Всички въпроси за вилата.
razr88 - помощник
Здравейте на всички!Чудех се в кой раздел да пусна темата,дано да не съм сбъркал раздела!Имам намерение да си направя едно басейнче кръгло 5.5м от сглобяемите да си го вкопая!Ето този: http://www.baseini.net/baseini/sglobyae ... zuro-403dl ,но видях,че при вграждането трябва 10-15см бетон да се излее на дъното,това е ясно,но другото,което четохе ,че е препоръчително,отстрани да се засипе с по-сух бетон обратен насип,за да не се получи изсипване на пръстта встрани и да деформира басейна!И той така какво се получава,че аз си го изливам от бетон пак донякъде,въпреки,че заливането отстрани може да не е само от бетон де!Затова искам съвет,ако някой е вграждал такъв басейн как го е направил правил,от кога го има,надеждно ли е и също встрани бетона може ли да се налее без бетоновоз,да си го налея и колко кубика бетон ще излезе горе-долу...Съжалявам за глупавите въпроси,но не разбирам много от такива неща!Благодаря предварително!
hidrazin - майстор
Добре дошъл. С ей такъв съм се занимавал:
http://www.baseini.net/baseini/sglobyae ... super-plus
Напълно вкопан. Бетон - само подложен за дъното. Покрай басейна никакъв бетон! Копаеш дупка по-широка от басейна с около 50см минимум от всички страни. Дълбочината според басейна като отчиташ и подложения бетон - 10-15см. Лееш бетона. Като втвърди сглобяваш ламарината, посипваш равномерно дъното с кварцов пясък, слагаш фолиото и монтираш скимера. на този етап нищо не зариваш покрай басейна. Почваш да го пълниш като вътре трябва да има поне един човек за да изглажда фолиото и да оправи ръбовете в края. Много важна операция. Ако не го направиш както трябва си остава набръчкано. Като се понапълни слагаш горните декоративни лайсни. Те защипват и фолиото. Когато е пълен вече може да го зариваш. Покрай стените пускаш листове фибран или нещо подобно. за изолация и да предпази стените от някой по-голям камък. Зариваш само с чиста пръст без големи камъни. При зариването слагаш един маркуч покрай басейна да тече вода. Така пръста се уплътнява и после няма да имаш слагане. Може и един с гумени ботуши да трамбова наоколо.
Предварително трябва да си направил шахта за филтъра и помпата за да може още когато монтираш скимера и обратната дюза да ги свържеш и после да зариеш и тръбите до шахтата заедно с басейна.
Там където е скимера се прави една малка бетонна шахтичка. Между нея и шахтата с помпата и филтъра се слага една PVC тръба 110mm в която вървят двете тръби за скимера и дюзата. Може да ползваш и гофрирана тръба.
Ако ще слагаш някакво осветление и ламби в басейна е добре да ги предвидиш от сега. После - мисия невъзможна или много трудна.
Ами късмет по завоите!
:partyman:
razr88 - помощник
Благодаря ти много за подробната информация!А да те питам на колко време е басейна!И има ли някаква деформация на стените след пълното му източване през пролетта?
hidrazin - майстор
Басейна е на мой много добър приятел. Ползваме си го всяко лято. Това лято ще е четвърто или пето? :? Сега не се сещам точно. Какво изпразване пролетта?
Басейните НИКОГА не се оставят за дълго празни. При зазимяването се източват с около 1/3 - остава повечето вода като трябва да е под нивото на скимера. В твоя случай не басейн 1,20м се оставя около 0,80м вода. Пускат се буфери или големи бутилки от минерална вода и се покрива за да не се пълни с много боклуци. Пролетта се източва, измива и пълни за новия сезон.
В големите покрити басейни водата почти никога не се сменя.
:partyman:
razr88 - помощник
Имам предвид,когато го източва пролетта за да го почисти и пак да го напълни,докато е празен,виждат ли се някакви деформации по стените,все пак е ламарина!Идеята ми е дали е надежден така без бетон отстрани,да не го хвърля след 1 лято,но щом казвате,че 4 или 5 лято го полвате!А фолиото досега ли издържа или е сменяно,въпреки,че не е много скъпо гледах около 500лв. резервното!
hidrazin - майстор
Няма никакви деформации за сега ни не мисля и че ще има след толкова време. Фолиото не е сменяно. В интерес на истината има лека промяна на цвета от водната линия нагоре - там където е сухо и го пече по цял ден слънцето. Не си личи много а само когато е празен и се вгледаш.
Честно казано преди бях доста скептичен към такива басейни с фолио. Надмина ми очакванията. Пък и наистина едно ново не е кой-знае колко пари. По спомени му даваха 5 години гаранция за здравина и май беше купено от същата фирма. Поне тогава искаха 500 лв да дойдат и да ти го монтират. За мен са излишни пари. Монтажът им включва да завият болтовете на ламарината, слагането на вертикалните винкели, насипването на дъното, разстилането на фолиото и свързването на тръбите с помпата и филтъра. Това при условие че си приготвил всичко друго - изкоп, шахти, подложен бетон... Като се напълни до към 50 см си взимат парите и си тръгват. :-D Общо взето работата трае около 2-3 часа.
Да не забравя. Щахтичката покрай скимера се отлива най-накрая когато е сглобен, напълнен и почти зарит. Някои хора направо бетонират скимера в плочата покрай басейна. За мен е грешка. Все пак е пластмаса и гори от слънцето. Подлежи на смяна и не виждам как ще стане ако е бетонирана без разбиване. Пък и ако си сложил и плочки покрай басейна.... За сега този скимер е още почти здрав но го усещам че след 1-2 години ще трябва да се сменя. От слънцето му изгоряха крачетата на клапата и се счупиха. Не му пречи и може без нея но си изглежда кофти.
Другото - силно препоръчвам да се покрива когато не се ползва! Иначе ще отделяш по един ден седмично за чистене на листа, пчели, оси и почистване на дъното с прахосмукачката. За сега сме му направили покривало от поликарбонат на три части ама е невъзможно сам човек да го сваля и маха. Трябват си двама. В момента един машинен инженер се хвана да му проектира и сглоби автоматично покривало на две половини като всяка от тях се чупи на още две части и се издърпват в страни от басейна. Ще видим какво ще се получи.
Разните покривала от найлон, брезент ... са пълен ташак. Пробвали сме. :cool: Това дето върви с басейна е един син найлон с мехурчета като тоя опаковъчния изрязано по формата на басейна. Май в по-икономичните комплекти за басейн не го предлагат.
Опааа... Чак сега видях че си избрал най-икономичния вариант. [-X Така или иначе ще дадеш допълнително минимум 1200-1300 лева за филтрация и най-необходимите аксесоари. Взимай направо този:
http://www.baseini.net/baseini/sglobyae ... super-plus
Гледай и с каква стълба ще го вземеш. Има разлики в стълбите за напълно вкопан, полувкопан и монтиран над земята.
Лек ден и ако има още въпроси - питай.
:partyman:
razr88 - помощник
Здравей,и благодаря отново за изчерпателните отговори!Да,знам,че ще ми трябва филтрация и стълба и аксесоари,но те всъщност техния пакет Super пак си е базов за 1200 лева отгоре!Аз съм си харесал ето този: http://www.pools.bg/%D0%9F%D1%8F%D1%81% ... 11601.html и дори най-мощния да взема 19м3 ще ми дойде 450 лева и стълба с 3 стъпала намерих за 250-300 лева и скимер с дюза в сайта 60 лева и ще ми останат пари и за още аксесоари и т.н,но филтриращата ми система ще е по-мощна!Тази в комплекта му от сайта е 6-7м3/ч!А да те питам може ли да сложа 2 скимера вместо един и има ли смисъл!А сифон на дъното не се ли слага предварително при полагането на бетона или се източва през филтриращата система...
Поздрави!
bulhomes2 - майстор
Да са изкажа и аз! Признавам, че не четох всичко нагоре, защото говорите за по-скъпи, но ще споделя опита ми с моя. Уж временен до по-добри дни, но вече 6 години не идват. 4,5 метра за 700 лв от Метро.

Дълбок е 90 см. Вкопахме го като на снимките по-горе. Понеже уж щеше да е временно, не ляхме бетон за стени, а ги иззидахме с тухли. Дъното изобщо не го ляхме. След багера насипах 1-2 ремаркета пясък и го нивелирах. Много лесно става с един шиш, забит в центъра на басейна, мастар с подходящ вертикален отвор в единия край, който да влезе в шиша. С един нивелир върху мастара се въртиш покрай шиша и ... ясно е.

След първата година направихме замазка върху пясъка. Разни треви пробиваха фолиото, та заради тях. Ама 10-15 см бетон ми се губи смисъла. За истински басейн ОК, но за от тоя тип и замазката е достатъчна. Ся казвам замазка, но явно имам в предвид тънък бетон 2-3-5 см без арматура.

Оригиналното фолио изкара 3-4 лета, следващото не можа и едно, сегашното май изкара миналото лято и още е здраво. Но зимата го изпразваме и прибираме фолиото, че иначе ме съмнява, че и толкоз няма да изкара. Понеже нямаме бетон на стените, както и очаквах, околната пръст зимата яко натиска тухления зид и напролет изхвърляме няколко кофи с парчета от тухли. Явно тоя, дето Хидрата разправя за него е с по-яко фолио, щом го оставят и зимата с вода и лед в него.

Иначе водата се оставя точно за това - да неутрализира стремежа на земните маси и подпочвените води да самозапълнят дупката. Понеже водата зимата ще замръзне, леда пък увеличава размерите си (всеки е виждал гръмнало замръзнало шише), затова се оставят буферите, за които спомена Хидрата. Пластмасови шишета, пълни до някъде с пясък (не с вода :rolleyes: ). Разполагат се до стените на басейна и когато леда натисне да се разширява и да натиска (и чупи) стените, въпросните бутилки ще се смачкат вместо стените.
hidrazin - майстор
[-X Пясъчният филтър няма "мощност". Има обем. Просто на по-големите им е по-голям бидона и някои други неща вътре май са различни. Лъчите май са по-големи. :?
То филтъра хубаво си го намерил ами помпата къде я забрави? :) Я сложи още едно 700 лв за помпа. След това сложи 300 лева за стълба и скимер, 10 лева за гъбка за хапчетата, 10 лв за кепче, 20 лв за накрайника на подочистачката, 20 лв за дръжка универсална за предните аксесоари, 75 лв за 15 метра гофрирани маркучи 38 милиметра, хлорни таблетки за 20-тина лева.
Я да сметнем? Дори да вземеш филтър за 30 лева а не за 450 пак сумата скача на 300+700+300+10+10+20+20+75+20=1455 лева.
Да сложим две торби кварцов пясък за филтъра и да го закръглим на 1600 лева. :-D В Super пакета дето си е базов според теб тия неща са включени. Плюс покривало дето не върши почти никаква работа и някакъв си соларен душ бонус?
Опааа... :? Че той най-евтиния бил 240 лева.
http://www.baseini.net/aksesoari/solaren-dush-easy
Преди време го нямаше душа. Реално не знам дали въобще върши някаква работа.
Та общо взето такива ми ти работи. По принцип в повечето случаи покупката в комплект излиза по-изгодна. Доколкото знам тези басейни да чешко производство. Ако искаш порови в нета и виж цените там. Може да е по-евтино стига да можеш да си го доставиш. Не знам. :?

Според мен от два скимера май няма нужда пък и ще трябва да предвидиш да може да запушваш единия. Подочистачката се включва с гофриран маркуч и накрайник именно в скимера. Ако са два няма да може да смучи ако не затапиш втория.
Сифон на дъното НЕ СЕ СЛАГА! Източва се почти напълно с подочистачката. Остават 1-2 пръста вода когато го миеш напролет. Там хамалогията при миенето е поне един следобед за двама души.
След монтажа се пълни веднага и веднага се третира с химикали. Също така още първия ден трябва да започне филтрацията. Това означава че трябва да е изградена и готова филтриращата система. Иначе ако е топло за седмица ще си имаш зеленясала локва пълна с листа, бубулечки ... :-D
Миналата година имаше някакъв проблем с водата от сондажа. Така и не разбрахме какъв. На третия ден почерняваше тотално и никаква химия не успя да я избистри. Чак на четвъртото пълнене работата замяза. Чак викахме химика на аквапарк "Овощник". В чудо се видяхме. За десет дена източихме 75 кубика вода.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Zq1SWZc4tSs[/youtube]

Към bulhomes2 не знам дали фолиото е по-дебело и здраво от тези в Метро. Предполагам че е така. Твърдо съм за подложен бетон и то с арматурна мрежа. При условие че ще хвърлиш над 3 бимберици за басейн не би трябвало да се стискаш за едно 50-100 лева за мрежа. Бетона наистина 15 см са много но едни 8-10 трябва да има.
Успех!
:partyman:
razr88 - помощник
Наистина не обърнах внимание,че е само филтър без помпа,усъмни ме ниската цена,но си помислих,че може да е,заради неизвестната марка!Но въпреки това пак ще ми излезе по-евтино,защото имам 2 помпи,които не се ползват и са с достатъчно голям обем!Имал съм басейн от тези кръглите на Intex и от него са ми останали препарати,кепчета-едно по-малко и едно по-голямо,имам 2 покривала за басейн,имам и чисто нова прахосмукачка с контейнер и всичките и накрайници за басейн и затова си мисля,че може да ми излезе и по-рентабилно и по-добре!А и още нещо пясъка под фолиото на пода от къде го взехте всмисъл купихте го готов кварцов пясък или си го пресяхте,защото трябва да е много фин доколкото четох?

Тема "Съвет относно сглобяем басейн" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: