Всички въпроси за вилата.
fanti55 - напреднал
Колеги,от много години основата на къщата ми се руши! Просто самия дялан камък става на едно такова като прах и пада. Това е само на първия ред който е до земята и не съмнено е от влагата на почвата. Та въпроса е как да спра разпада на камъка? Чувал съм за циментово мляко се пръска след старателно почистване на основата. Има ли друг вариант: Примерно почистваш камъка и го лакираш (един вид да го запечатам с нещо)?
infomar
Явно "твоят" камък е хигроскопичен и поема влагата.

Бях чел преди 2-3 години за някакъв химикал, който се поставял в пробити дупки в камъка през някакво разстояние и попивал в камъка и го правел устойчив на проникване на влага. По-сигурно от това не съм срещал. Скъпо-но ефикасно. Другото е мижим да те лажим... Влагата ти явно идва от долу а не от страни и хидроизолация едва ли ще помогне. Ако поставиш - евентуално влагата може да се вдигне на горе. Така тя поне се изпарява и стига до определено ниво и спира.
JORO - напреднал
Купуваш "Фундалин" - колко ти трябва, сам ще си сметнеш. Преди години рулата бяха 8х2м. Сега не знам.
Не казваш какво има около къщата? Пръст, бет.плочки, бетон...?
Ако няма излят бетон, изкопаваш 40 см. вертикално покрай основите и изчистваш фугите между камъните (ако са с пръст) и ги пълниш бавно и внимателно с пясък и цимент (1:3), консистенцията е такава, че да можеш да вкараш максимално количество без да се стича. По-скоро гъст материал, отколкото рядък. Преди да пълниш фугите, с маркуч и вода измиваш фугите от калта, като по този начин напояваш и камъните, за да не дърпа бързо цимента.
Като си готов и фугите са позасъхнали (1-2 дни), продължаваш да копаеш настрани от основите с лек наклон навън... Няма голямо значение, но да кажем 3%. Копаеш, толкова, колкото да "пуснеш" остатъка от фундалина навън.
Идеята: Слагаш "Фундалин" -а, 3-4 см. над нивото на земята, плътно по основите, на дълбочина около 40 см., след това го загъваш и го пускаш навън по "изкопът с наклона", докъдето стигне. И го зариваш...
Тази моя идея работи вече 8 години и ти я препоръчвам.
По този начин не копаеш много в дълбочина, с което предпазваш зидът да не поддаде.
Ако те интересуват подробности - питай.
Че с писане е малко трудно да ти го обясня по-добре, но ще опитам.

P.S. Това, ако искаш да си остане трева (пръст и т.н.). Другият вариант е да излееш бетон - поне 1,50м. Така отклоняваш водата от основите (и това работи).

Тема "Дялан камък?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: