Всички въпроси за вилата.
filipss - специалист
Мерси infomar, прочетох темата. Планирам да взема 4 бетонни пръстена h80 f92, 6см дебелина. (принципно търсих 2 по метър) ама тези ги намерих близко до нас за 50лв и мисля, че за 2,3 души, които за сега не стоят там целогодишно е ок. 2 едно върху друго и до тях още 2 с преливник. Дано с височината да сме ок, че както казах, трябва да тръгна на -1м.
Също видях за тези тръби ф110 Sn4, добре, че прочетох, иначе щях да взема най-обикновени. Принципно видях и, че има ф125 и ф160. Но не знам дали има смисъл, ако вече има изградена ф110 с преходник да продължавам със 125 или 160? Съвет?

Другото, което разбрах е, че чакъла, не се пуска вътре в ямата, а се слага под бетонните пръстени за да не заема място от в тях? Коментар?

Мерси
filipss - специалист
хайде де хора, плс дайте коментар по тез 2ва въпроса, че събота идва багера?

Принципно видях и, че има ф125 и ф160. Но не знам дали има смисъл, ако вече има изградена ф110 с преходник да продължавам със 125 или 160? Съвет?

Другото, което разбрах е, че чакъла, не се пуска вътре в ямата, а се слага под бетонните пръстени за да не заема място от в тях? Коментар? И каква големина на чакъла.

да обвивам ли тръбата в геотекстил и над дренажните камъни?
VLADO66 - майстор
110 e достатъчно и ако може да намериш от тези тръби http://www.shop.bg-maistor.com/gofriran ... ast-detail Към всяка тръба/ цяла/ трябва да ти дадат муфа, а не да те цакат отделно.Правиш си пясъчно легло, полагаш с наклон и отгоре пак пясък.Дренажния чакъл под пръстените естествено.
infomar
filipss написа:
хайде де хора, плс дайте коментар по тез 2ва въпроса, че събота идва багера?

Принципно видях и, че има ф125 и ф160. Но не знам дали има смисъл, ако вече има изградена ф110 с преходник да продължавам със 125 или 160? Съвет?

Другото, което разбрах е, че чакъла, не се пуска вътре в ямата, а се слага под бетонните пръстени за да не заема място от в тях? Коментар? И каква големина на чакъла.

да обвивам ли тръбата в геотекстил и над дренажните камъни?

1. Относно диаметъра на тръбите - според мен е все тая кой да е, стига да не са по-малки от досега сложените. Под тръбите съм положил пясък за да легнат стабилно, после около тях съм утъпкал добре преди да ги зария. Мое мнение - тръбите да бъдат гладкостенни.
2. Чакъл аз съм поставил под пръстените и долу по цялата дължина на около 10 см. височина, не знам дали има смисъл, но съм сложил.
3. Твърдо съм ЗА бандажиране на снадките, защото съм виждал затлачени тръби от коренища влезли през хлабави снадки.
4. Тръбата която влиза в ямата съм я вкарал на отстояние около 1/3 от диаметъра на ямата и завършва с коляно на 90 гр. за да пада струята директно на долу а да не бие в отсрещната страна.

Това е моят опит - добър или лош. До момента нямам проблем 4-та година.
filipss - специалист
супер. мерси. ами от дотук наученото се опитах да направя една малка схема на ръка как би трябвало да изглежда системата.

ако може коментари и препоръки

Или ако имате по-добра схема?

И не мога да разбера този чакъл колко да е голям и до къде да го положа? Мерси

Прикачен файл

shema.jpg
shema.jpg (86.01 KиБ) Видяна 4667 пъти
infomar
filipss написа:
супер. мерси. ами от дотук наученото се опитах да направя една малка схема на ръка как би трябвало да изглежда системата.

ако може коментари и препоръки

Или ако имате по-добра схема?

И не мога да разбера този чакъл колко да е голям и до къде да го положа? Мерси
Аз бих направил следното:
1. Изкопавам една дупка с дълбочина колкото са 3 или 4 пръстена, колкото имаш, така, че около пръстените да има поне 5-10 см. празно място. Време за изкопаване един ден, един копае и двама вадят.... Над дупката постави триножник с ролка през която да минава въжето с което ще издърпвате кофата. Прави се лесно с три греди на кръст. Двама роми срещу 20 лв/метър с ваденето ще го изкопаят за нула време, а ако има и тройка кебапчета с по две бири... (концентрат когато свършат, че може да спрат по никое време)
2. От долу на ямата засипи на 10 см. височина чакъл по цялата площ. Върху него да стъпи и пръстена. Няма голямо значение какъв е, но да е по-едричък с остри ръбове, не речен. Някой не слагат... но е добре да има... така казват по-умните от мен, а аз ги слушам.
3. Започвай да поставяш пръстените един след друг и запълвай със ситен или какъвто имаш чакъл празното между пръстените и пръста. (не с пясък) Около най-горният, плътен пръстен не слагай чакъл а трамбовай пръст за да не влиза вода от горе около пръстените.
4. Най-от горе пръстенът не е необходимо да има дупки. В него с дрелка пробий отвор за тръбата за мръсната вода.
5. Направи бетонова плоча над пръстените. Ако не става лесно, постави бетонни колове от онези най-дебелите един до друг (дето се ползват в лозарските масиви). Покрий ги с 2-3 пласта твърд полиетилен за да не влиза вода от горе вътре. После трамбована пръст 20 см. със засадена от горе трева. Ако е дива е по-добре, че прави здрави корени за да не се отнася пръстта от вода. (Поне по метър и половина около дупката. Има случай когато при силен дъжд, водата си прави вада, намира място и влиза с пръст и кал в ямата...и я запълва.) Между тях намери място за един отдушник Закрепи го здраво да не го отмие водата при дъжд. И да няма... не знам, може да работи и без него, но когато пускаш водата, от някъде трябва да взима въздух тръбата.... Ако правиш бетонна плоча, тогава направи отдушник и отвор с размери по избор 40 х 40см. с метален капак, или каквито намериш за добре, за да може след време ако се наложи да правиш ревизия на ямата или да я празниш, в което се съмнявам да правиш в следващите 10 години.
А бе с бетонов покрив си е най-добре...

Работата на ямата зависи от попивните възможности на почвата. Може да не се препълва 10-20-50 години, може и през месец... Информация може да получиш от тези около теб, които имат подобни ями..

Може други да имат различно виждане...
По принцип, изграждане на подобни ями не се препоръчва с оглед опазване на природната среда и всичко се прави на свой риск. На близо - поне 20-30 метра не трябва да има кладенец и поне на 7-8 метра основи на къща.

п.с.
Ако при копаенето намерите нефт, си мълчете, пълни си печката и си свиркай :partyman:

п.с.2
Не разбирам този геотекстил за какво мислиш да го слагаш върху чакъла :?
Или не съм разбрал от схемата .... :?:
Септична яма на две части аз не съм правил и нямам наблюдение кое-как. Ако някой знае, да пише.
chapara - майстор
Ето ти тука всичко за ямите:

https://www.google.bg/search?q=%D1%81%D ... o3oEv7M%3A

,разцъкай по снимките, под всяка има обяснения и статии :wink:
Преливника от едната яма до вторичната вече може да го изпълниш с дренажна тръба , обвита в геокекстил и зарината с баластра, така че преливната тръба да помага на вторичната яма.
filipss - специалист
Мерси за отговорите. Ние всичко обсъдихме, само за тръбния път не говорихме. Прилагам една от моите схеми, където се вижда сегашната сеп.яма е тръбния път до новата. Плс за коментар, че утре в 8 идва багера.

Денивелацията съответно е в посока на новата яма.

Прикачен файл

20160902_223409.jpg
20160902_223409.jpg (83.17 KиБ) Видяна 4557 пъти
infomar
filipss написа:
Мерси за отговорите. Ние всичко обсъдихме, само за тръбния път не говорихме. Прилагам една от моите схеми, където се вижда сегашната сеп.яма е тръбния път до новата. Плс за коментар, че утре в 8 идва багера.

Денивелацията съответно е в посока на новата яма.
Аз лично не виждам проблем в "пътя". Слагаш подходящи кривки на извивката а при добро желание и един ревизионен отвор от горе на местата с кривките с диаметъра на тръбата и капачка от горе, като ги маркираш за да ги намериш при нужда. При мен дължината е 15-20 метра, наклон 5 гр. и проблем до сега нямам.
При положение, че няма да ползваш старата яма и имаш под ръка техника... давай директно от къщата към новата яма.... но ти си знаеш как е положението/ландшафта и какви ти са намеренията.
chapara - майстор
Неее, втората си трябва за преливните води :!:

Тема "Проблем септична яма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: