Всички въпроси за вилата.
ogo - специалист
Здравейте,
Въпросът ми малко ламерски, но се надявам да ми простите.
Реших да засея градината на наследствената къща не жена ми с райграс.
Обработката, вместо планираните 2 дни отне 10, защото при изравняването и окопаването излезе една планина камъни (буквално), основно речни (заоблени), всякакви размери.
Една част използвах за алпинеум и пътеки, но въпреки това останаха още много.
Дойде ми идеята, да ги използвам за чешма и барбекю с плот и мивка (основата).
Не знам обаче, какво да използвам за слепването им, така че да се получи здрава конструкция.
Спомням си че навремето баща ми използва обикновен цимент при изграждането на една невисока стена от камъни и след време тя цялата се напука.
Обяснението беше, че камъните и цимента имали различен коефициент на топлинно разширение и това е причината.
Моля дайте съвет какъв материал да използвам.
Предварително благодаря за съдействието!
EDI - майстор
Има флексови лепила за камък, като питаш в магазините, ще ти кажат.Малко са скъпички, но са много добри.
Stefan2000 - специалист
Не съм сигурен, но като гледам старите каменни зидове по Банско, които са главно от речни камъни, а и по други места, не ми се вярва да ползват специални лепила. Причините за напукването може и да са от друго естество. Слаби поддаващи основи, слаб циментов разтвор, голяма хигроскопичност, която през зимата може да изиграе лоша шега и така...
sepultura - специалист
Точно флексови лепила ти трябват. Ако продавача ти каже примерно, че "-От CERESIT CM11 по-добро нема, кажи му да се...."
Та, няма да казвам конкретна марка лепило, просто търси лепило което да е от клас C2FT- това е лепилото за камък :roll:
torbalan - Дървен философ
нека някой, който е учил в строителен техникум, да каже с какво са лепили камъните преди сто години примерно...

че една торба цимент е петолевка, а една торба флексово лепило (цимент, фин пясък и пластификатори) е от 10 - 12 лева нагоре...

аз зидах с рядък разтвор на цимент и пясък и каквото съм залепил - няма сваляне... обаче точно камъни не се сещам да съм слагал...

от друга страна бетона е точно смес от камъни, пясък и цимент... така, че няма логика в обяснението с различните коефициенти... ако беше така - навсякъде, където има бетон ще се пука...
Тани - модератор
Доколкото разбрах питащия иска да зида с тези камъни. Ползването на флексово лепило ще излезе скъпо удоволствие. По-скоро пясък , цимент и някакъв пластификатор за бетон за застраховка! Ако не си много сигурен в зидарските си умения, не се притеснявай и да армираш!
Dewalt - специалист
Тани написа:
Доколкото разбрах питащия иска да зида с тези камъни. Ползването на флексово лепило ще излезе скъпо удоволствие. По-скоро пясък , цимент и някакъв пластификатор за бетон за застраховка! Ако не си много сигурен в зидарските си умения, не се притеснявай и да армираш!
Малко трудно ще зида с кръгли камъни.
Може да пробваш на принципа на оградите.Кофраж,подреждаш камъните вътре и заливаш с цимент и пясък.После оформяш външния вид и фугираш ако се налага.
ogo - специалист
Благодаря за съветите на всички! Бяха ми много полезни! :prayer:
ot_gorata - помощник
Хоросан.тъй като речните камъни са заоблени,между тях ще има доста кухини за запълване,така че хоросана е най подходящ(ако при зидането се получават големи места за запълване може да се понапълнят с парчета счупени керемиди или по дребни камъчета).Всеки добавя цимент към хоросана на око,аз слагам по една мистрия цимент на кофа хоросан.Продава се в торби и е удобен за транспорт.Може да използваш и хидратна вар разбъркана с пясък аз я правя в съотношение 1:4-5 и после пак циментче.а щом като е само за основа на мивката и барбекюто не се бой,като излееш, бетонния плот ще заздрави всичко.ако успееш да иззидаш камъка добре,го фугираш и остава видим,ако ли не може да си го измажеш с хоросана.Ако имаш нужда,и е за пловдивския район мога да помогна.
Тани - модератор
И какво е предимството на хоросана пред пясък с цимент освен , че продаваш хоросан? По-здраво ли е? По-издържливо във времето на влага и/или замръзване? По евтино?

Тема "Слепване на речни камъни" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: