Всички въпроси за вилата.
tretre - специалист
И тя в улука!
juvesan - специалист
tretre написа:
И тя в улука!
Тайната ми мисъл беше, че в момента, по лекото склонче зад къщата ( отляво , от шубраците на снимките) водата леко се стича в канала зад къщата - каквото успее да изтече и заобиколи - добре, каквото не успее... се бута под къщата или пък пълзи по камъните/стените.. Точно за тази вода става дума, че нея "улук я не лови " :rolleyes:
schuldiner - майстор
juvesan написа:
Тайната ми мисъл беше, че водата леко се стича в канала зад къщата.
Да кажем, че си хванал причината - водата от ската... Сега я накарай не леко, а бързо да се оттича. Ако си поливал на леха, ще разбереш за какво говоря.
Според резултата ще прецениш дали да подобряваш канавката или да насочиш усилията другаде, дали да изпълниш всичко споменато постепенно или наведнъж, или пък нищо повече да не правиш.
tretre - специалист
Най-обикновени отводнителни канали с решетка отгоре са предостатъчни.
Вкарваш в улука и в канала.
Доколкото разбрах нямаш мазе, плочата е над ниво терен така че дренажа е малко излишен.
http://www.tashev-galving.com/118+DVR+3 ... 0%9F%D0%95
juvesan - специалист
Най-обикновени отводнителни канали с решетка отгоре са предостатъчни.
Аз съм съгласен, че по такъв канал водата ще се изнася по-бързичко... проблема се корени в поддръжката. Този канал например съвсем бързо ще се напълни от свлечената от водата/вятъра... пръст + листа от бурените и т.н, което автоматично ме връща в раздел "честа подръжка- чистене" , което , вярвах, че с дренажа би ми се разминало ..завинаги.. :roll:
juvesan - специалист
Такаа.. дойде време да изтупам темата накрая... Значи, махнахме камъните зад къщата, разровихме ( изхвърлихме) обратният насип - беше мокър и рохкав, просто все едно копаехме в хубава градина, не във "водоплътно" съоръжение.. дойде до равнището на пода на къщата и тук вече се получи следният неясен момент за мен: След още 10 см надолу , е , нека са 20 се натъкнахме на глинесто-пясъчният слой, който е навсякъде под парцела на дълбочина от 20 до 40 см. Ще слагам фундалин + дренажна тръба и съм пред въпроса: да развалям ли този сбит слой ( вероятно силно водоплътен) за да бъда верен на идеята , че дренажа трябва да е ПОД основите ИЛИ да полагам всичко над него , с презумпцията, че основите и без това са в сбитото и нищо няма да постигна, освен да компрометирам сградата с излишно ровене ?

п.с. Снимки на изходното състояние в началото на темата...

p.p.s Вече имам свестен покрив с улуци, само трябва да ги заведа на някъде ... ще бъде в бидон от 1 тон , но това е друга бира...

Прикачен файл

IMG_20150614_190538_FORUM-DRENAJ.jpg

Прикачен файл

IMG_20150614_190524_FORUM_FRENAJ.jpg
juvesan - специалист
Така... изкопах ПОд основите.... и заваляха дъждовете и не се канят да спрат... дано скоро няма тема "Падна ми къщата" Впрочем за протокола - когато разкопаете глинест слой той изглежда много "як" .. докато не падне един хубав дъжд и тогава става ясно, че с глината шега не бива... но няма друг начин - ще чакаме да спре гадният дъжд..
п.с. Защо не можах да си редактирам горното мнение? Нещо ми няма бутона редактиране... :?

Прикачен файл

20150628_102050_HDR_forum.jpeg
toolegittoquit - майстор
Знаеш ли какво - направи една подпорна стена бетонна над нивото на околният терен Така в канала няма да ти пада кой знае какво и водата ще заобикаля къщата малко или повече. А положението при теб не изглежда цветущо.
juvesan - специалист
Да, ама имота нагоре не е мой, така че всякакви интервенции са сложна работа. А иначе - всеки , ама в точно всеки камък съм забил по една ( две) арматури 12 къдраво Джилезо, сега ще му сложа мрежа и малко пръти от същото желязо и ще му отлея прилепена бетонна стеничка до основите, после мазана хидроизолация, фундалин, дренажна тръба с дренаж и геотекстил и бетонова запечатка отгоре ... и ако вече не се получи просто значи няма да я бъде тази работа... В случая зора е, че разкрих основите в неподходящо време, ако ми се размине това другото може да ми бъде само в голям Плюс :)
п.с Ако някой разбира се мисли , че има нещо неправилно като постановка - нека се обажда навреме, приемам критики и съвети, защото не съм професионалист в тези работи ... :partyman:
toolegittoquit - майстор
Над къщата не е твое, точно където е над канала? Собственикът на имота отгоре не иска ли безплатна ограда, хем да не му се свлича имота?

Тема "Псевдо - дренажна система за стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: