Всички въпроси за вилата.
freshenero - специалист
Та така- решил съм да правя един навес за маса отвън,и отдолу да наредя плочки базалт.Такива имам под ръка.Мястото е със трева и от две страни бордюр.Та си мисля,ако го засипя с баластра след като окося разбира се и подравня,после пясък и плочките,дали ще стане или трябва да махна тревата с корените и после да слагам баластрата.Опасенията са ми да не се разместят след време.Ако някой има опит в подобни работи нека сподели.
themask - специалист
Та така :wink: Махни тревата и копай надолу едни поне 20см, които да засипеш след това с баластра (трошляк или както там искаш го наречи) - това, което се слага и по пътищата за основа - смес от едри камъни и и по-фина фракция. Дълбочината на копане зависи от типа на почвата. Но основното правило е да се махне горния слой почва и да се копае до здраво.
След това баластрата се трамбова - на слоеве от по 5-6см (с ръчна трамбовка или машина - зависи от площта). После можеш да ползваш пясък или сипица. Последните също се подравняват :) За да не се обяснявам още - ето едно филмче, в началото на което хората правят подобна площадка. Потърси за "stone patio" из сайта - има и други подобни полезности :)

http://www.thisoldhouse.com/toh/tv/ask- ... 28,00.html

Успех и да покажеш резултата!
hidrazin - майстор
themask написа:
... Но основното правило е да се махне горния слой почва и да се копае до здраво....
+1 и то много пъти. Това важи и за всякакви настилки, алеи, пътеки... Ако някога мястото е работено, пък и да не е се копае до здраво. Познава се лесно. Кирката пуска искри и само дращи "почвата'. :-D Има и други начини разбира се, ама са финансово не много приятни.
Успех!
:partyman:
P.S. Сега прочетох "по-фнимателно". :-D На навеса му трябват колове (греди, колони, опори...). За тях направи стъпки.
freshenero - специалист
Имам подготвени бетонни-,,отсечени пирамиди" така да се каже за гредите.Тайничко се надявах да икономисам копането.Да,ама не.Ще махна горния слой с корените на тревата.А хубавото е че почвата е камениста и няма да е нужно чак толкова да,, слизам."
themask - специалист
Икономията е майка на мизерията :lol:
Трябва да махнеш горният хумусен слой на почвата - различно е дълбок, но аз бих заложил на поне едни 20см...
stenmark - специалист
Вместо да се маха горния слой да вземе под наем машина за трамбоване /примерно пачи крак/ ще е много по лесно.След това да слага фракция примерно 0:50 и после пясък.
themask - специалист
А най-лесно ще е направо да ги намятка плочите :)
Аз казвам как се прави правилно... а това че сме царе на ТНТМ-то (Техническо и научно творчество на младежта) всички го знаем и изпитваме, особено когато си викнем "майстор" вкъщи.
В едно клипче едни "балами" сигурно затова копаха към 80см дупка, която пълниха с баластра, за да сложат отгоре един каменен блок за стъпало... ако само знаеха, че може и по-лесно, ехеее...
:partyman:
stiv1961 - майстор
themask написа:
А най-лесно ще е направо да ги намятка плочите :)
В едно клипче едни "балами" сигурно затова копаха към 80см дупка, която пълниха с баластра, за да сложат отгоре един каменен блок за стъпало... ако само знаеха, че може и по-лесно, ехеее...
:partyman:
+1

Тема "плочник за маса отввън" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: