• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всички въпроси за вилата.
stani64 - напреднал
Не, комшията ми е от дясната страна (отсамната) - хоризонталния пунктир.
p.v.x - майстор
Гост написа:
То за устойчиво- има как да се направи да не провисне и милиметър, но ще е с греди като на мостова конструкция.
А на картинката на врабеца- освен, че е допълнил моята, като е направил ферма, уякчавайки реброто, което добавих- е добавил напълно излишна подпорка, (долната лилава), която най-вероятно ще трябва да е в комшийския двор.
Бях я начертал , преди да видя , че си постнал схемата.
Иначе щях само да пиша.
Ама както винаги , натърти своето его. :lol:
Подпорката е против изкълчване на колонката.
Товара по фермата , се предава точно в тази точка.
Гост - специалист
Когато си я поствал си видял, че има мнение преди твоето. Не се прави на ударен.
Колоните е хубаво да са с такова сечение, че да не се изкълчат при това натоварване и да се налага да се подпират допълнително. В случая може и да няма , но в най- честия случай асмалъка е на границата с комшията ;-)
p.v.x - майстор
Гост написа:
Не се прави на ударен.
Прав си.
"Голем" си...
stani64 - напреднал
А за вертикалните колони, в какъв размер и профил ме съветвате да ги изготвя?
Гост - специалист
Не се чувствай задължен да пишеш след всяко мое мнение.
И нека обсъдим твоето предложение:
Кое те накара да допълниш картинката, предложена от мен, добавяйки подпори на реброто, което е натоварено предимно на опън. (Огъването е породено от натоварване най-вече от собственото му тегло), което трябва да е така подбрано като сечение, че да може да поеме не само собственото си тегло, а и допълнително натоварване.
Ако се налага да се укрепи- ОК- може да се направи ферма, но кое те кара да мислиш, че се налага- не знаеш какви са профилите...
Дай друго предложение на колегата, има варианти...
Гост - специалист
stani64 написа:
А за вертикалните колони, в какъв размер и профил ме съветвате да ги изготвя?
Ей тука оставям на врабеца да се развихри. Вижда се, че е наясно с изкълчвания, точки и натоварвания.
Действай, дребен, стига само чеса клавиатурата
djogobg - специалист
Да изтупам темата от прахта:
Къщата ми е с почти унищожена конструкция на асмата. Едно време е паднала подпорна стена и заедно с почвата са се смъкнали и коловете, паднали са няколко кола, хоризонтални тръби има огънати, всичко е ръждясало..ужас е. Използвани са стари водопроводни тръби 3/4" за хоризонталните елементи, и 3" черни тръби за вертикалните, но е правено някак си... едно към гьотере - заварките са криви, не са направени хубави легла за лягане на хоризонталните тръби по вертикалните. Самите вертикални тръби са 2 метра 3" и отгоре плесната 2" за третия метър...
Сега за моят план: Първо реших да използвам L-профили: 60х60х6 за вертикалните елементи, 50х50х5 за хоризонталните. Идеята ми е, че винкелът мога от всички страни да го обработя против ръжда и сега и в бъдеще. За жалост така излиза доооста скъпо, а и в близкия склад нямат 60х60х6.
Имат, обаче поцинковани тръби и черни тръби на доста сносна цена. Мисля си, за колове да ползвам черни, 2", а за хоризонтални елементи - 3/4", поцинковани. Вертикалните със сигурност ще ги мина с 3 в 1 боя, за да не ръждясват, поцинкованите, не знам, дали да го правя, сигурно и тях.
Генералният ми проблем е - как да обработя вертикалните тръби и отвътре срещу корозия? Поради особености на двора трябва да имам 17 колони, а поцинкованите 2" тръби са доста по-скъпи.
Ето картинка на асмата, погледната отгоре. Плътните кръгове са колове, черните линии са хоризонталните тръби, дебелата червена линия е участък от тръба, който ще бъде прихванат за единия от балконите(и сегашната конструкция е така). Има общо 11 лози, които са доста дебели и стари, затова и толкова начесто са коловете(гледал съм да има кол при всяка лоза).
Моля, ако някой има конструктивен съвет да сподели, все още съм отворен към предложения.

Прикачен файл

asma.png
asma.png (28.51 KиБ) Видяна 3243 пъти
нед фев 23, 2014 10:56 pmzheleff написа:
Колеги, решил съм да си правя асмалък/асма, обаче се стигна до профилите т.е. какъв размер да са. За по голяма яснота качвам скица на парцела, с посочени размери. Това в черно оцветеното ще е асмалъка.
Изображение

Коструккцията мисля да е такава,
Изображение
но ако имате предложение за друга казвайте. Такова нещо не съм правил и пред възможността да използвам профили, които ше издържат слон или такива, които ще се скинат от вятъра, реших да търся съвет.
Всичко ми подхожда
Руди - майстор
Кухите черни тръби трябва да запушиш от двете страни със
заварени плътно метални планки, за да не са изложени на
атмосферна корозия отвътре. Отвън - боядисване.
Поцинкованите трябва да обработиш само на местата на
заваряване, защото там цинкът ще изгори, а може и целите.

На мен при предстои подобна (доста по-малка) конструкция, избрах
кухи квадратни тръби за колони и правоъгълни за хоризонтали.
Асмите ми, на 1 година, са високи една педя и дебели колкото пръста ми...
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Конструкция на асма?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: