Всички въпроси за вилата.
kalojan87 - напреднал
Здравейте! Мисля, че съм изчел всички теми във форума за навеси, барбекюта и постройки разни, но започнах проекта и се явиха някои въпроси, на които все още не съм си отговорил. Това е "чертежа":
Прикачен файл:
002_1311599262.jpg
"чертежа"
002_1311599262.jpg (39.04 KиБ) Видяна 8895 пъти
В момента съм излял ивични основи с дълбочина около 40см, широки около 30. Използвани са речни камъни, а частта, която е над земята е с бигли, арматура и по-ситни камъни и бетон разбира се. Остава да се отлее плочата и от тук идват въпросите ми.
Замисъла се вижда на "картинката". Само не ми е ясно от какво е най-добре да се направи стената - мисля, че най-добрия вариант е "легнали" тухли четворки. И следва въпроса - трябва ли да има колони в краищата и пояс отгоре (или в средата?). Покрива ще е двускатен с битумни керемеди, осб, изолация от вата и отдолу ламперия (не е окончателния вариант и съм отворен към предложения).
Стената ще е висока около 230см и е на буквата П (виж схемата). При това положение нужни ли са колони - колко и къде, и пояс отгоре, или гредите могат да легнат върху четворките (не ми е много ясно как се захващат).
В предната страна (малките сиви квадратчета) мисля да направя 3 колони от коминни тела 25х25см, които да напълня с бетон и може и някаква армировка ако е необходимо. Прозорците, които имам са алуминиеви с плъзгане и са по 270см широки (заради тях се почна всичко). Има ли опасност гредата да провисне? По-добре ли ще е в средата на прозореца да се подпрат гредите с нещо (така или иначе при затворени прозорци се събират касите на средата)?
Имам още 1000 въпроса, така че преди да се заемете с тази тема го премислете добре!
Благодаря предварително :)
Имам доста снимки, но са големи и ми е трудно качването. Ако има интерес ще се напъна малко да ги кача, но все още няма много за гледане - само едни основи.
VLADO66 - майстор
След като ще зидаш с четворки е необходимо да направиш колони и пояс в който да заложиш фусове за захващането на покривните греди.Сивите квадратчета не ги прави от бетон а дървени колони.След като ще затваряш напълно с дограма трябва да осигуриш чрез тръба под огнището външен въздух.
kalojan87 - напреднал
Аз реших, че щом са легнали тухлите няма да ми трябват колони, а само отгоре да излея един трегер, за който да хвана гредите.
Колко колони трябва да сложа и къде? Може ли да се зидат изправени тухли като така или иначе ще се правят колони?

Ако може и малко инфо каква да е тая тръба и от къде/ на къде да влезе и къде да излезе :)
VLADO66 - майстор
Правиш пояс с колони по дългата страна и чупките с колонки на ъглите и края на тухлите.Така ще се получи сеизмичноустойчиво П .Тръбата е достатъчно ф50 от откъдето ти е удобно като тази тръба трябва да излезе в долния край на огнището,от там то ще си поема въздух отвън.
Тръбата е достатъчно ф50 от откъдето ти е удобно като тази тръба трябва да излезе в долния край на огнището,от там то ще си поема въздух отвън.

И как точно пресметна че ф 50 ще е достатъчно. :? :roll:
VLADO66 - майстор
dimin написа:
Тръбата е достатъчно ф50 от откъдето ти е удобно като тази тръба трябва да излезе в долния край на огнището,от там то ще си поема въздух отвън.

И как точно пресметна че ф 50 ще е достатъчно. :? :roll:
О,може и без нея,неприято ще е ако помещението е добре уплътнено да се отваря прозорец зимата за да дърпа.
kalojan87 - напреднал
Ето малко снимки:
Прикачен файл:
DSC_0930.JPG
Прикачен файл:
DSC_0929.JPG
Прикачен файл:
DSC_1223.JPG
Прикачен файл:
DSC_1226.JPG
Прикачен файл:
DSC_1235.JPG
kalojan87 - напреднал
Никой нищо не казва :) Приемаме, че е добре и продължаваме с отливане на плоча в събота. А нагоре не се знае...
EDI - майстор
Аааа, чакаме да видим нагоре, то дотук нещата са най-ясни, после иде зора. :lol:

Тема "Барбекю под навес на двора + остъкление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: