• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
dkiosev - помощник
Здравейте,

В двора на село има асма правена от дядо ми с каквото желязо има под ръка - винкел, Т профил, двойно Т профил, коловете са ф100-110 тръби (представляват заварени два листа ламарина 2-3 мм, но не е плътна а на дупки, явно останали от някакво производство на пръстени или някакви кръгчета). Та леко е закривена конструкцията, 4-5 кола угниха в основата и ремонта само ще удължи подръжката на конструкцията. Затова съм решил да почна малко по малко да я подновявам. В момента асмата е 4 реда по 6 кола, като разстоянието между коловете е около 3 м. Или като размер е 15.4 х 9.0 м. Единият ред е само с 4 тръби и профилът между 2 от тях е подсилен с ферма за да покрие разстоянието от 6 метра.

Та какво мисля да правя - от 4 х 6, мисля да я направя на 3 реда х 5, между редовете мисля да е по 4.0 м (и 1 метър ще стърчи от единия ред), а между коловете да е 3.60 м и отново 1 метър ще стърчи (
Прикачен файл:
new_project_asma.png
new_project_asma.png (15.86 KиБ) Видяна 6809 пъти
)

Тръбите ще са отново ф100, но плътни метални, не съм ги мерил колко са дебели но са 3 или 4 мм. За профил се чудя какво точно да сложа - насочил съм се към кух правоъгълен профил (50х30х2, 50х40х2, или по-дебел 50х30х3). Тези, които ще стърчат по 1 метър ще са цели заедно парчето преди тях (т.е. 5м и 4.6), само едното парче в ъгъла къде са 2-те по 1 метър ще се слага с евентуална подпора. Тръбите ги имам, така че те не подлежат на обсъждане. Въпросът е какъв профил да сложа. Насочил съм се към тези, защото разстрояноето няма да е мн малко и да няма проблеми. Къщата се намира в Казанлъшко и там сняг през зимати си вали и в повечето случай е с вятър.

Благодаря предварително на отзовалите се.

Лек и успешен ден
crez - майстор
Профил 50/50/3 става, няма да има провисване на тази дължина. За по-евтино потърси 3/4 цола стара поцинкована тръба. Отгоре заварена мрежа 20/20 4мм.и си готов да береш :lol:
Последна промяна от crez на пон фев 02, 2015 6:15 pm, променено общо 1 път.
teon - специалист
crez написа:
и си готов да береш :lol:
...мдаа...ори,мели,яж :mrgreen:
Чираче - майстор
crez написа:
... стара подцинкована тръба. :lol:
Може и нова надцинкована тръба. :? :lol:
Извинете, не се сдържах :razz:
crez - майстор
Чираче написа:
crez написа:
... стара подцинкована тръба. :lol:
Може и нова надцинкована тръба. :? :lol:
Извинете, не се сдържах :razz:
Няма да се оправдавам, случва се :lol:
Чираче - майстор
Изшегувах се бе, колега. Извинявай. Всеки може да сгреши, дори и аз. Но ми се видя интересно. Лошото е, не го срещам за пръв път.
dkiosev - помощник
Здравейте,

Благодаря за съвета, в момента се чудя дали да взимам правоъгълен или квадратен профил.
50х50х3 е около 32 лв, на тази цена е и 60х40х3, но ако е 50х50х2 или 60х40х2, цената пада на около 23-24 лв.
При около 17-18 бройки ще са около 150 лв, спестяваме за тел и електроди :)

Предпочитам да се презапася, но ако някой сподели своя опит с подобни профили ще наклони везните.

Лек и успешен ден
валкиса - специалист
При тази дължина правоъгълната ще провисне без допълнително укрепване.Тъй че по добре сложи квадратен профил. :partyman:
stenmark - специалист
Няма да провисне ако е на ребро.Даже е за предпочитане.Вземи си 60/40/3.
k88 - специалист
Искам само да вмъкна,че и аз се чудех какъв профил да взимам и майстора които ще ми прави асмата ми предложи да ги направи от 40 хунебека които са ми останали от грубия строеж .Разтоянието ми е 20м на 3м мисля че през през 4 метра е добре да са клетките само на късата част останалото с тел.
  • 1
  • 2

Тема "Конструкция за асма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: