Всички въпроси за вилата.
juvesan - специалист
Здравейте,
Пак аз, с моите смотани въпроси... относно дренажа на една стара къща...
Идеята е, че искам да се погрижа за една стара къща , 2 етажа, без мазе, без плоча, без колони, каменни стени на 1 вия етаж ( почти)... Къщата е около 1930 година, няма размествания, явни пукнатини но леко влажен под на долните етажи... Няма олуци, отвеждане на водата далеч от основите и т.н - нещо, с което би следвало да се започне, но това ще се случи ако се заям с покрива... въпроса ми е следният:
В задният край на къщата терена се повдига около 1.50 нагоре, но е изкопан ( някога) нещо като канал и до стената на къщата са натрупани някакви камъни от стара постройка ... дявол знае кога и от кого .Наклона на "канала" е около 50 см за приблизително 10 метра , често е влажен, чистя го периодично от растения но ми омръзна и затова искам да попитам следното : ако посочения канал леко го издълбая, покрия с някаква водонепропусклива мембрана, после сложа малко чакъл, дренажна тръба, дебел слой чакъл - примерно 50 - 70 см и след това зарежа и оставя "склона" да се свлече върху чакъла, може ли да се каже, че съм направил нещо като дренаж на къщата от тази страна? мембраната ще покрива камъните, натрупани до основите ..и даже мога да я закрия с някакъв пласт бетон например... Знам , че не е по правилата, но не следва ли да наподоби "нещо " като дренаж...

Прикачен файл

IMG_20140316_171129_za_napravi_sam.jpg на тази снимка лазерният нивелир е на 45 см над земята, а лъча се удря почти в дъното на канала на другият край

Прикачен файл

IMG_20140316_171118_za napravi_sam.jpg това е общият изглед на проблема..
VLADO66 - майстор
На първо време трябва да изкопаеш канала с минимум 50 см под нивото на подовете вътре.Трябва да изравниш стените отвън в смисъл да няма фуги.Мажеш цокъла на метър нагоре от нивото което си изкопал с мазана хидроизолация и след това правиш това което си решил.Въпросната мембрана се казва геотекстил/нетъкан текстил/ и не е скъпа.
juvesan - специалист
Ами то подовете са почти на 30 - 40 см над терена и в момента... може да се каже, че са на равнището на натрупаните камъни ( горният им край) . Влагата, доколкото се усеща според мен е "пълзяща" нагоре, а не залята надолу.... Ако се абстрахираме, че има много хамалогия, за да извърша горният съвет - да махна камъните, после и да копая и ... ме е страх, че това, което не е мръднало 80 години аз ще го размърдам междувременно. Аз затова и питам... не следва ли да приемем, че в момента къщата е като "нов строеж" - все едно не са засипали още основите, а са хвърлили малко камъни вътре и да го продължа до стандартната схема на "елементарен" дренаж? Къщата е като на лек наклон и задната част ( на снимките) е най- високата и досега водата по този канал я заобикаля и си тече надолу... :?
VLADO66 - майстор
Трябва да махнеш камъните защото като гледам нямаш почти никаква стреха и при дъжд водата се излива върху тях и се връща на стената.30-40см.е малко.
juvesan - специалист
нямаш почти никаква стреха и при дъжд водата се излива върху тях и се връща на стената.
Абсолютно си прав за стрехата и водата. Ама много камъни , дявол да го вземе.... аз затова и търся вариант без вадене на камъните.... нещо да ги завия с геотекстил + част от стената + дъното на "канавката" и после дренажна тръба + чакъл..... пустите камъни, измъкна ли ги после трябва да ги влача 30 метра с ръчна количка... хората с толкова труд половин къща дигат... :axe: Защо все на мен се падат такива хубави работи :x
За останалите е ежедневие.О.Уайлд.
:? ;)
schuldiner - майстор
За да не мъкнеш напразно камъните, можеш да "отсечеш" ската и след като разкараш излишната пръст, да ги наредиш/нахвърляш на 3-4 реда в основата на ската, ако е възможно с лек наклон. И да падат в бъдеще, няма да е наведнъж, става за поправка. Както и срутване на пръст - като е по малко, не тежи толкова.
За останалото - както VLADO писа. Един табан под сегашното ниво, добро оттичане на повърхностните води, някаква защита за обливането на фасадата (ако ще и само циментова шпакловка да е, пак ще усетиш разлика).
Вече при по-сериозен проект - подпорна стена, дренаж под нивото на основите на къщата, канавка, хидроизолация, цокъл, стреха, улуци и т.н.
vladilen - специалист
Аз бих направил следното ако финасите са кът
1. улуци да извеждат водата далеко от къщата
2. ако това не помогне да кажем след 1 година 2/3 неща (или съмо някой от тях - според зависи ог къде идва влагата...)
2.1. бетонен под в къщата като отдолу едра фракция против капилярна влага (това може да се комбинира и с топлоизолация - например фибран под или над бетона)
2.2. дренаж от вън както колегите препоръчват/чувал съм и за вариант за упрътняване/водонепропускливост с глинеста почва
2.3. бетонни пътеки или друго на 80-100cm около къщта –
аз съм на положение 2.1. и тъй като вече не се усеща влага след дейностите 1. и 2.1., мисля да прескоча 2.2. (може би най трудоемката част - при мен 1вия етаж е от камък и е вкопан на 30см а не ми се копае на 80см - междудругото основите на къщата са на повече от метър от повърхноста (копах да сменя водопровода де, та затова знам) - строена ок. 1890г)...
Но все пак ти си решаваш... а и трябва да се разбере от къде идва влагата...
успех и гласи финанси
lov - майстор
На времето така са правили когато стряхата не е била с олук. Само че по ситни камъни или плочи с обратен наклон така че капките да се разбиват в ситнежа или плочите но да не пръскат към стената.
За другото с мембраните и на мен не ми е ясно защото имам подобен казус с който трябва да се бора. Но нека се изкажат специалистите и тогава ще пусна и аз снимки.
schuldiner - майстор
Специалисти... колко да сме специалисти? Всеки с къща се бори както може.
Ако е възможно, наглеждайте какво се случва по време на обилен дъжд - дали капчука, дали от двора или по стената е проблемната вода. И мен ме овикваха вкъщи, че в задния двор става локва и долният етаж се наводнява, да съм разбивал мозаечни пътеки, хидроизолации и дренажи да съм правел - "ти там знаеш", ама с малко висене под дъжда го хванах, че тече от фасадата. И много се изненадаха, че една ръка циментова шпакловка оправи нещата. Щото на варов хастар като му се износи фината за 25-30 години, почва да пие като гъба. После къде да се оттече? Навън не може, понеже има цокъл. Остава навътре. Като стигне долната плоча и прелива накъдето си ще. С глинест под е още по-зле, ще помислиш, че подземна река извира.
То пак е гадаене, ама по логиката кое е най-вероятно, т.е. най-късият път на водата, най-малкото съпротивление. Не че е невъзможно и нещо сложно като причина, ама обикновено е очевидното. Другата логика е да се тръгва от най-лесния и евтин ремонт, който не пречи на останалите дейности. Примерно какво пречи да се монтира улук? Но пък не върви да бетонираш пътеките, ако има вероятност да се прави дренаж...
vladilen - специалист
schuldiner написа:
Примерно какво пречи да се монтира улук? Но пък не върви да бетонираш пътеките, ако има вероятност да се прави дренаж...
:supz:
и те така...

Тема "Псевдо - дренажна система за стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: