• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всички въпроси за вилата.
ivanovbg - майстор
Благодаря отново за съветите, вече действат. Днес сутринта преди работа го напълних шишето - 2 литра и сега като се върнах имаше 3 пръста вода. Междувременно жената е слагала уж вода в паничките, ама явно си пият. 23 бройки са изпили около кило и половина, значи по 65милилитра на глава, като 2 са майките от тях. Някаква ориентировъчна поилна норма на заек има ли? Интересува ме да предвидя по голям съд ако трябва. Ако знаете и някаква за грамажа на храната, че да си смятам колко да слагам/купувам...

:partyman:
Илчо Илиев - майстор
Иванов, разходната норма за вода и храна на заек е относително, зависи от възрастта, зависи от сезона,зависи и от вида храна....
Като средна мярка аз ползвам заек към 3 кила,та за него- вода поне 250мл/ден и храна-гранули 120-150 гр/ден...
Ся, ако е зайче на 50-60 дни, това е наполовина,а за майка с малки(не излезли) двойно...
Ако храниш свежа храна-треволяци, клонки, то, водата ще е съвсем малко...
Номера с водата и храната е да има постоянно ,но да е така направено,че да не може да ги разпилява и цапа,а те са уникални в това...
Аз хранех с люцерна и зърно и се пилееше яко,макар хранилките ми да са добре(според мен) направени,но след като моя Приятел Богоя Чалъмов(Boss4eto) ми подари преса за гранули,аз се родих, няма никакви загуби, и да разпилея гранули, кокошките ги обират...
Сега имам малко зайци и ползвам малко гранули на месец,но си е чиста и бърза работа и като зареждане на храна и чистене...
За водата бях им правил кофа-поилка, на някои клетки става да сложа отгоре кофа 5л, на която има сложен нипел- вентил от гума за мотор/парче маркуч и нипел, нипела е на около 20-25 см от дъното на клетката и всички пият и майката и малките...
На други клетки бях правил с бутилки от 2-3 л, нипела се слага на капачката,а бутилката се закрепва или на вратата или на някоя удобна стена, много добре се получава с едни бъклици от евтино вино-2л, имах някъде снимки,но....
На други бях сложил такива поилки-
Прикачен файл:
DSC01420.JPG
Добри са и са удобни,че събират 1л,а може и по-голяма бутилка да се сложи,но са скъпи,а и след няколко години пластмасата се скапва и се чупят капачките...
Виждал съм да продават само капачки с накрайника по зоомагазините..
Има вариант за обща ''напоителна'' система, както ти си започнал да я правиш, със шлауфка/тройници и нипели, с голям съд на високо,но е сезонна работа,а и ако трябва да се дават лекарства на някои,пак не става...
Аз ползвам паници и стари тенджери, дори бях подмъкнал едни гювечета, бях ги набарал на прИмоция,но...бях освиркан от жинъта..., номера е да има вода и да е чиста и да не могат да я разливат и цапат,а това го умеят добре...
Ако даваш лекарства/витамини, в никакъв случай да няма метал, за всеки случай...


има много да се пише ,а го имаше написано и снимки имаше много,но....

А за дивия заек... това,че е приличал на цвят на дивия, не се заблуждавай, както и другите колеги ти казаха, няма как да стане съешаване,макар,че и на мен са ми се кълнали стари зайчари,че.....
То по нашия край,а вероятно и по другите, има една лакардия,дет я разправят пишман зайчари...бил се отказал да ги гледа(а те изпукали), щот бил видял как един котарак качил зайката и.....
Та такива ми ти работи....
:partyman:
ivanovbg - майстор
Илчо Илиев написа:
щот бил видял как един котарак качил зайката и.....
:lol: :lol: :lol:
Благодаря за полезните съвети! А иначе работата с зайците ще е сезонна - само лятото засега. Мисля да ги загоня по още веднъж, ако направя и една по голяма клетка за да ги отделя от майките.

Ще сложа по шише на клетка. Не мисля кой знае какви лекарства и витамини да им давам - мисля само по някоя капка йод във водата. Четох , че се дават 30-40 капки на литър. Не е ли много? Поилките накрая са месингови, а стърчащото е от неръждавейка. Ще има ли проблем с йода?

:partyman:
lov - майстор
Йода може и по малко от тая доза също се се редува и със син камък /меден сулфат/. Но не се дава постоянно. Едно зареждане на поилките и после 2-3 без нищо. Но най важното е да се измиват всеки път хубаво.
За заплождането майките могат да се заплодят още в деня на раждането. Дори това се прави когато майката е малко шашава и не ги гледа както трябва. Веднага се успокоява и всичко си идва на мястото. Но ако имаш храна и искаш можеш да го правиш на около две седмици след раждането. Така си ги кърми и отбива достатъчно късно и има време да се възстанови за следващото котило. Така още преди лятото имаш достатъчно малки само за угойка защото в жегите смъртността при малките се качва и не е добре да се тормозат майките да раждат.
ivanovbg - майстор
Аха, а синия камък в каква доза?
Илчо Илиев - майстор
ivanovbg написа:
Аха, а синия камък в каква доза?
На 10 л туба слагаш 1 чаена лъжичка син камък и разбиваш добре, слагаш 1/2 пак. лимонтузу и пак разбиваш, ако се избистри разтвора,значи си готов, това нещо се дава в определен момент/възраст по определена схема, както и останалите лекарства...
Син камък се дава от 40-45-я ден от раждането на зайчетата по схема-7 дни син камък/5 дни чиста вода/7 дни син камък..
При зайците най- големия проблем е кокцидиозата,а тя се проявява при зайчета на възраст 50-70 дни, тогава мрат най-много, които прескочат тая възраст, може да се смята,че няма да има проблем...
За предотвратяването на този проблем се правят профилактики, дават се кокцидиостатици/циди, прословутото ЕСБ3, Байкокс, Гелеприм, Колистин, и др., и те са по схема и от определен момент-от 30-я ден, по схема 5/5/5..., като за Байкокса е 3/5/3..
Това обаче не е гаранция,че няма да се изпонадуят и измрат и трябва да се следят, ако има ''сърдити'',болни зайчета, трябва да се отделят и да им се дават антибиотици(Гентамицин+витамини) в ударна доза(5 гр/л вода),а на останалите се дава профилактично(2гр/л)...и каквото оцелее..
И по-горе писах,че лекарства НЕ се дават в метални съдове,респективно и поилки...
Не те знам дали ваксинираш и с коя ваксина,но ако ги бодеш, то и там си има подробности...
Заплождането също си има значенията,но няма как всичко да напиша на веднъж...
Илчо Илиев - майстор
Като ги развъдиш зайците и станат за клане, това е следващата стъпка-

Прикачен файл:
Снимка(11).jpg

п.п. Снимката е специално за един много добър ПРИЯТЕЛ..
ivanovbg - майстор
Имам за клане :-D Давай рецептите! Шиша утре го правя. Ако не на комшийката мачъка, да не ми яхне зайките, както казаха по горе. :lol:
:partyman:
Илчо Илиев - майстор
Рецептата е най- простата, трябва ти заек+сол+огън...
Аз имам барбекю/грил, където разпалвам букови разпалки, но може да стане и на импровизирано чеверме, номера е шиша да е на 25-30 см от огъня, който трябва да умерен и да е встрани, а не под заека/пилето/'' на комшийката мачъка'' , въртенето е механизирано, моторче от чистачки+траф+парче кантал,но става и на ръка+бира в другата...
Колиш заека,осоляваш,нанизваш на шиша и печеш 40-45 мин., следиш огъня да не е силен,да не препърлиш месото,а вътре да мърда...
Като опечеш 1-2-3 заека и ще си спец на грила...
Заека е посукан на шиша за да може да се балансира, иначе е кофти за въртене, ако са 2 пилета става лесно,но при заека не става,а и се нанизва точно по гръбнака, между костите и рибичката...
За други рецепти...бях писал в подфорума за готварство...
шоп - майстор
Илчо Илиев написа:
Като ги развъдиш зайците и станат за клане, това е следващата стъпка-

Прикачен файл:
Снимка(11).jpg

п.п. Снимката е специално за един много добър ПРИЯТЕЛ..
Мераклийска работа!!!

Преди години ( 1991-1996) когато развъждах зайците в държавата бе глад и криза. Колех зайците и тъпчех всичко в буркани или фризера, защото не се знаеше утрешният ден дали и какво ще има за ядене. Никога не съм си и помислял, че заек така апетитно може да се завърти. Сега времената са други и мога да го направя, изкушавам се да го направя. Наздраве и честио на именниците!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Зайци и поилки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: