• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всички въпроси за вилата.
lov - майстор
На село имам къща която не се обитава. Тръбата излиза от стената в мазето около 50см и след това е водомера. Увил съм го с ивици дунапрен и от горе със стреч фолио като съм оставил капачета за крановете и джама. Тръбата след него обаче е изолирана поне още 1.5м. Източвам го и така кара вече повече от 10-15 години. Преди уж го бях увил с разни парцали и източен но беше останало явно малко водичка и му се пукна дъното. Отдадох го и на това че не бях изолирал тръбата след него и от там се получи това замръзване. Тръбата която е в земята не можа да компенсира охлаждането на откритата час след водомера.
nautilus33 - майстор
Източването как го правиш- просто затваряш карана преди водомера и пускаш чешмата да изкара колкото може, или си има и по-специален начин? При мен етажът, на който е водомерът, е на около 40-50 над кота нула, не е в мазето. И зимата като паднат температурите до -15-20, предполагам вътре е пак някъде толкова. От пода тръбата излиза и след около 30см е водомера. След това продължават тръбите към банята, която е от другата страна на стената.
plamen6703 - майстор
Хубаво е да имаш кран с изпразнител, някакъв от този тип http://www.shop.bg-maistor.com/spiratel ... 3-4-detail
lov - майстор
След водомера имам кран с изпразнител и реално водомера би трябвало да се източи и той. Но предния който гръмна имаше нещо като ваничка на дъното и явно беше задържало вода и тя го пукна. Новия и той ми се види същи модел но вече не съм брал ядове.
На другата къща тръбата ми излиза от земята вертикално и там го сложих вертикално. Водомера позволява такъв монтаж. И преди него си сложих кран с изпразнител. Малко помъркаха че не можело така. Че водомер не се монтирал вертикално и се наложи да им вадя и да им показвам бумагите му кое как и защо може и че по предписание филтър се монтира преди водомера и хич не ми пука как ще си го пломбират. Ама и като се задръсти филтъра ще ги викам да си го чистят щом желаят така. Та бързо се предадоха и кандисаха. Та сега както е никаква вода не остава вътре.
nautilus33 - майстор
Трябва да го погледна да видя дали и този има такъв изпразнител. Иначе ще се опитам да го зазимя по този начин, и да увия с дунапрен колкото се може повечето от тръбата в банята. Иначе те тия от ВиК за какво са мрънкали- за това, че е поставен вертикално, или за изпразнителя преди водомера?
lov - майстор
За всичко. Че водомера бил монтиран вертикално че има филтър преди него както и кран с изпразнител пак преди водомера.
Щял съм бил да крада вода през изпразнителя :lol: а за филтъра нямали такива пломбажи за тях и също съм можел да крада. Вадим паспорта на водомера и четем какво е написано и какво се изисква при монтажа за да отчита правилно. И се почва да така пише ама ние мислим че е неправилно и не го правим така. Ай сиктир бе неграмотници. Виж за изпразнителя преди водомера реално можеха да се заядат но с тая чучурка там трябва да съм луд за да се захвана да им крада от водата.
Бе луда работа са тези. Аз съм на нож с тях от години кога заради строителството една тераса ме караха да съгласувам проекта с тях защото можело да им наруша и пробия някоя тяхна тръба. Малко остана да викам някоя телевизия да видят какви специалисти са и как тръбопроводите им вървят по въздуха. Еле се арнисаха о време като им казах че идват да ги снимат им гледат сеира. Подписаха на бързо, че и такса не щяха, за да излезнат на бързо от конфузната ситуация с неграмотника дето го пращат при разглеждането и одобряването на проекти в общината :)
Не ми се разправяше да ги карам да си отменят искането по официалния ред че беше ми напищяло и от други простотии.
nikel - специалист
За крадене - може.
Слагаш по един кран с изпразнител преди и след водомера, затваряш двата крана и с компресора през изпразнителите връщаш показанията на водомера.
Затова не искат да има кран с изпразнител преди водомера.
Беден човек жив дявол/както е казал народа/
п.п.То и тези които пишат инструкциите в завода производител са гола вода

Максима:
Ако нещо неще и неще да тръгне - прочети инструкцията /цитат по памет/
lov - майстор
Ако е за крадене има и по елегантни начини. КИП-а ми е професия. :-D И нали не си мислиш че ще се гъзурча да закачам компресори да върна 5-6 кубика от показанията. А и при условия че ако ми трябва вода примерно за поливане тя е бол около мене и същия ток дето ще ползвам за тази гимнастика мога да го ползвам да помпя вода дето ми е без пари.
Дето пишат инструкциите съвсем не са гола вода а напротив знаят много добре как да си защитават продукцията и че един филтър преди водомера върши работа. Но нали точно така сме свикнали да ги смятаме за глупаци и давай както си знаем пък после ревем като убодени мечки що това онова не работи както трябва.
И дай да не се отклоняваме от темата. Номера при зазимяването е да няма никаква вода в системата. Защото освен във водомера може да остане някъде и по тръбите които са с обратен наклон и не могат да се отточат. Така че ако има такива трябва да се предвиди това и да се продуха със въздух.
nautilus33 - майстор
Днес разглеждах, но забравих да снимам, да покажа. Тръбата, която идва отвън, излиза от пода под ъгъл, прави чупка с обратен завой и влиза във водомера, след което има около 20-ина санта прав участък, и пак отива в пода, и оттам някъде в банята. А, там са бая тръби. Сега се сетих, че вместо дунапрен мога да ползвам едни изолации точно за тръби, които съм виждал по магазините. Около 2-3см са дебели по спомен. Или дунапрен е по-добре?

ПП водомера беше сменен от ВиК пролетта, но не са ми оставили никакви книжа. Т.е. къде мога да видя, какви са предписанията за монтаж?
plamen6703 - майстор
Ползвай тръбна изолация и като източиш от изпразнителят няма да имаш проблеми. :partyman:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Зазимяване водомерна шахта - спор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: