Всички въпроси за вилата.
profesionalist_wood - майстор
Имам планове лятото да сваля пода на мазето надолу. На някои места тавана е много нисък и се удрям в тавана. Пода на някои места е с цимент ,в други помещения е без. Искам да ги направя като нормални стаи а не да се муша като гущер. Основите са от дялан камък. След като направиха канализация в селото вече не се пълни с вода, но мазето си остана влажно и бавно съхне, иначе все беше подгизнало. Къщата е правена 1942 г. Има ли някаква опасност да падне къщата докато копая? Ще отбележа, че има пукнатини от пернишкото земетресение но ги има под прозорците и на едно място в основите на мазето.
Нахвърлих скицата набързо,преди малко беше на салфетката :roll:

Прикачен файл

IMG_20160323_211602.jpg
khrist - специалист
Тъй като и на мен ми предстои подобно упражнение, много ме е яд, че не си запазих темата на един колега, който подробно беше описал как е изкопал мазето. Доколкото си спомням се копае първо едната стена до необходимата дълбочина и се излива бетон както се правят основи на къща, после другите стени докато се получи пояс и чак след това се изкопава останалата част. Човека обясняваше, че така се намалява размера на стаята, но пояса може да се оформи като миндер. Ако някой се сеща за коя тема става въпрос, ще се радвам да даде линк.
themask - специалист
Това не е тема за неспециалисти. Според мен намери някой конструктор и си говори с него. Също би било хубаво да имаш планове на къщата.

Аз съм правил същото упражнение и нямаше проблеми, но не съм слизал под нивото на основите. И най-важното - не съм копал ПОД основите! Ако последното е необходимо се прави на етапи - подкопаваш малка част, наливаш бетон и т.н. Всяка конструкция обаче си има специфики, които трябва да се вземат предвид. Моите основи примерно са бетонни (бутобетон с едри камъни), но без арматура...
profesionalist_wood - майстор
themask написа:
Това не е тема за неспециалисти. Според мен намери някой конструктор и си говори с него. Също би било хубаво да имаш планове на къщата.

Аз съм правил същото упражнение и нямаше проблеми, но не съм слизал под нивото на основите. И най-важното - не съм копал ПОД основите! Ако последното е необходимо се прави на етапи - подкопаваш малка част, наливаш бетон и т.н. Всяка конструкция обаче си има специфики, които трябва да се вземат предвид. Моите основи примерно са бетонни (бутобетон с едри камъни), но без арматура...
Ми къщата си няма план. Но интересното беше че когато правихме кенеф със септична яма до оградата,основите на оградата бяха над 3 метра дълбочина зидан със дялан камък :shock: и е правена по същото време когато е строена къщата.Но предполагам че са дълбоки доста основите. Ще направя пробен изкоп с размери 50 х 50 и ще се копае надолу да видя до къде ще са основите й :? поне да е като оградата основите . Първоначално са били 2 отделни къщи,после прадяда купил къщата на комшията и ги обединява в една въпреки че са слепени една до друга. Външната мазилка не издава да са две къщи а само една.

А и искам да си е висока стаята 2 или 2,20 м
profesionalist_wood - майстор
khrist написа:
Тъй като и на мен ми предстои подобно упражнение, много ме е яд, че не си запазих темата на един колега, който подробно беше описал как е изкопал мазето. Доколкото си спомням се копае първо едната стена до необходимата дълбочина и се излива бетон както се правят основи на къща, после другите стени докато се получи пояс и чак след това се изкопава останалата част. Човека обясняваше, че така се намалява размера на стаята, но пояса може да се оформи като миндер. Ако някой се сеща за коя тема става въпрос, ще се радвам да даде линк.
Поне името на човека спомняш ли си?
nobreak - специалист
чет мар 24, 2016 10:14 amkhrist написа:
Тъй като и на мен ми предстои подобно упражнение, много ме е яд, че не си запазих темата на един колега, който подробно беше описал как е изкопал мазето. Доколкото си спомням се копае първо едната стена до необходимата дълбочина и се излива бетон както се правят основи на къща, после другите стени докато се получи пояс и чак след това се изкопава останалата част. Човека обясняваше, че така се намалява размера на стаята, но пояса може да се оформи като миндер. Ако някой се сеща за коя тема става въпрос, ще се радвам да даде линк.
И мен ми предстои това, защото като взех да копая и на едната стая, която е правена после, слязах под нивото на стената. Един строител ме посъветва поетапно да направя пояс с дебелина 10 см, който да застъпи стената. Поетапно ще рече една по една стените, а не да разкопая всичките на един път. След като се направи пояса и се излее плочата, тя ще държи поясите отвътре. Аз разбира се ще набия по някоя арматура надолу и встрани на поясите...
шоп - майстор
viewtopic.php?f=17&t=60376&p=936040&hil ... B5#p936040

И умната да не се погребете!
Ако нямате вяра в себе си, не знаете какво правите: то не рискувайте. Изобщо не започвайте ами си платете на проектант и изпълнител.
BLUEPUPIL - майстор
Мога да кажа как съм фундирал на калкана на стара
кооперация около метър под основната фуга на
съществуващите основи в един маломерен парцел
тип дупка в София с „гадни“ глини и високи подпочвени
води.
Багера копаеше на ивици около 1м и ползвах специален
кофраж с размера на разреза на новите основи и ширина (ивица)
само 50см, арматурата стърчеше от двете страни 15-20см.
Голяма врътня. Първо ги накарах да почнат от единия ъгъл,
заливане, 2-3 дена да стегне. После другия ъгъл, после в
средата и т.н. След това кофража между вече излетите
ивици не питайте как се подпира в тази кал.
Въпреки цялото това блъскане се появи пукнатина в
кимизарника от царско време. За да не спрат строежа,
инвеститора им даде пари да си опаковат трите останали
фасади с EPS.

Така че, може но бавно, тясно и полека.
:partyman:

Тема "Мазе на вилата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: