Всички въпроси за вилата.
juvesan - специалист
Такаа.. дойде време да изтупам темата накрая... Значи, махнахме камъните зад къщата, разровихме ( изхвърлихме) обратният насип - беше мокър и рохкав, просто все едно копаехме в хубава градина, не във "водоплътно" съоръжение.. дойде до равнището на пода на къщата и тук вече се получи следният неясен момент за мен: След още 10 см надолу , е , нека са 20 се натъкнахме на глинесто-пясъчният слой, който е навсякъде под парцела на дълбочина от 20 до 40 см. Ще слагам фундалин + дренажна тръба и съм пред въпроса: да развалям ли този сбит слой ( вероятно силно водоплътен) за да бъда верен на идеята , че дренажа трябва да е ПОД основите ИЛИ да полагам всичко над него , с презумпцията, че основите и без това са в сбитото и нищо няма да постигна, освен да компрометирам сградата с излишно ровене ?

п.с. Снимки на изходното състояние в началото на темата...

p.p.s Вече имам свестен покрив с улуци, само трябва да ги заведа на някъде ... ще бъде в бидон от 1 тон , но това е друга бира...

Прикачен файл

IMG_20150614_190538_FORUM-DRENAJ.jpg

Прикачен файл

IMG_20150614_190524_FORUM_FRENAJ.jpg
juvesan - специалист
Така... изкопах ПОд основите.... и заваляха дъждовете и не се канят да спрат... дано скоро няма тема "Падна ми къщата" Впрочем за протокола - когато разкопаете глинест слой той изглежда много "як" .. докато не падне един хубав дъжд и тогава става ясно, че с глината шега не бива... но няма друг начин - ще чакаме да спре гадният дъжд..
п.с. Защо не можах да си редактирам горното мнение? Нещо ми няма бутона редактиране... :?

Прикачен файл

20150628_102050_HDR_forum.jpeg
toolegittoquit - майстор
Знаеш ли какво - направи една подпорна стена бетонна над нивото на околният терен Така в канала няма да ти пада кой знае какво и водата ще заобикаля къщата малко или повече. А положението при теб не изглежда цветущо.
juvesan - специалист
Да, ама имота нагоре не е мой, така че всякакви интервенции са сложна работа. А иначе - всеки , ама в точно всеки камък съм забил по една ( две) арматури 12 къдраво Джилезо, сега ще му сложа мрежа и малко пръти от същото желязо и ще му отлея прилепена бетонна стеничка до основите, после мазана хидроизолация, фундалин, дренажна тръба с дренаж и геотекстил и бетонова запечатка отгоре ... и ако вече не се получи просто значи няма да я бъде тази работа... В случая зора е, че разкрих основите в неподходящо време, ако ми се размине това другото може да ми бъде само в голям Плюс :)
п.с Ако някой разбира се мисли , че има нещо неправилно като постановка - нека се обажда навреме, приемам критики и съвети, защото не съм професионалист в тези работи ... :partyman:
toolegittoquit - майстор
Над къщата не е твое, точно където е над канала? Собственикът на имота отгоре не иска ли безплатна ограда, хем да не му се свлича имота?
juvesan - специалист
toolegittoquit написа:
Над къщата не е твое, точно където е над канала? Собственикът на имота отгоре не иска ли безплатна ограда, хем да не му се свлича имота?
Знаете каква е Българската работа... човек умрял, наследници - сюрия, всеки със собствено мнение и тегли чергата към себе си ... да прокараш решение е като да прокараш общо мнение в Парламента - мисия невъзможна... :axe:
toolegittoquit - майстор
juvesan написа:
Знаете каква е Българската работа... човек умрял, наследници - сюрия, всеки със собствено мнение и тегли чергата към себе си ... да прокараш решение е като да прокараш общо мнение в Парламента - мисия невъзможна...
Сигурно си прав, приятелю. Просто на снимката не виждам ограда и ако границата е толкова близко, значи къщата е много близо строена до границата на другият имот. Попитах, за да придобием представа. И не за друго, а поради това, че изясняването на обстоятелствата би ти дало възможните мерки за укрепване. Аз лично бих бетонирал един канал, но малък ще иска и често почистване. Примерно нещо с наклон не към къщата, а навън и странично. За да не е въпроса водата да мине, а да минава по-далече от къщата ти.
juvesan - специалист
Абсолютно си прав. В цялата ситуация нещата имат само една подробност - не къщата е строена до съседски имот , а съседския имот се е получил След построяване на къщата по силата на гореописаната природна верига - един умира, дели се на наследниците и според родата понякога сеполучава геометрична прогресия ( дай боже на всеки родословието така да се развива.. ) :wink:
Основната дилема в момента ми е как да изолирам бетонното поясче , което смятам да излея ... добавка за водоплътност в бетона ли да сложа, или да мажа отгоре ( то пък иска време бетона добре да изсъхне, а не ми се седи дълго време с оголени изцяло основи ... луда работа... :rolleyes:
toolegittoquit - майстор
Не знам какво имаш предвид под "бетонно поясче". Според мен трябва да се копае на нивото малко под горният край на основата като минимум, да се лее бетонен канал с каквато позволява стеничка. Работата е, че каквото и да правиш отгоре, водата ще се пропива отдолу.
Другото е - тая стена на къщата в крайна сметка на какво разстояние е от съседният имот и къде е границата му? Или не се знае?
Навсякъде, където съм виждал се действа по по-горният метод. Включително и около мен трябваше да го прилагам. Беше се строило едно нещо и някой си мислеше, че няма проблеми нивото на почвата да е над бетона на основата. Отгоре едно поясче с плочки и цимент и готово. Да, ама не. При дъждовете се пропиваше вода. Копането му е майката. :sad:
juvesan - специалист
Ами аз съм го споменал по нагоре, ама пак да разкажа... това, което се вижда на последните снимки е на 10 см ПОД най-долният ред камъни на основите на къщата. Така че аз съм ПОД нивото на основите... в сбита глина и неща като глина и пясък. Що се отнася за поясчето - то ми трябва най-вече, за да имам някаква равна основа, която да хидроизолирам - на тези разнородни камъни и кал нищо не мога да намажа /захвана/ като хората. ПОсле ще му сложа мембрана и всичките "салтанати" на дренажа - геотекстил. слоеве някакъв дрениращ материал и гофрирана перфорирана тръба; отгоре ще е завито пак с геотекстил и запечатано , което ще значи, че ще има наклонен вариант на пътеките около къщата... подпочвените води ще ги лови дренажа, повърхностните - "пътеката" улуците ще събират водата в съд за поливане... Аз затова и се тюхкам, че точно изрових всичко около основите на къщата и се почнаха дъждове... тая къща си беше добре - без пукнатини, но проникваше влага остава сега с кофти избраният момент да я разклатя и да извадя очи , вместо да изпиша вежди .... :?

Тема "Псевдо - дренажна система за стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: