Всички въпроси за вилата.
rambo_81 - помощник
Здравейте на всички съфорумници.
Най-накрая започвам с дългоочаквания и толкова дълго отлаган проект - да изградя една камина и пещ в двора. За последните две години успях за направя площадката :). Вчера купих малко огнеупорни тухли (270 броя) с разпери около 11,5 / 23. Не можах да сметна колко ще ми трябват, но ако не стигнат мога да взема още от същото място. Разполагам с доста плътни единични тухли, които също ще влязат в употреба. Да Ви кажа какво смятам да правя. Довечера започвам със зидане на основите върху които ще заливам бетонна плоча за пещта и камината. Смятам камината да ми е с широчина на светлия отвор да е около 130 см за да става за чеверме, а дълбочината около 70 см. Ще сложа две чугунени скари в средата на камината, а отдолу ще направя ниша за пепелта. За пещта имам две тави с размери 45/65 и сега се двоумя с какъв размер да ми е пещта отвътре. Ако слагам тавите напречно на отвора на пещта, вътрешното пространство трябва да ми е най-малко 65/90 или около 80/110 (за да има някакво свободно пространство). Притеснява ме само дали втората тава (по - близката до отвора) ще може да се завърти и сложи напречно при отвор на входа с ширина 50 см. Довечера ще наредя за пробно малко тухли и ще пробвам :)
Имам един въпрос на този начален етап - плочата която ще заливам с каква дебелина да е (хем да издържи тежестта на камината и пещта , хем да не хвърлям излишен материал).
Довечера ще гледам да кача и малко снимки за мястото, за да не е толкова на сухо :)
Ако имате някакви забележки или препоръки моля не се стеснявайте :)
rambo_81 - помощник
Подобно на тази камина ще ми се да е :)
http://rambo81.snimka.bg/other/kamina.923777
rambo_81 - помощник
Ето и малко снимки от направеното до сега.
http://rambo81.snimka.bg/other/kamina.923777
Последна промяна от rambo_81 на вт апр 18, 2017 9:03 pm, променено общо 1 път.
Kokar - специалист
Замириса на печено...!

Колега, няма ги снимките още :)
rambo_81 - помощник
Извинявам се за забавянето [-o<
plamen6703 - майстор
Наближава месец Рамадан, чевермето е харам през този месец :wink:
Много добре се получава, не си написал кое е населеното място да се пробва и опеченото как е на вкус :-D
rambo_81 - помощник
Местонахождение село Жълт бряг, обл.Сливен. Агнето ще изпревари празника :partyman:

Тема "Камина за чеверме и пещ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: