Всички въпроси за вилата.
Raq - помощник
Здравейте!

Чудех се дали да пусна нова тема, защото прочетох другата за псевдо-дренажа, но все пак реших да питам в отделна, за да не разводнявам другата, тъй като въпросите са ми и за вътре в къщата.

Значи купихме стара къща в едно село. От едната страна къщата граничи с улицата, като денивелацията е цял етаж. Тоест улицата е по-високо от къщата. Копано е навътре в земята и има мазе, чиято стена се пада на изкопа от страната на улицата, тоест е под земята от едната страна, а отсрещната стена е над земята. Отсрещната стена, която е над земята, граничи с новата ни баня, а тя с кухнята.

На същото ниво на банята е холът, под който има друго мазенце.

Проблемът е следният: вода от почвата от улицата се просмуква през стените на мазето, което граничи с нея и съответно отива към банята и от там към кухнята. Половината под на кухнята беше влажен, като разбихме пода.

Първоначално работихме с един майстор от селото и той прави дренаж вътре в мазето, което е до улицата и отвън на къщата, но сега го сменихме с друг майстор. Дренажът представлява изкопани канали около стените, тръби, нарязани надлъжно и отгоре филц. Така е вътре в мазето и отвън на къщата. Тези тръби уж трябва да извеждат водата.
Обаче вторият майстор каза, че това не е съвсем ефективно. Първо тръбите се режели напречно, второ трябвало да се сложи някакъв водонепропусклив слой до основите на къщата, после филцът, после отгоре да се бетонира.

Въпросите ми са два:
1. отвън на къщата около стените така ли трябва да се направи? Ако може да дадете някакви съвети.
2. Вътре в мазе 1 не е правена хидроизолация към банята. Само с този дренаж дали ще пази ефективно? Какво трябва да се направи според вас? За съжаление банята ни вече е ремонтирана с налепени плочки и там няма как да разбиваме пак. Ако променяме нещо, трябва да е по въпросното мазе 1.


Изображение
lov - майстор
Първо защо си се захванал да поразяваш тръбите с рязане след като специалната дренажна тръба е на същата цена. И това пък на къде са цепени е без никакво значение.
Дренажа трябва да е по ниско от основата на сградата и на стените се полага фундалин. Това е оная черната мембрана с пъпчиците. Те се полагат към стената така че да може да диша и капилярната влага която е тръгнала по стената на горе да може по малко да се изпарява. Основата на мембраната може да се бетонира но може и да се ползва и трамбована глина. Но това може да се прецени само на място. Така положената тръба в траншеята се засипва с промита баластра. Отгоре се полага геотекстил и пак филц и пясък.
И другото което най често се пропуска е отвеждането на водата от олуците на страни както и поне 2-3 метра около сградата трябва да се изгради водоотвеждане така че при дъжд водата да не напива директно в земята. Бетонни алеи или тротоарни плочки с подложен под тях найлон или мембрана.
Raq - помощник
По-скъпи са дренажните тръби, които гледах. Сега дали ще можем да ползваме тези, които са надлъжно нарязани ето по този начин? Изображение

Сега от едната страна на къщата е изкопано ето толкова: Изображение . Като изкопаният канал от тази снимка продължава в ето тази: Изображение. Но във втората снимка каналът е затрупан, защото умният майстор е прекарал отходната тръба там и сега за да се сложи там изолация, трябва да се откопае наново и да се премести отходната тръба. Изобщо не знам това възможно ли ще е.
Де факто там вече първият етаж се пада над земята, но под него има мазе и влагата сигурно ще се просмуква в него, а след това нищо чудно да се качва на горе и да мухляса. Не знам дали се разбира какво обяснявам.
Raq - помощник
По-скъпи са дренажните тръби, които гледах. Сега дали ще можем да ползваме тези, които са надлъжно нарязани ето по този начин? Изображение

Сега от едната страна на къщата е изкопано ето толкова: Изображение . Като изкопаният канал от тази снимка продължава в ето тази: Изображение. Но във втората снимка каналът е затрупан, защото умният майстор е прекарал отходната тръба там (тази вертикалната тръба, която се вижда слиза надолу покрай стената под филца) и сега за да се сложи там изолация, трябва да се откопае наново и да се премести отходната тръба. Изобщо не знам това възможно ли ще е.
Де факто там вече първият етаж се пада над земята, но под него има мазе и влагата сигурно ще се просмуква в него, а след това нищо чудно да се качва на горе и да мухляса. Не знам дали се разбира какво обяснявам.
themask - специалист
Е, колко да е по-скъпа дренажната тръба? Тези меките гледам, че са по 3 кинта метъра...
lov - майстор
Че и по малко пък и конструктивно са направени за тази цел. Спестил 5 лева платил на майстора 10 за работата и после като се смачка от тежеста отгоре ще копа на ново и плати двойно.
Не че може и да е прав за цената щото постоянно се убеждавам че търгашите станаха повече от истинските търговци.
А и доста често като видят че нещо не става и тогава почват да питат как да се закърпи положението.
VLADO66 - майстор
Всяка дренажна тръба се продава в комплект с муфа.Много търговци ги свалят и продават отделно,а не са евтини.

Тема "Дренаж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: