• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
Здравейте!
Започвам изграждането на пещ на дърва. Конструкцията ще бъде куполна, с радиус около 50см.
На пазара има 4 размера огнеупорни тухли, подходящи за целта:
230х114х76/52мм;
230х114х76/57мм;
230х114х76/64мм;
230х114х76/70мм.

За съжаление съм забравил елементарната геометрия, и не мога да изчисля, кой размер тухли, ще бъде най-подходящ.

Благодаря предварително.
ivanovbg - майстор
(r+x)/r=a/b
a и b са ти съответно 76 и 52 примерно, а x ти е другия размер на тухлата но не мога да преценя кой от останалите два.
:partyman:

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (6.93 KиБ) Видяна 2520 пъти
koveslav - майстор
ivanovbg написа:
(r+x)/r=a/b
a и b са ти съответно 76 и 52 примерно, а x ти е другия размер на тухлата но не мога да преценя кой от останалите два.
:partyman:
На чертежа е сегмент от купола.Ако правилото е вярно(и аз не помня много геометрията)колегата трябва да си избере сам r ,и при дадени a=76 и x=230 да реши уравнение с едно неизвестно-"b".Резултата ще покаже(естествено с приближение) коя от тухлите е най-подходяща.
Последна промяна от koveslav на съб юни 06, 2015 10:15 pm, променено общо 2 пъти.
ivanovbg - майстор
X е или 230 или 114, но не знам кой е точно от двата размера на тухлата. Търси се R-радиуса. Така ще разбере какъв ще е радиуса на пещта направена със съответните тухли и ще си избере размер който го устройва.
:partyman:
koveslav - майстор
Бирата в събота вечер ми пречи на математиката :D .Коригирах поста си.Вътрешния радиус на купола "r" си го избира предварително-какъвто той желае да бъде.
ivanovbg - майстор
Нема как да си избере. Тухлите избират :wink: Ако х е 230 първите тухли ще направят купол с радиус 50см.Вторите 69 и .... те така. Ако височината му се стори малка, педи 1-2 реда прави тухли в началото и после прави купола.
:partyman:
Последна промяна от ivanovbg на съб юни 06, 2015 10:19 pm, променено общо 1 път.
koveslav - майстор
Запълнения,тъмния сектор на чертежа е страничния изглед на тухлата,или ако щете сечението и в посочения изглед.
ivanovbg - майстор
Да. Аз пийнах малко ракийка и не е лошо да ми проверите сметките, че ги сметнах наум.
Ако х е 114 радиуса е около 25см за първите тухли.
:partyman:
Последна промяна от ivanovbg на съб юни 06, 2015 10:25 pm, променено общо 1 път.
Най-искрени благодарности!
Железни сте.
Ще докладвам за междинните резултати, и най-вече за крайните.

Прикачен файл

Плоча.JPG
  • 1
  • 2

Тема "Изчисляване на пещ за готвене" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: