• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
sean-john - специалист
Здравейте колеги,
Идеята ми е да направя един летен кът ,който ще е с покрив,но въпроса ми е дали ще мога на част от него (или на целия) да направя пода с дюшеме?Предполагам последователността ще е,найлон после бетонна плоча , върху нея замазка за изравняване и еветнтуално тогава дюшемето...искам дървен под,защото усещането е много различно,но незнам чамово дюшеме обработено с импрегнант и лак, дали няма да се раздуе във времето.Както споменах дъжд и вода няма да влизат,но влагата от зимното и пролетното време ще са на лице.

Идеята е с по евтин материал на м2,добре обработен на стабилна основа да изкара дълго и изглежда добре...дали е възможно?!?
Последна промяна от sean-john на ср фев 22, 2017 6:20 am, променено общо 1 път.
Chefo77 - майстор
Щом няма да е за постоянно обитание - защо да не оставиш малки фуги (1 мм) между дъските, които да поемат евентуално разширение?
И не го лакирай, омасли го. Стои по-красиво и запазва възможността за дишане на дървото.
EDI - майстор
По принцип за вън се ползва декинг с фуга между дъските.Не знам дали отстъп от няколко мм ще може да осигури достатъчно разстояние за движението на чамовото дюшеме.Ще трябва да го обработиш предварително, преди монтажа, и обилно от всички страни с масло си мисля.Ако няма пряко вода, не вярвам да има проблем.
sean-john - специалист
Да,обработването ще го направя от всички страни преди монтажа,ще отделя колкото време е нужно.Декинга много ми харесва,но цените са брутални за мен...а и както говорим за 30-60м2 (още не съм решил колко ще е голямо, всичко е на планиране в момента) цифрата става голяма.За омасляване говорим с горено масло нали?
EDI - майстор
Имам предвид масло за декинг.Може и отработено да ползваш, ще ти дойде без пари вероятно или на много ниска цена.Има вариант отдолу да го лакираш, а после отгоре с масло за декинг.
nikolson - майстор
Нещо не ме кефи това с отработеното мосло на закрито.
Chefo77 - майстор
Декинг и аз бих му препоръчал за целта, но цените започват от 60 лева на квадрат - и е безсмислено в случая.
Маслото за дек също е добър вариант за финиш (специалното масло за дек, не отработено масло), но да се има предвид, че някои масла миришат неприятно.
sean-john - специалист
Тя постройката ще е отворена,няма да я затварям с врати...стените по скоро ще са половинки като височина и не е проблем примерно след като обработя дюшемето да го наредя и оставя 1 месец на слънце да дръпне маслото ако е отработено,клоня към него защото ще е без пари и в бъдеще третирането също ще ми е без пари,докато с другото масло винаги ще си е разход.Гледах цени около 160лв за 5кг което стига за площ ~50м2 за 1 слой,а трябват 2...знам,че без пари нищо не става,но за отработеното масло съм слушал само хубави неща (никога не съм правил нещо с него и нямам лични впечатления).
nikolson - майстор
Винаги ще стои мазно, ще събира много мръсотия и няма оправия. Отделно (за мене е първостепенно) ЛОК. Тази фирма http://woodbulgaria.com/deking/daska-za ... h25h100-mm предлага декинг на около 34 лева. Аз бих го повдигнал и на скара, па макар 2-3 см. Евтин вариант е с пелети, които да импрегнираш като предварително попълниш с летви. Оставяй фуга, чувал съм за монета от 1 лев. Има и по-евтини препарати (фабрични) за декинг, но това е друга бира.
sean-john - специалист
На тази фирма офертата е много добра,а да попитам евентуално ако го направя с такъв материал (бял бор,смърч) предварително импрегниран,какво мога да очаквам като живот.Мога да помисля над вариант в който половината кът да е с такова,а другата половина с камък или плочки или нещо подобно,но само ако найстина си заслужава инвестицията в такъв материал.Питам защото нямам идея,знам само,че за външно се прави с декинг,но нищо повече...

За гореното масло и аз так аси го представям, но ми казаха,че за месец два особено на слънце попивало в дървото и изсъхвало...дали е така незнам...имам разни изсъхнали дъски удома ще взема да намажа обилно една и да следя какво ще стане.

За варианта с палети не се бях сещал за което благодаря...отделно имам направен в момента летен кът точно с палети и е много удобно.
  • 1
  • 2

Тема "Отделен летен кът в градината и под от дюшеме ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: