно биха го намерили. Стиропор бих сложил за изолация да не замръзва зимата.
=D> =D> =D> Браво Иванов, браво

Нямам какво друго да добавя освен, че това е най добрият предложен вариант. Може да монтираш някакъв термостат и нагревател, който да включва при температура в шахтата под 4 градуса. Така поне ще си сигурен, че никога нищо няма да ти замръзне.
valqk - специалист
Аз бих го направил така - 1.70х1.70х1.70 - да има място за бидон и хидрофор и теб - да може и да се завъртиш.
Бетон с 8мм мрежа отстрани и отдолу.
Без изолация отдолу и с xps от средата нагоре от външната част на бетона и от вътрешната.
Отгоре - ще трябва да се измисли някакъв капак, който да не пуска вода надолу и да изолира добре - да не бяга много топло.
Може дървен с подходящ битум или нещо подобно да отвежда водата настрани, но да може лесно да се вдига и стиропор/xps под дъските. Така след 5-10год. като изгние решетката на бидона и почне да се скапва пластмасата да може лесно да се извади.
Пускам тока и водата на поне 80см под нивото в една тръба ф110 всичко - тръби и кабели.
От ДВЕТЕ страни тази тръба да стои отворена към резервоара и към мазе или нещо подобно. В последствие, ако става много влажно в резервоара - да може да се сложи вентилатор, който да издърпва/издухва влагата (да се помисли за отвор към повърхността - без да влиза вода от него).
В тръбата и около самия хидрофор и бидон опъвам нагревател за тръби - има едни такива като кабели, които са точно за това и консумират малко, но така, че дори и да се запали кабела да не стане беля + термостат в самата шахта настроен на около 1-2 градуса. Като стане 0 там на 1тон си му трябва доста време за да замръзне - та да се пуска с хистерезис до около 5градуса - мисля, ще е ок).
Слагам бидон от тези по 70лв + сребро/сребърен 'филтър' закрепено вътре в бидона.
Слагам 3 филтъра от сондажа пълнещ бидона - 100микрона - 30/50микрона - 5микрона (всичките с мрежичка - да може да се мият, не да се сменят!Трябва да се следят и в зависимост от сондажа да се види периода на обслужване).
Тръбата на хидрофора да е хваната на поне 5-10см от дъното на бидона да остава утайката в бидона.
Вързвам хидрофора към бидона с 1цол и кран м/у тях. Кран навътре към мазето и 3/4 или цол - зависи какво има от черната пвц тръба.
Оставям си разстояние откъм вентила на хидрофора - да мога да го помпя 1път на година. Слагам хидрофора на пале или нещо подобно - да не е на земята(на 10-20-30см нагоре, ако се напълни с вода), но и да не е на плътна повърхност.
Слагам поплавъци със сачми - 1 за помпата от сондажа и 1 за защита на хидрофора - като се изпразни водата.
Пускам, тествам седмица-две завито с найлон и после затварям 'покрива' без да заривам. След седмица ползване и поливане всеки ден отгоре с маркуч - гледам как е влагата вътре. Ако се налага - вентилатор на ф110 + изход към повърхността (ако има нагревател зимата няма да има ядове, а и винаги може да се затвори за месец отдушника).
След успешни тестове и уточняване на влажността, периода на обслужване на филтрите и т.н. - затваряш, заравяш (аз не бих слагал над 5см пръст -за да може да се отваря да се обслужва или бих си оставил капак в капака :)

Разбира се, това е, ако искаш да го направиш както трябва. Това изисква допълнитени средства, но спестява главоболия, като идеш и да се чудиш 'ко прайм' на -15-20 :)
Може и само да го бухнеш в дупката и газ, но след 3-4 год. като нищо ще пропадне някой изненадан в бидона :weedman:

Дано съм бил полезен! Успех.
kolev_k - специалист
VLADO66 написа:
В друга тема се коментираше че е полезно да се сложи вътре сребро против бактерии.Друг вариант е УВ лампа.
Имам щерна 10 кубика.Как да я монтирам лампата/те,над водата или във водата?А среброто как се прилага? :? Благодаря
VLADO66 - майстор
В твоя случай среброто е безпредметно защото обема е голям.УВ лампата работи на проточен принцип и се монтира на входа на водопровода http://www.thermoeconomic.com/prechistv ... -eco-p692/ това комбинирано устройство струва 1600лв.,като всяка година му се сменя лампата която е 84лв.
ivanovbg - майстор
На един приятел сложихме болнична бактерицидна лампа. Мисля че беше нещо от този род - http://www.mikimak.com/?function=detail&id=4635 в една прозрачна пластмасова тръба затапена и топната във цистерната долния край. Взехме проба преди да я включим и след 24часа. Във втората не бяха открити живи микроорганизми. Изкарва му около година и половина нон стоп.
jabata - специалист
Използвам темата, за да си задам моето питане, понеже е сходно.
Като цяло ми трябва да вкопая резервоар за вода, на по-голяма дълбочина. Повечето от тези за вкопаване, им дават дълбочина 0.5. И мисълта ми е, ако примерно над резервоара, сложа някакви дървени талпи, или кофражен шперплат, който да легне отстрани, дали няма да успея да насипя да речеме 1м или повече.
Честно казано варианта с бетончета, не ми харесва много, понеже трябва арматура, кофраж, и т.н. и то ще излезне толкова колкото да си купя един който му дават че може да се вкопае и на по-голяма дълбочина.
Причината да питам е, че цената на тези е толкова хубава, че добре ще се вкопае в джоба ми. :-D

Тема "Резервоар за вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: