Всички въпроси за вилата.
mici - специалист
Имам фабрична косачка - тип количка, 1000 вата, работи отлично вече 6-7 години, кося около 200 кв.м. всяка година по няколко пъти. Земята обаче е доста камениста и колкото и да се старая да няма камъчета, те пак излизат и ножът на косачката става на трион :) . Налага се по 2-3 пъти годишто да го заточвам, но вече доста се е разбалансирал, косачката вибрира (оборотите са 3000), два пъти вече сменям лагер. Може ли някой да ми подскаже как да балансирам ножа, сигурен съм, че ще може някак, но не мога да намеря информация. :?

Прикачен файл

IMG_2217.JPG

Прикачен файл

IMG_2216.JPG
EDI - майстор
Най-лесния начин.Вземаш една ос с Ф на отвора на ножа и я хоризонтираш добре по някакъв начин.Нахлузваш ножа и го слагаш хоризонтално.По-тежката страна ще отиде отдолу.Отнемаш по малко от тежката страна, докато достигнеш баланс.Така си балансирам витлата за самолетите.Иначе има разни балансиращи джаджи - с магнитни конуси за захват на ддетайла и разни такива, ама едно, че бая пари струват, друго вършат същата работа. :-D
bobko - специалист
Направо си купи нов нож,не са скъпи.
mici - специалист
EDI написа:
Най-лесния начин.Вземаш една ос с Ф на отвора на ножа и я хоризонтираш добре по някакъв начин.Нахлузваш ножа и го слагаш хоризонтално.По-тежката страна ще отиде отдолу......:-D
Благодаря Edi, пробвал съм, но явно триенето в отвора не позволява прецизно балансиране, като поставя ножа отново се чувстват вибрациите.
hidrazin - майстор
mici написа:
Благодаря Edi, пробвал съм, но явно триенето в отвора не позволява прецизно балансиране, като поставя ножа отново се чувстват вибрациите.
Ами много бъркаш. За какво триене в отвора говориш? Ножа не трябва да лагерува в отвора. Така никога нищо няма да стане.
В отвора слагаш някаква ос и стягаш ножа към нея. Желателно е оста да е с възможно най-малкия диаметър.
За целта слагаш в отвора някаква втулка за да я центрира а самата ос после я слагаш да лагерува на нещо друго.
Ето на това клипче е подобно. Няма никакъв проблем и за ножа да се балансира така.
Ба ти и умрялата косачка ако ще трябва да и балансирам ножа. :shock: Моята е на 14 години и такива екстри не са и правени.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-zijEAyZuKw[/youtube]

:partyman:
fbr - майстор
hidrazin написа:
Ба ти и умрялата косачка ако ще трябва да и балансирам ножа. :shock: Моята е на 14 години и такива екстри не са и правени.
+1 На работата имаме една, на която пластмаса остана много малко, останалото е дублирано с ламарина, и за нея нож си изработва всеки при когото се свърши. Та имаме една заземителна шина, режем от нея, дупка в средата, двата края закривяване, заточване с ъглошлайфа и марш в строя.
mici - специалист
hidrazin написа:
......
Ба ти и умрялата косачка ако ще трябва да и балансирам ножа. :shock: Моята е на 14 години и такива екстри не са и правени....
О, и моята си работи, ама нали съм си малко перфекцинист, реших, че трябва да си балансирам ножа. Пък и тоя форум .... :supz: - все ще науча нещо ново. БЛАГОДАРЯ :prayer:
hidrazin - майстор
Ми тъй де. До сега покрай мен са минали доста косачки и никога не съм виждал някой да им балансира ножа. То няма и смисъл де.
Няма как баланса да е перфектен пък и да е такъв, няма да е за дълго.
Преди 10-тина дни моята започна нещо да се държи странно (бензинова е). Уж вдигната на средно положение ама коси много ниско.
Толкова ниско че чак се опитва да фрезова райграса. :? Спирам, вдигам и какво да видя. Едната половина на ножа яко закривена надолу.
После се сетих че малко преди това "окосих" няколко миналогодишни изсъхнали дюли. Паднали в тревата и не съм ги изхвърлил.
Като изсъхнат стават здрави като топка за билярд. Освен това успях да "окося" и един полиетиленов адаптор 1" към 32мм. :lol:
Та там някъде съм прецакал ножа. Сваляне, на менгемето и преценяване на око колко да го изкривя. Ново заточване.
Всичко ми отне към 15-20 минути със свалянето и слагането на ножа.
Ако имаш проблем със заточването или ножа нещо те съмнява, може да отидеш тук. Човека си разбира от работата. Там си точа машинките за подстригване на трева.
ул. „Хан Крум“ - точилар
Това е като отиваш към офиса на Еконт дето е на центъра.
:partyman:
mici - специалист
Днес си направих прибор за балансиране на ножа. Две дървени трупчета с еднакви размери закрепих на дъска, върху тях сложих парчета винкел с правия ъгъл нагоре и хоризонтирах добре. Намерих подходяща ос и малко по малко отнемах от ножа с ъглошлайфа. Получи се! Косачката вече не вибрира така. Голямо удоволствие е да приложиш наученото и да се получи.

Прикачен файл

IMG_2235.JPG

Тема "Балансиране на ножа на косачката" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: