• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Всички въпроси за вилата.
khrist - специалист
Здравейте, от известно време се оглеждам за селска къща, която да ползвам за вила. От форума добих известна представа за проблемите около самата сграда, но изскачат други въпроси. Питането ми е по-скоро информативно, но е проблем с който може да се сблъскам.
На снимката се вижда терасиран двор с подпорна стена, която е започнала да поддава. Миналата седмица я гледах на живо и явно от пороите, още се е отцепила в предната част. Въпроса ми е, как се отстранява такъв проблем, просто укрепване или премахване на сегашната, изкопаване откъм двора и изливане на нова подпорна стена, и каква ще е приблизителната стойност на ремонта, дължината да приемем, че е 20-25 метра. Чудя се дали един такъв ремонт няма да е по скъп от ремонта на сградата.
Прикачен файл:
001.jpg
Dam46 - специалист
Щом казваш, че се оглеждаш, значи още не е твоя. Ако ти харесва къщата, и двора, подпорната стена не е никакъв проблем. Събаряш я цялата, и правиш нова подпорна стена по специален начин. С вътрешни стъпки. Материалите без труд не вярвам да надхвърлят 500 лв за тая дължина. Все пак зависи и къде се намира имота.
complast - специалист
"Материалите без труд не вярвам да надхвърлят 500 лв за тая дължина"
Айде малко аритметика:
25м х 1.4м х 0,25 м е равно на 8,8 м3 бетон по 100лв/м3 равно на ?
Ами арматура ,кофраж,работа???? :supz: А евентулно разрешителни???
И други бюрократични морафети?
Копаеш от вътрепната стена траншея ,която да слезе по-низко от сегашната стена.
Дупчиш старата стена с ф8 бургия и набиваш нагъсто шипове за връзка с новата стена
,слагаш мрежа и заливаш с бетон.Не е необходимо навия бетон да е на нивото на стария.
може и с 20-на см да е по-надолу.
Dam46 - специалист
Моята аритметика е следната. Както виждам, подпорната стена е висока платно и половина, което ще рече 75 см. Слагам 5 см в земята, или общо стават 80 см. Приемам, че дължината е 25 м. Общата площ на стената става 20 квадратни метра. Моите подпорни стени са с височина 0,8 до 1,5 м с дебелина 10 см, и вътрешни триъгълни опори със стъпки в страни, натоварени на опън. Всичко е армирано.

Та, за стената с дебелина 10 см ще са нужни 2 кубика бетон. За вътрешните опори още 0,5 кубика. Общо необходимия бетон е 2,5 кубика, или около 250 лв.

За армирането ще са необходими 25 квадрата армировъчна мрежа. По 3 лв/кв.м. прави 75 лв
Общо до тук са 325 лв.
Не знам как върви цената за наем на кофражни платна, но не вярвам за 2-3 дни да е много.

При мен цената е малко по-надолу, защото не купувам готов бетон, а си го правя сам с бетонобъркачката.
khrist - специалист
Извинявам се, че чак сега се включвам, но съм много благодарен за отговорите. Помогнахте ми да се ориентирам какво да гледам. Мерака е на път да се осъществи, не е точно това което ми се иска, но цената е доста примамлива.
Къщата е малка с две стаи и е нужна пристройка лятна кухня, опитах се да си предствавя как би изглеждала и се получи нещо такова.
Прикачен файл:
004a.jpg
Прикачен файл:
005a.jpg
Пристройката ще е ниската част, сега има направена само банята. За лятна кухня 6-та категория ми се изясни как се процедира от коментарите на Tsilkov, но ми е трудно да преценя колко би струвала подобна постройка, примерно с размери 6 на 4 м., като искам гредите на покрива да се виждат. Не питам за най-евтино, а за приемливо съотношение цена-качество.

ПП Програмата която ползвам е "Chief Architect Premier X4".
ArturDent - Почти Безобиден
А между коментарите на Tsilkov и категория 6, откри ли че за да строиш на границата на имота трябва и съседа да строи или пък да има съществуваща масивна ограда и ти да строиш само до 2.2 м?
Ако мислиш да го направиш с документи, това са изискванията.
Ако не... дано имаш независтливи съседи.
khrist - специалист
Затова се регистрирах във форума, за да науча някои неща. Като се разрових в нета, попаднах само на ограничение за височината, но не и за отстоянието от комшиите.
"Второстепенни постройки на допълващото застрояване (летни кухни и леки постройки за отоплителни материали и инвентар, кладенци, чешми, септични ями и временни тоалетни) могат да се изграждат в урегулирани поземлени имоти за ниско жилищно или за вилно застрояване.
Второстепенните постройки на допълващото застрояване са с височина до 2,5 м над прилежащия терен и до 3 м до най-високата част на покрива. Когато постройките се разполагат на вътрешната граница на урегулирания поземлен имот, най-високата част на покрива при калканната стена може да има височина до 3,6 м."
khrist - специалист
Питане към Вадим. В тази тема viewtopic.php?f=47&t=46628&start=20 си показал изработка на цяла конструкция, ако не е тайна колко е излязла, защото неща такова си представям, но без ламперията отвътре?
ArturDent - Почти Безобиден
khrist, без да се заяждам, ама четеш като дявола евангелието....
Цитирал си чл. 46, ама я погледни чл. 42 от ЗУТ
Най-добре прочети целия Раздел VII. Трябва да съобразиш със всички изисквания.

http://lex.bg/laws/ldoc/2135163904
khrist - специалист
ArturDent, не го приемам за заяждане, а и уважавам това, което си направил. Заформи се интересен казус, който ако се изчисти би бил полезен на много хора посещаващи форума.
Имам слаби юридически познания, но ми направи впечатление следното нещо в ЗУТ.

"Чл. 42. (1) (Нова - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Постройките на допълващото застрояване се разполагат свободно или допрени до основното застрояване в урегулирания поземлен имот или свързано с допълващо застрояване в съседен имот.

(2) (Предишна ал. 1, изм. и доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Постройки на допълващото застрояване, с изключение на гаражи, работилници и обекти за търговия и услуги, не могат да се разполагат на уличната регулационна линия или между нея и сградите на основното застрояване. Постройки на допълващото застрояване могат да се изграждат на вътрешната граница на урегулирания поземлен имот, ако калканните им стени покриват калканни стени на заварени или новопредвидени постройки в съседния урегулиран поземлен имот или плътни огради.

(3) (Предишна ал. 2, изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) При свободно разполагане постройките на допълващото застрояване са с височина до 3,6 м и на разстояние от вътрешните граници на урегулирания поземлен имот най-малко 3 м, а когато са с височина до 2,5 м, са най-малко на 1,5 м от южната, югозападната и югоизточната граница към съседния урегулиран поземлен имот при отклонение от южната посока до 45 градуса.

(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Свободно разположените полуподземни постройки с превишение до 1,2 м над прилежащия терен се допускат на разстояние не по-малко от 1,5 м от вътрешната граница на урегулирания поземлен имот."

Обърни внимание на болднатото, има два вида постройки - свободни и допрени(свързани). Отстояния се изискват за свободните. Допрените при положение, че са на калкан до сграда в имота, а не до съседите, те свободни ли се водят?

Стигнах до чл.47

"Чл. 47. (1) Летни кухни се разполагат свободно или свързано, без да се спазват изискванията за разстояния от сградите на основното застрояване.

(2) Басейни, кладенци, чешми, септични ями и временни тоалетни се изграждат в урегулирания поземлен имот съобразно техническите и санитарно-хигиенните изисквания на разстояние не по-малко от 3 м от границите на имота."

:?

Аз както си го тълкувам, лятната кухня може да се построи навсякъде в границите на имота, като условието е да се спазва изискването за височината.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Мерак за селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: