• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
Mega - специалист
Колеги, мисля на вилата да правя бунгало за гости. Дървена конструкция. Искам да бия плоча 3 х 5 метра. Въпроса ми е трябват ли ми ивичести основи, или може да ударя само една плоча 20 см.? Питам, защото достъпа до бетоновоз и/или бетон помпа е невъзможен и едни ивичести основи ще ме съсипят. ;) Терена е равен, точно на това място, никога не е имало свлачища в района.
Последна промяна от Mega на пон окт 19, 2015 11:41 pm, променено общо 1 път.
Ако направиш ивичести основи, плочата може да бъде по-тънка. Възможно е разликата в дебелината на плочата ще компенсира допълнителния обем в основите, но е въпрос на сметки.
Mega - специалист
Благодаря много за отговорите. Сега да пипитам точната рецепта за бетон Б20? Чета из нет-а и няма една с една.


Специализирани програми дават 1 към 2.5 към 3.6, съответно цимент, пясък, чакъл.
На други места намирам 1 към 1 към 2
На трети пише:

За 1 куб. м бетон Б20:

Цимент 415 кг
Чакъл 1140 кг
Пясък 585 кг
Вода 185 кг
Kasap - специалист
Ма къф бетон в това време бе братчет? Ти се сети плоча да правиш на първи сняг! [-X
Mega - специалист
Kasap написа:
Ма къф бетон в това време бе братчет? Ти се сети плоча да правиш на първи сняг! [-X
;) Нали знаеш, че няма сега да се прави. ;)
chapara - майстор
Баш сега му е времето, земята топла, времето влажно :wink:
ArturDent - Почти Безобиден
Mega написа:
Питам, защото достъпа до бетоновоз и/или бетон помпа е невъзможен и едни ивичести основи ще ме съсипят.
Mega написа:
Благодаря много за отговорите. Сега да пипитам точната рецепта за бетон Б20? Чета из нет-а и няма една с една.
Ти с какво ще ги мъкнеш тия, пясък, чакъл и цимент? На ръка? С колата?
А как ще ги бъркаш. Това са 3 кубика.

Що не си поръчаш направо готова смес за B20 - ще я закараш както караш пясъка и чакъла.
В бетоновите центрове предлагат само смес, без допълнително вода.
Идва едно малко камионче, сурва я на земята и ти се оправяш.
Пълниш количка (РК-М), като стигнеш на мястото доливаш малко вода, разбъркваш и сипваш.

Аз така 40 кв. барбекю направих, с ивичести основи на 20+ см, и при 60 см денивелация.
От пътя до барбекюто бяха към 50 м за мъкнене с количката.
Изливането направихме 4 човека на два дена (основи + плоча) по 3 часа. Пък доколкото си спомням бяха към 12 кубика общо.
nikolson - майстор
Прикачен файл:
бетон рецепта.jpg
бетон рецепта.jpg (52.21 KиБ) Видяна 2811 пъти
Mega - специалист
Пясък и чакъл качих лятото. Намерих един луд с камионче, дето не му пречи, нито наклон, нито дървета, нищо. Мина през клоните и чукарите. ;) Та човека ги качи, но камиона не е голям. Бетоновоз няма да мине, отказаха ми от бетоновия възел. Преди години, един се обърна там, явно още имат спомен. Имам 6 тона чакъл и 7 тона пясък. За бъркане приятел ми е обещал да ми качи мини багер и бъркачка дето работи с неговата хидравлика на бързи връзки била. Бъркачаката хич не е малка, по негови думи. Човека е в час, лее фундаменти из цяла България.
  • 1
  • 2

Тема "Трябват ли основи за плоча за бунгало?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: