Всички въпроси за вилата.
шоп - майстор
нед ное 04, 2018 8:03 amNothingfail написа:
Връз лентата нареди ли капаци или го остави така?!
Колега, прочетете малко за система за сух монтаж на капаци. Разбира се че се монтират и капаци.

Малко по-скъпо е с тази система, но подмазването е отживелица. Грубо 10лв на л/м е оскъпяването заради мембраната и скобите.
kozl - майстор
нед ное 04, 2018 8:03 amNothingfail написа:
ср окт 15, 2014 4:10 pmdigitalpr написа:
В крайна сметка се качих на покрива, изчистих всички капаци, изчистих и улуците, и реших да подходя малко по-генерално към проблема. Направих сух монтаж на капаците. Сложих една билна летва и залепих някаква лента на брамак (Figaroll), след което завинтих капаците за билната летва. Не ми хареса, че за няколко години улуците бяха пълни с материал, който дъжда е отмил от подмазването и реших да не ги мажа въобще.
Изображение
Колко лесно и колко здраво залепваше лентата за керемидите? Сега след години още залепена ли си е? През зимата/ по ниска темп. може ли да се полага? Връз лентата нареди ли капаци или го остави така?!
чет окт 16, 2014 12:28 amdigitalpr написа:
Между другото дупките на капаците, пак Брамак, се оказаха недопробити... Рано са вадени от калъпите и са се затворили ли не знам, но калпава работа. Разпробивах ги всичките.
Освен, че се редят се захващат към билната лента с винтове. За това треба да имат дупки. Тука набарах едни пишман мАстори, дето могат "всичко" за което ги питаш. Разбирали и от сух монтаж и ми похабиха лентата, защото не изчистиха добре керемидите под лентите от остатъците от разтвора и лентата се полепи с прах и към керемида не залепи, но капака я затиска отгоре, та за сега така кара вече 2 години.
Когато керемидите са нови - лепи най добре. Старите трябва да са чисти. За температурата не знам, но лепилото не е битумно и все пак трябва да се пита.
нед ное 04, 2018 10:32 amшоп написа:
нед ное 04, 2018 8:03 amNothingfail написа:
Връз лентата нареди ли капаци или го остави така?!
Колега, прочетете малко за система за сух монтаж на капаци. Разбира се че се монтират и капаци.

Малко по-скъпо е с тази система, но подмазването е отживелица. Грубо 10лв на л/м е оскъпяването заради мембраната и скобите.
БЛаГодаря за пояснянията, особено за стойността. Да, знам за сух монтаж, но съм го виждал без тая лента, и връз нови керемиди. Няма как да знам до къде се простират възможностите на лентата и дали има нужда от капаци. Подмазването е отживелица за по новите къщи, за по старите със стари керемиди, при това обрасли с мъх, при това изключително стръмни и опасни за обработка покриви, подмазването все още е в действие. А и в милата ни родина, където властват алчни хора, не всеки може да си позоволи хубавите нововъведения...
пон ное 05, 2018 7:26 amkozl написа:
нед ное 04, 2018 8:03 amNothingfail написа:
ср окт 15, 2014 4:10 pmdigitalpr написа:
В крайна сметка се качих на покрива, изчистих всички капаци, изчистих и улуците, и реших да подходя малко по-генерално към проблема. Направих сух монтаж на капаците. Сложих една билна летва и залепих някаква лента на брамак (Figaroll), след което завинтих капаците за билната летва. Не ми хареса, че за няколко години улуците бяха пълни с материал, който дъжда е отмил от подмазването и реших да не ги мажа въобще.
Изображение
Колко лесно и колко здраво залепваше лентата за керемидите? Сега след години още залепена ли си е? През зимата/ по ниска темп. може ли да се полага? Връз лентата нареди ли капаци или го остави така?!
чет окт 16, 2014 12:28 amdigitalpr написа:
Между другото дупките на капаците, пак Брамак, се оказаха недопробити... Рано са вадени от калъпите и са се затворили ли не знам, но калпава работа. Разпробивах ги всичките.
Освен, че се редят се захващат към билната лента с винтове. За това треба да имат дупки. Тука набарах едни пишман мАстори, дето могат "всичко" за което ги питаш. Разбирали и от сух монтаж и ми похабиха лентата, защото не изчистиха добре керемидите под лентите от остатъците от разтвора и лентата се полепи с прах и към керемида не залепи, но капака я затиска отгоре, та за сега така кара вече 2 години.
Когато керемидите са нови - лепи най добре. Старите трябва да са чисти. За температурата не знам, но лепилото не е битумно и все пак трябва да се пита.
За пишман майсторите не ми говори, само си патя от такива, но други няма в страната, а ако има са много заети и търсят само високодоходни проекти. Илиза, че тая лейнта е най удобна за нови покриви с нови керемиди. Някой знае ли какъв е смисълът на покрива с било? Покрива, който имам предвид е с чупки и има 7 отделни била, при това много стръмни, от две страни без бетонни плочи, които да те задържат да не паднеш долу, ако се изтървеш и хлъзнеш на долу, а преахването на отлепилата се стара мазилка създава едни песъчинки, хлъзгащи се надолу по керемидите, които ги правят много хлъзгави... Ако се прави нов покрив и той е без било, имали недостатък, някой ума ли представа?
шоп - майстор
пон ное 05, 2018 10:16 amNothingfail написа:
Да, знам за сух монтаж, но съм го виждал без тая лента, и връз нови керемиди.
За първи път чувам за монтаж без хидроизолираща лента. Да не би да е спестена? Тя не се вижда много много след като се монтират капаците, защото цвета и се слива с керемидите.

За мен сухия монтаж е задължителен елемент, дори и за ремонт на покрив със стари керемиди. Керемидите от двата горни реда се мият с пароструйка и всичко е ОК.
При подмазването сместта се рони, отива в олуците и след няколко години парите отиват за нови олуци и пак сме с течове от билото.
lov - майстор
Шопе на моя покрив не слагах лента. Разстоянието между билните цигли го направих минимално някъде 2-3 см. Колкото да могат да излезнат планките които държат билната летва. Така капака покрива доста голяма част от последната цигла и ако ще да е много голям вятър няма как да подлизне от долу. Капаците са хванати с винтове и планки и нямат мърдане. Не че нямах материал но прецених че няма нужда.
пон ное 05, 2018 10:37 amшоп написа:
пон ное 05, 2018 10:16 amNothingfail написа:
Да, знам за сух монтаж, но съм го виждал без тая лента, и връз нови керемиди.
За първи път чувам за монтаж без хидроизолираща лента. Да не би да е спестена? Тя не се вижда много много след като се монтират капаците, защото цвета и се слива с керемидите.

За мен сухия монтаж е задължителен елемент, дори и за ремонт на покрив със стари керемиди. Керемидите от двата горни реда се мият с пароструйка и всичко е ОК.
При подмазването сместта се рони, отива в олуците и след няколко години парите отиват за нови олуци и пак сме с течове от билото.
Къщата, за която питам е висока, а покривът и много стръмен без бетонни плочи от две страни. Старото подмазване без течове издържа 30 години. Къщата е на отдалечено място, където трудно се намират качествени майстори, които да свършат по сложна работа.
kozl - майстор
пон ное 05, 2018 10:26 amNothingfail написа:
Някой знае ли какъв е смисълът на покрива с било? Покрива, който имам предвид е с чупки и има 7 отделни била, при това много стръмни, от две страни без бетонни плочи, които да те задържат да не паднеш долу, ако се изтървеш и хлъзнеш на долу, а преахването на отлепилата се стара мазилка създава едни песъчинки, хлъзгащи се надолу по керемидите, които ги правят много хлъзгави... Ако се прави нов покрив и той е без било, имали недостатък, някой ума ли представа?
Билото е хоризонтално. Щом имаш стръмни "била", то това вероятно са маи. На маите сухият монтаж на билни капаци при моят случай не се получи (протече) и там капаците ги подмазаха.
И какъв е тоя покрив без било :? Едноскатен може би. :roll:
VLADO66 - майстор
Имам масивна ограда покрита с глазирани капаци.От ветровете започнаха тук таме да падат.Чакам да паднат десетина/слагам ги обратно естествено/ и взимам един флакон монтажна пяна и ги фиксирам.Гледам да не прекалявам с пяната да не надигнат.Иначе за подмазване никога вече само вар-рони се и се изяжда от дъждовете.С риск да хвърлям капаци след ремонт, слагам леепило за плочки към варта.

Тема "Подмазване капаци на покрив?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: