• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всички въпроси за вилата.
lov - майстор
Моя на вилата е също с ламаринен капак. На сред двора е и е дълбока е около метър. От горе на водомера натъпквам един голям найлон на топка така че да е що годе уплътнено към стените. Заема около половината от обема и. От горе добавям някакво парче дунапрен от тапицерия на диван влизаща плътно по стените на шахтата. Никога не съм брал ядове.
Днеска източих системата и приключих с водите там. И едно предупреждение кога има сферични кранове и остават на студа. Ако се оставят отворени и са на места където мръзнат има опасност пак да се пускат защото около сферата и корпуса остава вода. Трябва няколко пъти да се затворят и отворят за да се изпразни тази част от тях а най добре ако стоят полуотворени.
grizan1980 - специалист
На едното село (балканско) водомерната шахта е пълна с два чувала слама, леко се овлажняват и през 2-3 години ги сменям. На другото село ( 30 км от Пловдив) напълних водомерната шахта със стиропор 5 см и под капака два слоя микропореста гума по 1 см, отгоре вече е капак от гетинакс или някаква пластмаса. Вече втора година откакто аз се грижа за това нямам проблеми :)
lov - майстор
Избягвате органични материали като слама парцали и тем подобни. Лесно пият вода мухлясват и най вече губят изолационните си качества. Това с найлона го видях доста на север от нас. Той на практика не изолира а спира само естествената циркулация на въздуха както и преминаването на влага на горе. Дори не слагат никакви дунапрени както аз а само найлон. Дори да е събрал малко вода по гънките от конденза ако се наложи да го вадите лесно се премахва и пак е готов за употреба. :-D
radius - майстор
За 10лв се слага 5см XPS и готово.
Johny - майстор
Писал съм го преди пет години, а общо ползвам шахтата 8-9 години и никога не е замръзвала. Няма слама, найлон и т.н..
viewtopic.php?f=21&t=39310&hilit=%D1%88%D0%B0%D1%85%D1%82%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B0
nautilus33 - майстор
И така, разултата от днес е :?
Спрях водата от крана преди водомера, отворих чешмите в банята и кухнята и отвих холендеровата гайка след водомера. Водата от изтече, но не спря... Понеже водомера е пломбиран, нямаше как да отвъртя преди него и за това натиснах долколкото можах целия водомер надолу, така че да дам наклон на водата, която е във водомера и да изтече. Понякакъв начин успях да го заклещя срещу холендера и да остане леко наклонен(после едвам го завъртях, зе откъм водомера е пластмаса и някакъв много твърд уплътнител). И водата тръгна на много тънка струйка, и така около 40-45мин. Горе-долу дебита е около 4-5 литра за тези 45 мин. Предполагам, че понеже тръбите са на около 40-50 години, както и крана преди водомера, не затваря плътно.
Сега не знам какво да правя. Завих холендера обратно, но ако крана не затваря плътно, водомерът пак ще се напълни целия с вода и зима ще има пак цъфнали налъми :shock:
Не знам ако взема да им звънна на тия от ВиК, дали ще искат да дойда и да спрат водата от улицата, за да мога да отвия пак холендера и да оставя да изтече каквото има, пък напралоте да ги викна пак. Защото в момента нито имам време нито пък ми се занимава в това време да къртя и да сменям тръбите преди водопровода, за да сложа нов кран. А предполагам, че тръбите ще се скъсат при евентуален опит да ги отвия.
Руди - майстор
Няма ли начин да завиеш тапа някъде след крана,
който не затваря добре?
nautilus33 - майстор
То има, фактически преди водомера, между водомера и крана, но тръбите са така клеясали, че предполагам, че при един по-силен напън да отвия муфата, тръбата ще се скъса. Казвам го, понеже съм изпадал в такава ситуация. А ако това стане, не знам какво ще правя.
plamen6703 - майстор
Провери за тротоарен кран дали има и дали работи, ако има и работи си решаваш проблема от тротоарният кран :wink: :partyman:
nautilus33 - майстор
Не виждам никъде по тротоара да има. Трябва да питам комшиите, понеже те са там от бая време. Но си спомням, че като смениха водомера пролетта, ми казаха, че трябва да ги викна за да спрат водата, ако искам да местя водомера, та предполагам е главен за няколко къщи.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Зазимяване водомерна шахта - спор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: