• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всички въпроси за вилата.
reevil - специалист
Ще използвам темата, защото питането ми е сходно.
Какви профили да използвам за конструкция на асмалък като ще има два реда успоредни вертикали и върху тях вече хоризонтали, за да се формират квадрати?
Използвам схемата на колегата zheleff с корекции за яснота какво искам да се получи.
Варианта с 50х50х4мм профил за вертикалните и 50х40х3мм положен да носи с високата част(50мм) за хоризонталите удачен ли е.
Височината ще е около 235см, разстоянието между хоризонталите е около 270см.
На всички прави ъгли мисля да сложа подкоси по 100см, дайте съвет и за тях от какво желязо да са?
Благодаря!

Прикачен файл

7097130phhh.GIF
7097130phhh.GIF (10.12 KиБ) Видяна 5647 пъти
SEV - специалист
Според мен е достатъчно,моята конструкция е със сходни размери,само че хоризонталите при мен са 50/30/2
Мавруда К. Мерловска
Здравейте, много ви моля да ми помогнете със съвет за конструкцията на асмалък.

Височината на вертикалната тръба е 2м. От там тръбата трябва да е с овална форма, като дължината и ъгъла и са такива, че проекцията и на земята да е най-много 2м. Разстоянието между тръбите/колове е 2м.

1. С какви размери трябва да е тръбата и могат ли да се направят с тази форма чрез огъване или нещо подобно без заваряване? В долният край тръбите ще са в бетонна иснова на оградата.
2. Трябва ли да има поддържащи елементи като на картинките от предната страница и изобщо трябва ли да се свържат тръбите една с друга. По вертикалната част ще е мрежа, а за поддръжката на лозите смятам да е с 3мм поцинкована тел.
Всяко междустълбие от 2м. ще държи 4 кордона от лозите.

Прикачен файл

Drawing (1).png
Drawing (1).png (34.17 KиБ) Видяна 5311 пъти
miroki - майстор
В двата края дъгите трябва да са свързани с твърдо. Да се опаянти. Понеже ще се изкривят, като се сложи тел. Опъваш единия, а той разхлабва предния тел.
Правил съм подобен експеримент като тръбата за основа ми е по средата на хоризонталната. А задния край на хоризонталния забит в къщата. И пак леко се върти при опъване. Те просто поддават на 2 м.
Като правите асми мислете и по варианта, че ще има деца, люлки по тях, младежи да се набират на тях и т.н. Не говоря за конкретната последна.
Мавруда К. Мерловска
Ооо, благодаря много. Люлки надали, но като натежат онези тежки гроздове :)
EDI - майстор
Определено най-малко трябва да се хване в двата края на дъгите, както каза колегата.Ако правиш само две секции, може и да ти стига здравина, но ако ще правиш 3 и нагоре секции, ще трябва и евентуално укрепване с някой и друг диагонал на дъгите, ще увисне от собствената тежест и теглото на материала.Освен това 3 мм тел е прекалено дебела, 1,5 мм е съвсем достатъчно, по-лесно се работи и е достатъчно здрава.
kuger - майстор
Прикачен файл:
Drawing (1).png
Drawing (1).png (30.24 KиБ) Видяна 4947 пъти
Така ще стане, дали тръба, дали профил.
biol - специалист
Много ще е нестабилна асмата, от тежестта след години може да изметне.
В къщи от към улицата ми е подобна , но съм я направил Y подобна.
Прехвърлил съм още едно рамо от към страна на улицата, по-късо но да балансира.
Мавруда К. Мерловска
Благодаря за съветите. Май ще модифицирам проекта малко....
kr1100 - майстор
ако се разпъва тел - квадрати 50х50 см или 50х60 см. Не слушайте съвети за заварени мрежи с око 20х20 см или подобни с размер по-малък от око 50х50 см.

Ще питам даващите съвети за малко око 20х2о как се реже асмата напролет. Аз обичам да се провра в око 50х50 см , да се огледам и да режа , а не да се мъча отдолу тука да се опитам да режа или там
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Конструкция на асма?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: