Всички въпроси за вилата.
monster18 - специалист
Все още съм много объркан за цялата процедура но се надявам да ми се изясни като цяло до на пролет, а относно поливането мисля да използвам резервоара(щернята) който дядо ми на времето е е предвидил и направил когато е строил а той хич не е малък.А проекта със водата искам да го осъществя главно за питейна вода ,защото като си идем почивните дни нали се сещате че не е много удобно и приятно да мъкнеш туби да пиеш вода,да си измиеш лицето или да се сготви нещо главно за тези цели ще я ползвам !
toolegittoquit - майстор
kozl написа:
Водата е държавна. За ползване на подземни води се плаща такса. Узаконяване на сондажи и кладенци в Басейнова дирекция. Не е евтино, процедурата отнема месеци.
Водата и въздухът са природни, не държавни. Държавата една стотинка не е дала за създаването на водата, която е тук отпреди нас да ни има. Не като държава, не като личности, а като вид същества.
Единствената причина да се плаща на ВИК е за пречистването и преместването на вода от източниците до крайните клиенти, както и пречистването на отпадни води. Ако това липсва, за мен липсва основание за плащане. Няма как държавата да иска пари за нещо, което не произвежда, не създава и няма контрол над него. То ако е така, сите разбити чешми по пътищата все с разрешителни са ги строили.
Познавам много хора, които имат сондажи, както и аз имам сондаж от дълги години и никой не е дошъл да ме дърпа. Баба ми като имаше кладенец, все бяха узаконени, а пък преди 50-60 години всички бяхме цигани, нали?
Чл. 43. (1) Индивидуално използване на водите и водните обекти е налице, когато съответното право се осъществява от определен титуляр.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 81 от 2000 г., бр. 65 от 2006 г., доп., бр. 61 от 2010 г., бр. 35 от 2011 г., в сила от 3.05.2011 г.) Физическите лица - собственици или ползватели на недвижим имот, разположен в границите на населените места и селищните образувания, имат право на безвъзмездно водовземане до 10 куб. м на денонощие за собствени потребности от намиращите се в него повърхностни и подземни води, както и в случаите на ползване на индивидуални системи за отопление и/или охлаждане с обща инсталирана мощност до 50 kW, използващи като първичен енергиен източник енергията на сухите зони в земните недра и на подземните води с температура до 20 °С, с изключение на минералните води.
Чл. 44. (1) (Изм. - ДВ, бр. 81 от 2000 г., бр. 65 от 2006 г.) Разрешително за водовземане се изисква във всички случаи, освен:
1. в случаите по чл. 43, ал. 2;
radius - майстор
kozl написа:
Водата е държавна. За ползване на подземни води се плаща такса.
Чудно, че сега не съм съгласен с теб, обикновено е обратното.
E.бем ти държавата, точно за тази такса не можеш ме убеди, че държавата заслужава да и плащаш. То майтап-майтап, ама утре ще сложат и данък въздух и пак ще има защитници на това.
kr1100 - майстор
kozl написа:
Водата е държавна. За ползване на подземни води се плаща такса. Узаконяване на сондажи и кладенци в Басейнова дирекция. Не е евтино, процедурата отнема месеци.
Дай нормативен документ за тази такса.
Не знам да се узаконява сондаж или кладенец в басейнова дирекция / освен ,ако са измислили това след 2009г/
В басейнова дирекция съм регистрирал кладенец /имаше срок преди 10-15 г за регистрация. Такса не съм плащал тогава.
kozl - майстор
Да не съм чел закона отдавна карам на спомени. Минал съм по пътя на узаконяването. Но последните три сондажа бяха общински, а не на физическо лице. Може би за това съм се заблудил. Другите бяха за поливане извън регулация. След като пломбираха водомерите представителите от басейнова дирекция казаха и цените на таксите. Моето участие беше до пломбирането на водомерите и аз не се поинтересувах от плащането.
Е още по-добре щом аз съм в заблуда и Тинки ми отвори очите. Извади ме от една летаргия.
Ми да всичко тече всичко се изменя.
Чл. 6. Водите, водните обекти и водностопанските системи и съоръжения на територията на страната могат да бъдат собственост на държавата, на общините, на физически и юридически лица.
Да пак има нещо сбъркано. Горното противоречи с долното:
Чл. 11. Публична държавна собственост са следните води и водни обекти:
3. подземните води, с изключение на минералните, независимо от това дали се намират под държавна, общинска или частна собственост;
За мен водите включват и подземните води. Горе може да са на физически лица, по-доле не може :lol:
Чл. 8. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Общото водовземане и ползване на водните обекти и водовземането за задоволяване на собствени потребности е безвъзмездно.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) За водовземане и ползване на водните обекти с цел стопанска дейност се заплаща такса за използването на природния ресурс като гаранция за създаване на еднакви правни условия за стопанска дейност на всички граждани и юридически лица.
Тинки извинявам се този път неподготвен съм аз. И все пак за нафтата може да ми верваш, още съм с "печка" :lol:
kozl - майстор
А да и не съм безгрешен.
Водата е държавна за ползване не всички плащат такса. Физически лица не плащат. Е тва е Демокрация.
kr1100 - майстор
kozl написа:
А да и не съм безгрешен.
Водата е държавна за ползване не всички плащат такса. Физически лица не плащат. Е тва е Демокрация.
Ако нещо съм те обидил извинявай .
По онова време/ когато го регистрирах/ се опасявах от въвеждането на бъдеща такса и затова исках нормативен документ. Все пак у нас законите се пишат за една малка прослойка и се изменят постоянно.
toolegittoquit - майстор
kozl написа:
Тинки извинявам се този път неподготвен съм аз. И все пак за нафтата може да ми верваш, още съм с "печка" :lol:
Няма проблем. Нямам намерение да натяквам грешки, за разлика от други лица и събития тук. Обаче, нека отбележа, че е нормално е фирми, предприятия да плащат дори и за сондажна вода. Защото я използват в огромни количества и това би изчерпило резервите, ако няма някакъв контрол. Да не говорим за отпадните води. Обаче едно средностатистическо домакинство изразходва трудно повече от 1 кубик на ден. Дори половин кубик. С най-големи консуматори пране, миене и къпане.
Познавам хора, които поради желанието за независимост или просто невъзможността да се достави вода от водоснабдителната мрежа на разумна цена(далеч от населени места, например) използват сондажи. Дори и чужденци.
п.п Ако някой не вярва - за едно средно къпане отиват към 80-150 литра вода. Пиене - не повече от 20 литра/ден. Пускане на казанче на водата - едно казанче е да речем не повече от 10-тина литра. Миене на чинии - оправят ни 100 литра вода по класическият начин, миялната е по-ефективна. Разходът всъщност не би надвишавал кубичен метър на ден, дори ще е близо 0.5-0.7кубични метра.
monster18 - специалист
Колеги а да ми кажете какви са ми правата във местното ВИК смисъл полага ли ми се нещо от тяхна страна тръби или нещо подобно ?
gnt69 - майстор
Никакви права нямаш. Отговора ще бъде ВИК има ангажимент да осигурява вода в рамките на населеното място. Ако все пак искаш, точка на мерене на края на населеното място и за твоя сметка до вилата. Ще ти искат одобрен проект от общината за водопровода от населеното място до вилата, парцеларен план защото вилата е в земеделска земя, съгласие от всички виладжии които засягаш защото сервитута на водопровода е 6м а масово пътищата са по 4м, абе приказка продължаваща няколко месеца. :partyman:

Тема "Прекарване вода на вилата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: