Всички въпроси за вилата.
monster18 - специалист
Здравейте колеги и за много години тази пролет ми предстой да го нарека проект в който обмислям да си прекарам вода във вилата може ли някой който е минавал по този път да ми каже какво трябва да предприема и какви са стъпките които трябва да извървя .Мога да кажа само че разстоянието от комшията до вилата ми хич не е малко !
kr1100 - майстор
Подробности. За някои 5м е голямо разстояние за други 100 м
Най-важното е дали съседа ти е склонен да ти даде да се включиш към него, особено ,акомястото ти е по-ниско от неговото.
Къде е това място - край град, на село в полето?
Аз съм на такъв етап, но сме кооперация от над 56 човека с мръсен канал и питейна вода. Преди НГ беше завършен етап кал до колене / т.е. изграждане на мръсен канал на по3,5м до 2,5 м дълбочина. НО затова се изготви проект,съгласува се с общината,че района се води вече в града. Напролет ще е етап водопровод на 1,3м дълбочина . На 1м от оградата в парцела ще се изгради шахта за водомера ,кранове /така е по проекта/. Шахтите ще са еднотипни с еднакви капаци.

За теб в случая без да се знаят подробности- общото е :кирка, права ,крива лопата -няколко ръце и копаене . Според това с какъв диаметър тръба е при съседа ти -купуваш тръба ПЕ /със синята ивица/,снадки ,колена на 45/90 гр според трасето.Копаеш на мин 70-80 см дълбочина, за северния район и повече. Копаеш и полагаш тръбата. Има вариант за каналокопач, но цената няма да ти хареса, а и ако е далече от града на каналокопача сумата за транспорт също няма да ти хареса.
Вариант е 2-3 тъмнозелени каналокопача, които надзираваш всяка минута да не спират работа. Само,че с тях пък ще имаш в последствие неочаквани посещения.
След като си готов -вадиш си партида в местното ВиК и ги викаш да те свържат преди водомера на съседа ти./ едва ли ще се споразумееш със съседа ти да сте на общ водомер./
kozl - майстор
Тоя въпрос юридически ли е или технически?
И защо водата ти е свързана с комшията? Предполагам технически комшията е водоснабден някакси. Технически се прави проучване на параметрите дебит и налягане и се определя как и колко би могла да се пренесе вода от точката на комшията до твоята вила.
Юридически :?
Чия е водопреносната мрежа? - разрешение от собственика на мрежата, ако е законна мрежата.
Чии са имотите през които ще мине водопровода до теб? Има ли регулация?
briko - специалист
Проблема е финансов и технически. Аз пръв докарах вода до два парцела/единия е мой/ и като се появи комшията ме помоли да се включи към тръбата, която съм докарал / платил / до парцелите, защото от ВиК го карат пак да плати същото, което е платено от мен от "отклонението" до парцелите, а това не е евтино. И така, комшията спести някой лев и ще му одобрят проекта за присъединяване по-бързо.
monster18 - специалист
Да мястото ми е на по ниско от неговото до колкото дали ще ми даде няма да има проблем,защото аз ще съм си на отделен водомер а разстоянието е около 100 метра но пак казвам не съм сигурен може да е и по малко.Аз все пак ще заведа човек познат от вик за да ми обясни по подробно на място благодаря ви за коментарите :)
kr1100 - майстор
monster18 написа:
Да мястото ми е на по ниско от неговото до колкото дали ще ми даде няма да има проблем,защото аз ще съм си на отделен водомер а разстоянието е около 100 метра
Потъмненото дещи проблеми. Не знам какъв е дебита и цолажа на тръбата до съседа ти , но твоето по-ниско разположение лятно врме при интензивно използване на водата ще доведе при съседа ти до ниско налягане . Не знам и каква му е постройката / колко етажа/.
Говоря от наблюдения при съседите ми. Лятно време по-високо разположените 1 шише го пълнят по 5 мин.
monster18 - специалист
Ами неговата вила е на 1 етаж а и има друго той живее там постоянно а аз ходя само в свободното време или събота и неделя такаче няма да има проблеми ;)
kr1100 - майстор
monster18 написа:
Ами неговата вила е на 1 етаж а и има друго той живее там постоянно а аз ходя само в свободното време или събота и неделя такаче няма да има проблеми ;)
:mrgreen: :mrgreen: Да ама утре ще засееш райграс - поливане или дръвчета поливане или домати пр . ето ти го големия проблем.
Пиша ти го от преки наблюдения и ето ти го проблема
toolegittoquit - майстор
Ако на мястото има подземни води, сондаж също е вариант. Плюсът е, че водата ще иде безплатно(изключая цената на тока). Минусът е необходимостта от някакъв контрол, изследвания през интервал от време и необходимостта от ток, за да я вадиш.
kozl - майстор
Тинки пак се изказваш неподготвен. Безплатно е само за циганите, щото не знаят и не спазват законите в тая държава. А всички останали де не ги спазваме и ние и не щем ред, сме станали цигани. И за тва не България, а Циганария.
Водата е държавна. За ползване на подземни води се плаща такса. Узаконяване на сондажи и кладенци в Басейнова дирекция. Не е евтино, процедурата отнема месеци.
Аз не случайно питах относно въпросите за юридическа страна и техническа на въпросите.
Гледаме накриво циганите, а в същото време затъваме в циганията си. И после се оправдаваме, че държавата е крива. Тя че крива, крива е, но вместо да я изправим ще я изциганарим

Тема "Прекарване вода на вилата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: