Всички въпроси за вилата.
uzunov_i - специалист
Здравейте! Искам да направя плътна ограда. С направа на кофраж ще се справя. Имам проект за плътна ограда. В проекта пише, че фундаментът се изпълнява с бетон В20 с ширина 40 см и дълбочина 80 см. В основите да се поставят фусове 4 бр Н14 с дължина 120 см. Укрепващите ст.б.колони с размери 25/25 см и светлото разстояние между тях 300 см мах са армирани с 4 бр. Н14 с дължина 2.20 м и стремена 19 бр Ф8 х 100 см през 15 см. Да се изпълни стомано-бетонов пояс 25/25, армиран с 4 бр Н12 с дължина 320 см и стремена ф8 х 22/22 х100см през 20 см.
Въпросите ми са:
1. Като се изкопава на 80 см с ширина 40 см, трябва ли да слагам арматура или само слагам бетон? От текста разбирам, че като наливам бетон, просто слагам тези прави пръчки, които се наричат фусове.
2. А над земята поръчвам от арматурния двор готова заготовка за слагане на арматура и между тази арматура слагам от другата арматура за колоните 25/25.
За зидането ще се справя.
Ако имате някакви снимки стъпка по стъпка как се прави фундамент, ще съм ви благодарен.
VLADO66 - майстор
40 см. ширина е излишен разход,направи я 25см колкото са ти колоните.Само при колоните изкопай единични стъпки 50/50 см и при отливането заложи арматурата за колоните,фусовете пак са излишни. За плътната част ползвай електрозаварена мрежа 4мм с око 20/20 двойна скара.
uzunov_i - специалист
Това е добра идея само под колоните стъпките да са по-големи, а на останалите места по 25 см., ще трябва да обсъдя със съседа, че оградата е обща и решение трябва да вземем заедно. Повторя въпроса и в раздела Къщи, за да видя дали има някой, който ще ми помогне със снимки.
dpp - специалист
VLADO66 написа:
40 см. ширина е излишен разход,направи я 25см колкото са ти колоните.Само при колоните изкопай единични стъпки 50/50 см и при отливането заложи арматурата за колоните,фусовете пак са излишни. За плътната част ползвай електрозаварена мрежа 4мм с око 20/20 двойна скара.
Чакай, чакай малко!
Това са пълни глупости или аз не разбирам точно какво имаш предвид че фусовете са излищни!
На кое викаш фусове и къде аджеба да я слага тая мрежа 4мм дето е за "замазка"...?

Сега по същество, вярно че са се изтървали с дебелината на желязото за една ограда! Да кажем фусове долу Номер12,(ФУСОВЕТЕ СЕ ПРАВЯТ ОТ ЖЕЛЯЗО във формата на буквата L) нагоре с Номер 10 е достатъчно за ограда 220см! Няма да носи плоча на къща отгоре баси! Но да не слага желязо на поясите между колоните и/или да не ги хване за тях е абсурдно! !!!

Може да редуцира ширината до 25см ДА, да направи скара 60х60 дето ще са колоните, да си пусне фусове върху нея както са казали, нагоре за колона 25х25 трябва да са на около 20см разстояние - квадрат за да се нанижат бигли 22х22 после, долу да се вържат за "мрежа" N12 желязо да кажем през 10 см в дупката дето ще е 60х60. "Мрежата" се слага най-долу! На лежащите "пояси" между колоните да си сложи желязо N8 както са казали с бигли 22x22 т.е. все едно прави колоната, тази зармировка/"заготовка" се слага най - горе върху подложения бетон и минава през колоните които са на 3 метра както пише в указанието като се хваща за фусовете дето са пуснати от гнездата на колоните. ... ПОд армировката на бетоновия пояс 25/25 можеш да слагаш камъни , едни големи и т.н за попълване да не глътне много бетон..
Това е в общи случаи най -накратко!
Всичко останало е само приказки и след 5г гогато почне да уляга и да се накланя тук там ще има тема тук , "що ми се наклониха колоните" /зида спрямо колоните и т.н..
VLADO66 - майстор
Какво да чакам-фусове и долна скара може да се направят единствено при стъпките на колоните.Двойната скара е за междуколонието/бетоновата част на оградата/ като влиза или се пускат железа през арматурата на колоната за да се вържат.Ако има едри камъни може да се наредят на дъното на изкопа.
dpp - специалист
VLADO66, зависи с какво ще зида междуколонието! Ако е с камък или друго близо до масата на камъка с тея 4мм мрежа ще поддаде и / или напука с времето! Макар, че с каквото и да зида, аз не бих го наравил пояса с нищо под 8мм Номер желязо!
VLADO66 - майстор
Моята ограда я направих по споменатия начин и я зидах с циметнови тухли ,даже е с ширина 15 см, за да се хване отгоре гланциран билен капак и да може да оттича водата от двете страни.На 60 метра е има малки пукнатини само по пръсканата мазилка на две места, където се сменят наклоните.Зависи и от почвата-правих и друга ограда с единични фундаменти за колоните,като изкопа между тях беше колкото да влезе един бел.Между колоните сложих рандбалки.

Тема "Как да направя основи за оградата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: