• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всички въпроси за вилата.
kr1100 - майстор
Малко офф , но от практиката
Имам 3 конструкции асми:
1- та с тръби от скеле 1975/76г правена .Вертикалните бетонирани долу, горе я/у тях заварена без междини пак такава тръба с лек наклон север юг в посока юг. По вертикалните тръби няма на този етап изгнило и пробиви. По хоризонталните от посока север / преобладаващ вятър и валежи набити дървени тапи - боя, лак. Подменени през посл. 3-4 г с PVC тапи и силикон / не са точни по размер тапите/. От южната страна се наблюдава теч на ръжда. Дори и да са затворени вътре се образува конденз зимата при студ и после слънце и конденза няма къде да се оттече. Прегрундирана и пребоядисана 2015г.
2-та същото положение но с разлика на изграждане 1978/79г.
3 тата вертикални тръби пак от скеле, а хоризонтални от винкел 45х45. Винкела заварен горе затапващ вертикалните тръби,
Наклона север/юг на хоризонталите е заради слънцеогряване.. Тази е 2005г изграждана.
На всички има тел 2 те посоки да се образуват квадрати с очи 50х50 или 60х60 см. На 1 и 2 поцинкована тел е подменена 2018г с тел със зелено PVC покритие . / много корозирали телове./
И трите са пребоядисани 2015г с боя RAL 6032
djogobg - специалист
Страхотно се включвате, момчета. Покрай размислите стигнах до извода, че за вертикалните на 2" няма нужда и да е "с тестван шев", а мога с конструкционни. Като гледам цената на 2мм и 3мм дебелина е доста различна. Дали 2 мм ще е достатъчна? Забравих да кажа, че имам немалък наклон на двора, съответно на асмата ще го облекча, но за цялата ѝ дължина от ~13 метра, се смъква с около 70 сантиметра.
Относно конденза имам еретичната идея да бутна малко силикатни кристали вътре(от банална котешка тоалетна), да оберат, каквато влага има първоначално, пък после няма откъде да дойде нова...
schuldiner - майстор
ср фев 26, 2014 8:08 pmromanpm написа:
1-DSCF8334.JPGС метал се губи чарът , и при моята пергoла е ~6м като в дясно е с хоризонтална греда на стена :)
Добре че прерових темата отначало, щото бях почнал да се съмнявам дали асмалъкът може да е от дърво.
Въпрос: може ли асмата да се пуска едновременно хоризонтално и вертикално?
В хоризонталната част е 1,60 х 2,50, по вертикала планирам да е 2,50 х h3,50 м. Общо височината ще е 6 м. Изложението е И-ЮИ.
kr1100 - майстор
[quote=djogobg
Относно конденза имам еретичната идея да бутна малко силикатни кристали вътре(от банална котешка тоалетна), да оберат, каквато влага има първоначално, пък после няма откъде да дойде нова...
[/quote]
Да ама преди Н.Е. нямаше такива изгъзици като котешки тоалетни. :mrgreen: Ориентирайте се откъде са преобладаващите ветрове и то силни , бурни.При мен са от север. Ориентацията ми е с/юг. Има и от изток от морето ,но не са силни и бурни.
За асми е важен района и студовете , сухите мразове зимата. Също е много важен и сорта нагроздето за района.
Ако е север/щг е добре северната част да е на високо с наклон към южната.
@ "Общо височината ще е 6 м." Тази височина за асма е ненормална. Гроздето ще изрее , ако оцелее към Н.Г.
ИФФ но зависи от сорта - имам 1 черно с незнайна марка дето го бера 1-2-3 седмици преди Коледа / бере се според годината и узряването/.До бране стои защитено в чорапи от косерската напаст.
schuldiner - майстор
чет апр 16, 2020 5:08 pmkr1100 написа:
Ако е север/щг е добре северната част да е на високо с наклон към южната.
@ "Общо височината ще е 6 м." Тази височина за асма е ненормална. Гроздето ще узрее , ако оцелее към Н.Г.
Благодаря, устройва ме. Дори ще е перфектно високата част да не ражда, там е за сянка и скриване на терасата ми към съседите. Наклонът на хоризонталните 1,6х2,5 м е 2% на юг, следва наклона на терасата, иначе е грозно. Не знам допълнителната листна маса колко ще пречи на плододаването. Ако е голям проблем, там ще кача хмела. То идеалното е дива лоза, но вече имам от запад.
Stern99 - специалист
Здравейте,
Да използвам темата и да попитам. Наскоро ми изградиха подпорна стена , основа за ограда. В бетона са зазидана ни през 2 м "Г" образни метални колове (винкел 70х70). Демек имам 10 Г -образни кола. Късата част на Г-то е около 1.2 м.
Идеята ми е да свържа тези Г-та по хоризонталата с квадратен профил, който да свързва отделните Гта (червените линии)
Прикачен файл:
Screenshot_2023-03-29-21-30-28-840-edit_com.miui.gallery.jpg
Screenshot_2023-03-29-21-30-28-840-edit_com.miui.gallery.jpg (25.22 KиБ) Видяна 1645 пъти
Спрял съм се на профил 20х20 мм с дебелина на стената 2 м.
После мисля с по цинкова на тел да направя мрежа в така обособените правоъгълници.
Мнения?
Andri01 - майстор
Вместо поцинкована тел, вземи тел/ зелена/ с ПВЦ покритие. Има алуминиева и стоманена. С първата се работи по-лесно.
kr1100 - майстор
ср мар 29, 2023 9:39 pmStern99 написа:
Не е зле да свържеш краищата на Г тата с винкел чрез заварка, ако не можеш разпробиване и болтове.
Тези свободни краища на Г тата ще ти пречат при рязане на асмата и може и да се нараниш на тях.
Тел с PVC покритие - държи много години. Поцинкованата тел след 6-7години започва да ръждясва /цинковото покритие не както едновремешното/.
Квадрат или правоъгълници големи поне 45х45 см за да можеш да се провираш през квадратите при рязане на асмите./ личен опит/

И твоето не е асма , а е пергола.
bigdragon - майстор
И каква е разликата между асма и пергола?
Освен че пергола е на италиански (латински).
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Перголата (от италиански pergola, латински pergula – навес, пристройка), е градински елемент, проста конструкция или арка с рамка, покрита с катерливи или пълзящи растения. Състои се само от странични колони и напречни греди и, за разлика от беседката, няма стени или покрив. Може да бъде свободностояща, прилепена към някаква сграда като пристройка, или дори да покрива алея.
.....
История
Първото споменаване на перголата е датирано още отпреди 3000 години ......
Първите перголи имат напълно практично селскостопанско значение. Историята на раждането им е свързано с една от най-древните земеделски култури – лозата. Това е и първото растение, влязло като елемент във вертикалното озеленяване. В началото перголите служат главно за поддържане на лозите и не се отличават с никакво разнообразие. Днес една от най-важните черти на тази структура е правилният подбор на катерливи и увивни растения.
Stern99 - специалист
Здравейте,
Ето ви снимка на положението сега.
Прикачен файл:
Screenshot_2023-03-30-21-04-45-228-edit_com.miui.gallery.jpg
В крайна сметка с какво ще е най-удачно да ползвам, за да свържа краищата на Г-тата и какво, за да свържа където в ъгъла на Г-то?
Чувам мнения , че винкел е по-добре , други казват правоъгълен профил...в крайна сметка какво? С какви размери?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Конструкция на асма?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: