Всички въпроси за вилата.
filipss - специалист
Здравейте, в двора имаме една септична яма. Около 1м по 1м ш и д и около 1,2 височина. В нея се оттичат водата от кухнята, банята и външната чешма. Принципно не е имало проблем, но от известно време на сам се използва повече вода в къщата (по-честа посещаемост) и водата през преливник от ямата изтича на улицата...

Сега говоря с тъй наречените лайнарки да дойдат и да изчистят ямата, но не мисля, че това ще помогне.. Един съсед предложи да изкопая ров около 2 метра дълъг и около 50,60см дълбок на улицата (малка не асфалтирана селска уличка) в която да вържа преливника в 1 или 2 дренажни тръби и да ги положа в този ров?! И когато има вода в преливника да се стича по тези дренажни тръби и да се попиват в почвата, а не улицата където мирише и събира насекоми.

Та въпроса е това решение, ако въобще е решение ще има ли полза? Някой изпробвал ли го е? И има ли по-добро решение за този проблем.

п.с. няма канал, а реката е много далече и не мога да прекарам тръби до нея..
kozl - майстор
Добре, че е далеч реката.......да поема тя лай....та :shock:
Реките поемат всичко, само риба никой неще да сипва :?
p.v.x - майстор
На първо четене , ямата ти е малка.

Търси решение , в собствения си двор.

Не извън него.

:rock:
SEV - специалист
p.v.x написа:
Търси решение , в собствения си двор.
:rock:
Подкрепям напълно.Според мен извикай да ти изпразнят шахтата и след това я уголеми.Ако почвата не попива,тогава е проблем.Дори да направиш 10 кубични метра резервоар,пак ще се напълни.
vgeorgiev - специалист
filipss написа:
....
Сега говоря с тъй наречените лайнарки да дойдат и да изчистят ямата, но не мисля, че това ще помогне....
Защо? Аз пък мисля, че ако медарката изсмуче един кубик ще имаш да налееш още един кубик. Греша ли ?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Раздели лайната от другата сива вода и си направи попивна яма за чешмяната/пералня/душ. Надявам се, схващаш идеята. Ще ти "полива" дръвчетата в двора. И медарка на първо време, етествено
filipss - специалист
Това решение с
n_a написа:
направи попивна яма за чешмяната/пералня/душ. Надявам се, схващаш идеята. Ще ти "полива" дръвчетата в двора. И медарка на първо време, етествено
Това как да го направя? То вече има преливник, само, че той отвежда водата на улицата. Аз лично не съм виждал ямата, но по сведения на хора, които са я виждали казват, че е от бетон цялата, и освен преливника, няма друг начин да се оттича водата.
kozl - майстор
Намираш ли разлика м-у септична и изгребна яма?
Септични вече не се разрешават за изграждане.
infomar
Най-лесното е до тази септична яма на около >5 м. да си направиш втора на 2 метра дълбочина и 1х1. От първата ще ти прелива във втората.
Колко кубика имате разход за месец вода на чешмата? Ако всичката вода влиза в сегашната септична, значи някъде тя се утаява... един дублаж ще ти реши проблема с години...
filipss - специалист
Трудно е да се направи нова яма до съществуващата, понеже няма много място. Вижте снимка. Наклона е към оградата и към пътеките. Тоест надолу и на дясно на снимката.

Кажете какво мислите по съвета на съседа? Дали да направя две тръби ф110 само с дупки от долу (мисля, че има такива) дълги по 2 метра и да ги вкопая в земята на около метър. Едната да бъде вътре в двора преди оградата, а другата веднага след оградата. Така преливника ще отвежда "водите" към двете тръби в почвата?

Някой пробвал ли го е това и как ви се струва като решение?

Прикачен файл

dvor.jpg

Тема "Проблем септична яма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: