• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всички въпроси за вилата.
SEV - специалист
Aко ще правиш конструкцията на асмата в горния си край права,то на 6500мм. ти трябва доста солиден затворен профил(винкела го забрави,хем е скъп,хем неустойчив),който струва пари.Аз бих ти предложил да направиш едни ферми,декоративни,които ще се справят с вертикалното натоварване,ще изглеждат приятно и ще ти излезе финансово най изгодно.Вече върху тези ферми можеш да си изградиш решетката.Аз на моята асма вместо тел или готови решетки,сложих едни малки елипсовидни кухи профил с рамери 10/5 мм. с дебелина на стената 1.2мм.
zheleff - специалист
След дълго четене и умуване взех решение за асмалъка. Ще бъде от две части. Вертикалите /колоните/ ще са високи 2,2м. от профил 50/50/5мм, а хоризонталите 1,8-2м. от профил 40/30/4мм. Сега е момента да кажете ако мислите, че идеята не я бива и защо. #-o
SEV - специалист
Хубаво ще е вертикалните профили и горните да бъдат с еднакво сечение,в противен случай ще ти е трудно да ги завариш профилите един за друг.Отделно от това няма да изглежда хубаво,чисто визуално.Това е моето скромно неангажиращо мнение.Успех.
VLADO66 - майстор
Фермите могат спокойно да се направят от квадратна тръба 60/30/2мм под ъгъл 120гр.(като на клипчето горе),укрепването между фермите от същия профил.Мяташ отгоре поцинкована електрозаварена оградна мрежа и готово.Широката част на профилите трябва да е вертикална.
zheleff - специалист
Защо колега точно 60/30/2мм ?
По отношение на избора на профил за хоризонтала искам да отбележа, че 50/50/5мм на метър е 7.18кг а 40/30/3мм - 2,93кг т.е. почти 2,5 разлика в теглото. Мисля, че при силен вятър или много голямо натоварване /тегло/ на хоризонталната площ, поради ъгъла и разпънката, най-голяма сила на напрежение ще има върху вертикала /колоната/, а не върху хоризонтала. Знам ли? Може и да греша. Сигурно иманякоя формула, ама нито я знам, нито мога да използвам правилно, а камоли да анализирам резултатите. Ако има мераклии от вас, давайте.
VLADO66 - майстор
Това е минимума.Ако имаш бюджет може и по голям размер.В случая правоъгълната тръба върши същата работа като квадратната 60/60.А е 2мм. защото ще ти се налага да я дупчиш :wink:
zheleff - специалист
Благодаря на всички дали съвети. =D>
romanpm - майстор
Прикачен файл:
1-DSCF8334.JPG
1-DSCF8334.JPG (61.02 KиБ) Видяна 12305 пъти
С метал се губи чарът , и при моята пергула е ~6м като в дясно е с хоризонтална греда на стена :)
boltik - специалист
SEV написа:
Aко ще правиш конструкцията на асмата в горния си край права,то на 6500мм. ти трябва доста солиден затворен профил(винкела го забрави.
SEV написа:
Хубаво ще е вертикалните профили и горните да бъдат с еднакво сечение,в противен случай ще ти е трудно да ги завариш профилите един за ......
zheleff написа:
Освен това, докато го чертаех, се зачудих дали няма да е нестабилно в посоката "А"?
Изображение
zheleff написа:
Пък дано жената да ги хареса :-D
crez написа:
Не опъвай тел за асмата,а купи заварена мрежа Ф4 или ..........
VLADO66 написа:
Ако имаш бюджет може и .......
romanpm написа:
С метал се губи чарът.........
Здравейте,понеже лозата и асмата са ми тръпка и аз да се изкажа .Това не означава,че съм специалист.Ще спомена само това,което знам от опит.
Първият и най-голям проблем е жената????????Ще трябва да съгласуваш всички движения.
Второ:За такива големи конструкции,винкела не е за предпочитане.До 2-2.5 м.козерка е нормално за тази конструкция.На практика се огъва в по посока „с„
Погледни по улиците.Всички стълбове са тръби.Стълб с формата на винкел няма.
Трето:Можеш да облечеш вертикалите с дъски,като декорация.
Все пак ти си вземаш крайното решение.Асма се прави единпът в живота,освен ако нямаш нещо друго в предвид.
Това,което съм извадил по-горе са важни неща,които трябва да се съблюдават.И накрая малко съвети и от мем:Ако нацелиш подходящия сорт лози,може да береш повече грозде,отколкот от едно малко лозенце.Не копаеш,само пръскъш,поливаш и береш.И още,да не направиш тази голяма грешка!Да си изпереш чергите или да си измиеш кацата точно по обяд,под самата асмата.Всичко ще изгориш-ще почернее.И грозде и листа.
sensi - специалист
Това е моята асма, направил съм я от кух квадрат 50/50, а отгоре извитите тръби са шпригли от камион разрязани на половина. Отпред сложих челни дъски направени на винкел, а м/у коловете опънах поцинкована тел 2 мм. Сега предстои да направя водачи на всеки кол от квадрат 20/20 по който да опъна тел за да могат да се катерят малините и къпините който съм насадил м/у лозичките.

Прикачен файл

P1140259.JPG

Прикачен файл

P1140258.JPG

Прикачен файл

P1140256.JPG
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Конструкция на асма?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: