Всички въпроси за вилата.
brum - майстор
На вилата вода освен от кладенеца няма. Та явно ще се слага хидрофор за да се реши този проблем. Точно до кладенеца има изградено от предишният собственик бетонено корито около метъри и 20 на 80 сантиметра с метален капак, дълбочината е около 60-70 сантиметра и май има бетонено дъно. Вътре е била старата помпа. Коритото е закопано на 2/3 в земята.

Температурите на вилата падат доста. Миналата зима е имало дни дето температурата е била около -25 градуса през деня (близо до Самоков е, малко по към яз. Искър). Вилата се ползва веднъж на 1-2-3 седмици, т.е. ще има дълги студени периоди без циркулация на вода от кладенеца.

И се чудя как да топлоизолирам хидрофора и тръбите до къщата за да нямам проблеми. Не знам дали има хидрофори дето си имат защита от замръзване и да се самоподгряват като падне температурата. Ама биха свършили чудесна работа ако имаше :) .

Та едната ми идея е да изолирам коритото много добре - изграждам кожраж около хидрофора и запълвам цялото корито с пенополеуретанова пяна. После режа капак от излятата пяна и го закачам на металния капак на коритото. И освен тая работа да сложа някакъв слаб нагревател с термодатчик - примерно 50-100 вата мощност да топли въздуха останал около помпата.

Нямам идея как да предпазя тръбите до къщата и тези в къщата. Тези вътре в нея са вече положени и замазани в канал в плочата под къщата. Тези навън ще бъдат на около 40см дълбочина в почвата.

Като опция разглеждам и варианта да източвам цялата система. Но не съм запознат с вътрешната конструкция на хидрофора и не знам как и колко успешно може да се реализира това ...

И ако може съвет какъв филтър да взема за хидрофора :) ? И предполагаам филтъра се слага преди хидрофора, нали?
hidrazin - майстор
Без нагревател колкото и пяна да сложиш ще замръзне.
Тръбите на 40см са плитко. Ще замръзнат.
В къщата щом вече са замазани нямаш вариант.
Филтрите - груб преди помпата и фин след нея.
Груб филтър:
http://tashev-galving.com/images/items/ ... %20256.jpg
Фин филтър:
http://www.pestimenergia.bg/shop/produc ... phera.html
Вероятно ще се наложи да източваш системата и зимата да нямаш вода.
:partyman:
brum - майстор
А опцията с потопяема хидрофорна помпа? Тя докато е в кладенеца не би трябвало да замръзне.

А тръбите - те в къщата така или иначе ще замръзват. Може би е по-добре да са плитко, за да мога да ги източвам. Ама да не са прекалено плитко за да не замръзват за една вечер :) .
hidrazin - майстор
Голяма част от потопяемите помпи са с монтиран в тях възвратен клапан. Как ще я източиш?
Ако е достатъчно студено няма проблем да замръзнат на 40 см и за по-малко от една вечер. За нашите условия тръбите се полагат на дълбочина повече от 60 см. Обикновено към 80см, особено в северозападна България. :)
:partyman:
P.S. За който не му се копае или няма друга възможност има и това:
Саморегулиращи нагревателни кабели Heat Trace
Или това, както и други подобни:
Отопление на водопроводни тръби
brum - майстор
Точно това е проблема, че източването ще е сложно :) . А и като гледам цените на тия системи - по-добре да си взмеа нормален хидрофор и да си го източвам като ме няма.

За да не замръзват за една нощ тръбите - мога да оставям водата да тече слабо през ноща. И да топлоизолирам хидрофора и да оставя малък нагревател за всеки случай при него.

Пропускам ли нещо или може да се получи така?
hidrazin - майстор
Уфф... Всичко може ама дали е удачно? Що не си вкопаеш тръбите на 60-70 санта? Или вече си ги вкопал на плитко?
Има и друго решение. Помпата в кладенеца на минимум 2 метра дълбочина от земята или потопяема помпа. Отгоре на кладенеца капак да не влиза студен въздух. На изходящата тръба от помпата (независимо дали потопяема или нормална слагаш една тетка и на нея един електроклапан.
Когато към него няма подадено напрежение е затворен и си ползваш водата. Като лягаш да спиш или преди да си тръгнеш му подаваш напрежение и той ти източва системата.
Има такава опция при автоматичните поливни системи. Като задържи дълго време студено метеостанцията преценява и ти спира напояването като източва системата. На пролет пак автоматично си подкарва цикъла като и се самообучва. Ама това вече е друга бира де. :-D
:partyman:
brum - майстор
Ми мислех за клапан управляван с нещо като жило за източване. Ама потопяемите хидрофорни помпи са на ебаси цените ...

Иначе да - това с ел. клапана не се сетих и ще работи. Даже клапана ще е под вода, 12V да не избия рибата :) . И като лягам - спирам тока на помпата и източвам тръбите през клапана. Ама пак - цената на тия помпи почва от 500-600 лева нагоре за читава (погледнах, но не видях по-евтина). Ако намеря такава с пресостат остава само разширителен съд, ама ако няма пресостат ще трябват още екстри ...


Сега загледах не-потопяемите помпи в комплект с разширителен съд - за 300лв има избор :) . Чудя се тия малките на Karcher (3000/42 примерно) дали са удачни? И дали това може да работи легнало? Или да взема някой модел на Wilo? Примерно HWJ 202?

За източване си мисля, че мога да пусна още една тръба към кладенеца с два клапана - един преди и един след помпата. И като източвам - спирам тока, отварям двата клапана, отварям чешмата и се приключва.
brum - майстор
Пиша си аз сам, ама то щото им развитие :) . Взех си на Gardena хидрофор с електронен пресостат. Най-малкият, 4000/4. Като го разгледах няма да е много сложен за източване - вадя маркуча от кладенеца, махам възвратният клапан, пускам маркуча обратно и развивам връзката за преди и след помпата (тая дето се ползва като се пълни). Като източи основната вода развивам тапата от долу и доизточвам каквото е останало. И толкова :) .

Сега остава да видя дали това, че има минимален дебит от 90л/ч ще ми е проблем :) . Само това ми е притеснението.
brum - майстор
След толкова мислене измислих следното - нагревателни кабели по тръбите и един нагревател вътре в шахтата с помпата. Зимата системата ще се изпразва, ама нали като ходя там ще трябва да може да работи :) .

Кабелите около тръбите са ми малко неясни обаче. Мисля да ги ползвам само да размръзявам тръбите като замръзнат. Тръбите са полипропиленови. Разни хора разправят, че тия тръби не се пукали ако замръзнат - това вярно ли е? Мисля кабелите да ги ползвам само за размръзяване на тръбите и ако наистина не се пукат ще е добре дошло. Чуде се и колко вата кабели да сложа.

Тръбата дето е вкарана вече в пода ще е малко проблемна, ама там ще се прекарва още една тръба. Ще се изкърти и ще се вкарат кабели и за двете тръби. И така почти няма да останат тръби без кабели. Ще има малка част която се пада точно в най-вътрешното на къщата. Там се надявам да не успява да замръзне :) .
kaishew - специалист
А защо да не се ползва топлината на водата за да не замръзва системата?Например да работи през определен период от време.Или ако се командва и от опасност при замръзване.

Тема "Защита на хидрофор от замръзване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: