Всички въпроси за вилата.
Здравейте,

интересува ме има ли опасност за мен и семейството ми, когато гърми, а ние сме в караваната.

Имам едно место на 40 км. от София 1 декар и си сложихме каравана... Да обаче сестра ми е с високо кръвно и я е страх от гръмотевиците.

Аз знам, че като е на гуми не е проблем... Ама трябва ли да спирам тока или не?
Mc Queen - специалист
Наскоро гледах по някое от Дискавъритата за това, което питаш.
И там обясняваха, че е много по-безопастно да седиш в караваната по време на буря и гръмотевици, отколкото да стоиш под дървен мост или навес.
Та, причината,е че светкавицата си намира пътя към земята през корпуса на караваната, докато ако си в барака вероятноста да премине през теб е голяма.
Така,че:
Сърце на място!!!
Chefo77 - майстор
http://www.svirski.net/dehn/p/publish4.php

Ако караваната е метална, се явява фарадееф кафез. Т.е. грижи няма.
И не е опасна гръмотевицата, а светкавицата. Освен ако не си със слухов апарат.
ivanovbg - майстор
To чуеш ли гръмотевицата страшно няма, проблем е ако не я чуеш :lol:

Фарадеев кафез... Едни приятели бяха ударени от мълния в кола на язовир. Освен дупка колкото футболна топка на тавана и леко обгорени от пръските течен метал други поражения не са имали, ако не се брои уплаха. Това е единствения случай който знам и съм видял последиците.
До бабата в съседното място има пак една такава каравана и не е удряна откакто е там, вече 4 години, но е под навес направен от старо строително скеле и ондулин. Не че досега някой е бил удрян в селото...

А колкото до сестра ти ... Мълниите предпочитат дъбовите дървета и мъжете. Факт! Сред загиналите в Англия и САЩ от мълнии според статистиката 87 % са били мъже :wink:

:partyman:
hidrazin - майстор
Интересен въпрос. :-D Предполагам караваната е с метален корпус? Не си дал подробности. Какво ти е захранването на караваната?
По принцип при мълнии ако стоиш в караваната няма опасност 9фарадеев кафез) ... докато не тръгнеш да излизаш от нея. Електрозахранването на каравани и площадки за тях са засегнати в НАРЕДБА № 1 ОТ 27 МАЙ 2010 Г. ЗА ПРОЕКТИРАНЕ, ИЗГРАЖДАНЕ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ УРЕДБИ ЗА НИСКО НАПРЕЖЕНИЕ В СГРАДИ
И тъй като караваните не са били много популярни у нас и нямаме кой знае каква нормативна база за тях. Та по тази причина ще ти цитирам един чужд стандарт специално за каравани :
AS/NZS 3001:2001
Там в точка 3.5.1.1 (1) е написано че като допълнително изискване караваните трябва да бъдат заземени с помощта на заземителен кол. Предполагам караваната си има и фабрично монтирана ДТЗ?
:partyman:

Тема "Въпрос относно гръмотевици и каравана" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: