Всички въпроси за вилата.
isb - напреднал
Здравейте колеги! Моля за един съвет. Правя си битова стая отвън на двора извън къщата, но съм ограничен от към височината на стените защото постройката е близо до съседите. Смятам покрива на стаята да е едноскатен от дървени греди и отгоре плътна ламперия от кофражни дъски. И тук идва проблема. Разликата между високата и ниската страна на покрива ще е само 20 см. Постройката е дълга 8,60 метра и широка 3,50 метра. една стена е висока 2,35 метра, а другата 2,15 метра. Смятах да покрия постройката с цели листове ламарина, но ми дадоха съвет, че ламарината много неприятно ще тропа при дъжд. Затова се спрях на покривка от брандолин или воалит. Не мога да реша кое от двете да избера и дали брандолина няма да ми протече при тази разлика от 20 см. във височината на разстояние от 3,50. Четох, че брандолина не бива да се слага на наклон по малък от 12 градуса, но не мога да изчисля при тези параметри колко наклон се получава при мен. Ще бъда благодарен ако някой ми даде мнение и съвет как до постъпя и какво да избера. Благодаря за съветите предварително.
VLADO66 - майстор
Бардолин се казват битумните керемиди на Ондулин и наклона ти е малък за тях

"Монтират се върху плътна дъсчена обшивка, като се изисква минимален наклон на покрива 12° (≈ 22 %)."
m_markovski - специалист
Тропането ще ти е малкия проблем при ламаринения покрив. По-скоро лятото ще става голяма жега под него и ще ти трябва изолация. Иначе чудесно се спи при дъжд потропващ върху ламарината. Освен това с такъв малък наклон ще трябва да укрепиш добре срещу сняг.
isb - напреднал
m_markovski написа:
Тропането ще ти е малкия проблем при ламаринения покрив. По-скоро лятото ще става голяма жега под него и ще ти трябва изолация. Иначе чудесно се спи при дъжд потропващ върху ламарината. Освен това с такъв малък наклон ще трябва да укрепиш добре срещу сняг.
Светлия отвор между стените е с размер 3,20 м. заедно със зидовете става 3,70 м. за покрива съм взел съм ребра 5х10 см. и ще ги слагам през 45 см. едно от друго. Върху ребрата ще има плътна ламперия от кофражни дъски между дъските и долния край на ребрата смятам да сложа вата за изолация и под нея гипскартон. Като гипскартона ще е между ребрата и част от ребрата ще се показват смятам да ги боядисам с тъмен лак и да търся някакъв битов ефект. Не смятам да се спи вътре и съм съгласен че лятото ще е голяма жега вътре. За това съм се насочил към брадолин или воалит. Смятах да ги подпирам отдолу ребрата по средата, но един майстор ми каза че нямало смисъл само да ги спъна по между тях с парчетата ребра като ги хвана едно за друго. Относно бардолина разбрах, че не става воалита подходящ ли е и да слагам ли под него черна хартия.
radius - майстор
Щом ще изолираш, защо не сложиш термопанели на покрива. Не би трябвало да тропат от дъжда. Без обшивка върху ребрата, а с декоративен сачак под тях. По желание и вата между ребрата, не е скъпа.
VLADO66 - майстор
Като цена-качество това е най-добро. http://www.roofhouse.bg/%D0%BF%D1%80%D0 ... 0%BD%D0%B0 под линокрома е добре да се сложи парозифузна мембрана/напр. на Брамак.
kozl - майстор
Каква е тая черна хартия :?
Два пласта воалит, долния 4 мм без посипка. Снадките на газопламъчно лепене.
radius - майстор
И аз все се чудя, явно е материал от близкото минало, май съм виждал по покриви и ми се струва че стои едно по-твърдо. Сигурно е бил единствения вид готова ХИ и затова е популярен сред народа.
hidrazin - майстор
Черната хартия си е черна хартия - дебела и твърда хартия импегрирана с битум.
http://profesional.bg/product.php?id=8725
Черна хартия
И си е много здрава и издържлива. Част от покрива на къщата ми е правен с такава някъде преди 40-50 години и все още нямам никъде течове. Други части на покрива ми са правени с шкурка. Също никакви забележки.
Едва ли сегашните боклуци ще изкарат и половината от това време. Особено тези на Брамак.
Сега се продават основно евтини боклуци на по-високи цени. Заложено е да не изкарат много. Нали трябва да се продава? Ти недей си оставя вентилация на покрива, пък чакай да се проветрява през тези дишащи мембрани и особено пък да не тече.
Това дето съм го написал се отнася за покриви с керемиди - керамични или циментовите измишльотини. :lol:

За конкретния случай - нещо от сорта на воалита без посипка. Първо мажеш дъските с битумен грунд и отгоре лепиш воалита без посипка.
Отгоре - воалит с посипка. Двата слоя трябва да се "кръстосват". Демек този без посипката го слагаш по наклона. Този с посипката на 90 градуса спрямо първия.
Ако ще слагаш улуци ги монтирай преди да слагаш ондулина. После при поставянето на ондулина го сложи така, че да влезе в олуците и го залепи там.
За жегата - няма никаква разлика дали ще е ламарина или дъски с воалит. Все ще пече като в готварска фурна. При покрива с дъските ще е само една идея по-малко. Така че се приготви за някаква изолация отдолу.
Вместо кофражни дъски може да сложиш ОСБ плоскости. Става по-бързо и ще ковеш по-малко. Ама ти си решаваш. И ако може да се разбереш с комшиите да вдигнеш малко покрива ще стане още по-добре. Малък ти е наклона.
:partyman:
isb - напреднал
hidrazin написа:
Черната хартия си е черна хартия - дебела и твърда хартия импегрирана с битум.
http://profesional.bg/product.php?id=8725
Черна хартия
И си е много здрава и издържлива. Част от покрива на къщата ми е правен с такава някъде преди 40-50 години и все още нямам никъде течове. Други части на покрива ми са правени с шкурка. Също никакви забележки.
Едва ли сегашните боклуци ще изкарат и половината от това време. Особено тези на Брамак.
Сега се продават основно евтини боклуци на по-високи цени. Заложено е да не изкарат много. Нали трябва да се продава? Ти недей си оставя вентилация на покрива, пък чакай да се проветрява през тези дишащи мембрани и особено пък да не тече.
Това дето съм го написал се отнася за покриви с керемиди - керамични или циментовите измишльотини. :lol:

За конкретния случай - нещо от сорта на воалита без посипка. Първо мажеш дъските с битумен грунд и отгоре лепиш воалита без посипка.
Отгоре - воалит с посипка. Двата слоя трябва да се "кръстосват". Демек този без посипката го слагаш по наклона. Този с посипката на 90 градуса спрямо първия.
Ако ще слагаш улуци ги монтирай преди да слагаш ондулина. После при поставянето на ондулина го сложи така, че да влезе в олуците и го залепи там.
За жегата - няма никаква разлика дали ще е ламарина или дъски с воалит. Все ще пече като в готварска фурна. При покрива с дъските ще е само една идея по-малко. Така че се приготви за някаква изолация отдолу.
Вместо кофражни дъски може да сложиш ОСБ плоскости. Става по-бързо и ще ковеш по-малко. Ама ти си решаваш. И ако може да се разбереш с комшиите да вдигнеш малко покрива ще стане още по-добре. Малък ти е наклона.
:partyman:
Между двата воалита маже ли се с нещо или горния в застъпващата част се кове с пирони с голяма глава.

Тема "Брандолин или воалит." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: