• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
gamencerista - специалист
Колеги след строежа около къщата остана само земя която нарочно оставих да слегне/пропадне около 2 години. Сега преди зимата искам да направя пътеките но без майстори понеже вече ми писна от такива пишман зевзеци а и това не изглежда толкова сложно.
Решил съм да ги правя със земновлажен като отдолу ще слагам тънка мрежа на 1 метър ширина ( пътеките мисля да са 1.1-1.2 метра дали ще е проблем ) и под мрежата малко дренаж баластра а под мен дебел найлон ( има ли смисъл ).

Засега ще обходя къщата което е около 20-25 метра и се чудя на колко етапа да го правя или цялата накуп.
vlad0 - специалист
Заеби тая работа със земно влажния и тънката мрежа, ще се напука като джам. Направи пътеките поне 12-15 см. бетон и не пести желязото.

Успех!
VLADO66 - майстор
За пътеките е важна основата-вземи си една трамбовка под наем за един ден и трамбовай хубаво земята.Настели си дренажа,над него найлон,арматурата и отгоре бетона.Те ти то карат земновлажен ама ти трябва да си го приготвиш като нормален бетон.
vlad0 - специалист
И още нещо - прави го целия на веднъж, иначе на снадката задължително пука! Абе то както и да го направиш все ще се напука, те за това хората са измислили павета, плочки и т.н.
shotik - майстор
vlad0 написа:
И още нещо - прави го целия на веднъж, иначе на снадката задължително пука! Абе то както и да го направиш все ще се напука, те за това хората са измислили павета, плочки и т.н.

Така е , с бетон всичко трябва да е готово и да има хора за разстилането му в кофражите , а с павета или плочки ,може да се работи дълго време ,без да има нужда от бързане и помощници,въпреки ,че и плочките ако се фугират ,пак се получава напукване .Ако плочките не се фугират ,както са повечето инструкции и както се работи сега ,след няколко дни може да се очаква във фугите да израснат треви или цветя ,а също и мравки,пъсеци дори оси да изровят дупки към гнездата си .
gamencerista - специалист
Ами идеята е след време отгоре да се "налепи" камък тъй че не е проблем ако напука на 1-2 места.
chapara - майстор
За да си пука контролируемо се лее на полета от по около два метра по дължината през едно, като стегне останалите полета. Така се получава делатационна фуга и ако има движение то е на снадките, а не където си пожелае. При лепенето на камъка фугата се запазва или след нареждането камъка се прорязва с ъглошлайф над фугата и се фугира с полиуретаново лепило. Успех :wink:
bulhomes2 - майстор
Каква е функцията на найлона?
VLADO66 - майстор
bulhomes2 написа:
Каква е функцията на найлона?
Пази незалятата арматура от корозия и хидроизолация донякъде
bulhomes2 - майстор
Абсолютно излишно. Незалята арматура в под е да ти е'а и заливането и плочата. А хидроизолация на външни пътеки ми звучи като да си завиеш циглите с найлон, че да ги пазиш от дъжда.

Найлон под бетона е грешка на незнаещи "майстори". Обикновено при бъркан бетон на ръка. Да не му "изтечало млякото". Но не знаят, че ако разредят бетона до степен "да му изтича млякото" - намалят сериозно якостта му. Най-добрата консистенция за бетон е да може да запазва що-годе формата си като го стиснеш с ръка. Препоръчам на автора да си вземе готов бетон - цената е същата като да си го бъркаш, но нямаш хамалогията и си сигурен, че имаш добър бетон.
  • 1
  • 2

Тема "Циментови пътеки на къщата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: