Всички въпроси за вилата.
brum - майстор
Хм, баси гредата. Значи остава варианта да подгрявам външните и да източвам водата когато ме няма...
hidrazin - майстор
Ами то и препятствие се пише с Т. Най ще губиш още един бас? :-D
А това с кабелите в тръбата си мисля че е по-доброто решение. Така ще е нужна по-малка мощност на кабела - загубите от топлината произвеждана от кабела ще са по-малки. За оплетката на кабела - естествено е че се използва за защита. Самия кабел бих препоръчал да се захрани през една ДТЗ. Тогава дори и 230 волтов кабел няма да е по-опасен от нагревателя в бойлера.
Освен това какви са тези глупости с консумацията на кабела при 15 градуса, при 65 градуса ... дрън, дрън ... Хората са измислили едни неща дето им викат терморелета. Шибваш едно такова да ти мери външната температура и да включва кабела само когато трябва. Те ония от клипа си го предлагат даже.
http://www.flexelec.com/electronic-ther ... x-tm1.html
А кабела от клипа е този:
http://www.flexelec.com/products/xlpe-c ... s-ftx.html
Ако си кабела има по-голяма мощност от необходимата, винаги може да се захрани през един регулатор на мощност (освен терморелето за външна температура).
И друго - не е необходимо кабела примерно в къщата да минава през абсолютно всички участъци от тръбите. Все пак той ще затопли водата и тя няма да позволи на участъците с колена например да замръзнат. Може да се писнат НЯКОЛКО такива нагревателни кабела само по правите участъци и да се управляват и захранят заедно.
Аре толкоз от мен. Трябва да се гледа на място къде и ка да се пуснат.
:partyman:
ArturDent - Почти Безобиден
kozl написа:
...И ако по тръбите има колена, кабела е до там, оти не мое да вземе завоя на 90 гр. Отделно ако тръбите са полипропиленови, всяка заварка е препядствие за кабела.
То има едни такива "пишки" дето се ръгат преди истинското изтегляне на кабела и за тях се вързва кабела.
kozl - майстор
hidrazin написа:
Ами то и препятствие се пише с Т. Най ще губиш още един бас? :-D
Е това вече ще е бетствие де, но поне съм предупреден. :lol:
А видях да слагат кабели на климатиците против замръзване на дренажа без да ги връзват към реле - директно захранени и веднага се :shock: . Обаче отговора беше, че така се връзват, защото са подгряващи кабели с променливо съпротивление, което регулира консумацията, съответно нагряването им според температурата. Но не ми остана време да ги мерна при около 20 гр. има ли консумация, нЕма ли :? Защото вероятно са някакви позисторни и все няква консумация ще има и над 5 градуса.
ArturDent написа:
То има едни такива "пишки" дето се ръгат преди истинското изтегляне на кабела и за тях се вързва кабела.
Няколко теглича имам ама с пишка не бех пробАл. Ама и като се :? колко трЕбе да е дълга.................................. :lol:
ArturDent - Почти Безобиден
kozl написа:
Няколко теглича имам ама с пишка не бех пробАл. Ама и като се :? колко трЕбе да е дълга.................................. :lol:
За това става въпрос, достатъчно дълги са. Малките са до към 30 м.
Има и на големи макари с дължина няколко стотици метра.
Изображение
VLADO66 - майстор
Аз не бих ръгал кабеляци ВЪВ тръбите,освен това на мястото на заварките на полипропилена почти винаги се получават едни стеснения отвътре и ползването на жичкаджийски жила ще е мъка.Нагревателния кабел се увива върху тръбата под тръбната изолация.
brum - майстор
По принцип да, ама се оказа, че има кабели правени да влизат вътре в тръбите. Виж клипчето в youtube по-нагоре.
VLADO66 - майстор
brum написа:
По принцип да, ама се оказа, че има кабели правени да влизат вътре в тръбите. Виж клипчето в youtube по-нагоре.
Може и да има,ама какво става с изолацията на кабела като тръгне пясъка по тръбите.
hidrazin - майстор
Нищо. Това да не са тръби за пясъкоструйка? То ако имаш толкова пясък че да ти протрие изолацията, тръби и кранове няма да ти останат. :-D
:partyman:
brum - майстор
Няма пясък, има финни филтри преди хидрофора :) .

А като кабела остарее - сменяш. Поне подмянта е лесна. А тоя извън тръбите ако е замазан ходи го подменяй :) .

Бе шубето е голям страх. Т'ва да пусна ток по кабел дето минава през водата нещо не ме кефи много, ама май ми е единствената смислена опция освен къртенето. Дефектнотоковата защита колко ще опази - не ми се мисли. Ще трябва специално за тая работа да добавям заземяване и екстри. Май към момента ще сложа кабели на откритите тръби (ти са 10см в земята де, не са съвсем открити) и ще източвам системата като ме няма. Поне източването е лесно - точно за това са на 10см под земята тръбите, че най-ниската точка да ми е при хидрофора.

Тема "Защита на хидрофор от замръзване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: