Всички въпроси за вилата.
Jamaika - помощник
iva6ki написа:
..или с метална тръба...
Мислех го - двойно иноксово коминно тяло... но цената е космическа...

Добре де... а ако го затапя отгоре и от задната страна сложа един кюнец, който да минава в/у бетоновия пояс хоризонтално и след това да го вдигна вертикално над покрива? Дали ще има достатъчно тяга? 20-25 сантиметров кюнец...

Това ще е най-лесния вариант, няма да се налага и да режа покрива, и няма да се притеснвявам за теглото.
iva6ki - специалист
Колега става всякак ти ще го гледаш ама зидано барбекю го правиш веднъш за години напред според мен и с тухли да го направиш надали ще е проблем като на снимката.
П.С. Ако говориш за тръба 110-130мм ще ти трябва повечко височина тъй като сечението е малко и задължително ще трябва да си осигуриш достъп до хоризонталния участък тъй като ще се затисне рано или късно. За 200мм диаметър и нагоре не мисля че би имало проблем с тягата.
П.С. Има единични коминни тела 25/25/20 които са с чист отвор около 20/20см с 15кг на бр. също като вариант.

Прикачен файл

25082010258-2.JPG
Jamaika - помощник
Освен да купувам 10 бетонни коминни тела и да действам, както си го бях решил...пък ще стискам палци да не се срути...

П.П. сега друг въпрос изникна в главата ми... искам на дъното на камината да сложа гонеупорни плочи и под тях някаква изолация, която да разсейва топлината малко, за да не се спука бетона... някакви идеи каква да е тази изолация?

Единственото, което се сещам е каменна вата, но ми се ще да не е толкова дебела:
http://www.kamini-germant.com/media/ima ... 196_24.jpg
miroki - майстор
Аз комините ги свивам на принципа на арката ти отпред. Т.е. с наклонени тухли, а не с придърпани и навътре, но хоризонтални.
Ако не беше вече направена стената отзад, бих я зидал, като част от комина, която щеше да е единствената права (не свита) част.
За изолация от долу имам само един ред обикновени тухли. Плочата ми е 5 см. И за сега 10-15 г. Няма проблем.
Jamaika - помощник
miroki написа:
Аз комините ги свивам на принципа на арката ти отпред. Т.е. с наклонени тухли, а не с придърпани и навътре, но хоризонтални.
Ако не беше вече направена стената отзад, бих я зидал, като част от комина, която щеше да е единствената права (не свита) част
Това пък изобщо не мога да си го представя... Снимка би била добре дошла.
За изолация от долу имам само един ред обикновени тухли. Плочата ми е 5 см. И за сега 10-15 г. Няма проблем.
Май намерих изолационни плочи: http://industrial-solutions.eu/ogneupor ... ni-vlakna/ утре ще им звънна
preslav - майстор
Jamaika написа:
iva6ki написа:
..или с метална тръба...
Мислех го - двойно иноксово коминно тяло... но цената е космическа...

Добре де... а ако го затапя отгоре и от задната страна сложа един кюнец, който да минава в/у бетоновия пояс хоризонтално и след това да го вдигна вертикално над покрива? Дали ще има достатъчно тяга? 20-25 сантиметров кюнец...

Това ще е най-лесния вариант, няма да се налага и да режа покрива, и няма да се притеснвявам за теглото.
Цената на кюнеца е такава, че нищо не ти пречи да опиташ, предполагам няма да имаш проблем, но дори и да имаш махането на кюнеца е елементарно, а после зидай и рискувай.
За изолация към плочата най-доброто решение е огънят ти да гори върху скара, постъпващият въздух между плочата и скарата ще охлажда плочата и ще позволява нормално горене на дървата.
chapara - майстор
Топлото отива нагоре, не се бой, надявам се дъното да е също с огнеупорни тухли :?
Jamaika - помощник
chapara написа:
Топлото отива нагоре, не се бой, надявам се дъното да е също с огнеупорни тухли :?
Четох едно мнение във форума, при което човекът е сложил огнеупорни тухли на дъното и въпреки това му се е спукала бетонната плоча. Не ми се рискува, така че ще взема някое от решенията от линка, който пуснах в един от предишните ми постове.

Колкото до комина - измислих го:
Ще го вдигна до покрива с коминните тела, като ги измажа отвътре с Теракол Т, а отвън с обикновена вар. На мястото, където минава през дървения покрив, ще го изолирам с каменна вата - 3 см. Над покрива, ще го продължа с иноксов кюнец с Ф 25 см., за да достигна необходимата височина, като най-отгоре ще сложа някоя от предлаганите шапки. От горната страна /откъм керемидите/ ще го облепя със самозалепваща битумна лента с ширина 22.5 см. и на 30-тина см. над комина към билото ще направя водоотклонителен канал от тенекия, която ще забия директно в битумните керемиди с пирони.

Благодаря на всички да съветите! Ако всичко е наред, някъде към края на месеца, би трябвало да приключа
iva6ki - специалист
Не пишеш от къде си но в Баумакс или топливо със сигурност ще намериш плочи за дъното като на снимката. За разсейване на топлината се ползва един ред обикновенни червени единички както са ти писали по горе, обаче гледам че нямаш много височина понеже ще изяде 12-15см до готов под. Аз ползвам и смес от 1 част натрошено стъкло(без значение какво важно да е наситно), 1 част кварцов пясък и 1част огнеупорен теракол или шамот според какво имам и с тази смес лепя плочите на дъното, като пласта е 2-3см.
За комина ако ползваш бетонови тела бих те посъветвал да направиш поясче 10см с 2-3 пръчки вътре за да хване здраво тухлите, като ще можеш да си подравниш добре бетона за телата тъй като се зидат с малко разтвор и не е много добре да им пъхаш разни парчета по фугите за изправяне.

Прикачен файл

22.jpeg
22.jpeg (64.33 KиБ) Видяна 3356 пъти
miroki - майстор
Jamaika написа:
miroki написа:
Аз комините ги свивам на принципа на арката ти отпред. Т.е. с наклонени тухли, а не с придърпани и навътре, но хоризонтални.
Ако не беше вече направена стената отзад, бих я зидал, като част от комина, която щеше да е единствената права (не свита) част
Това пък изобщо не мога да си го представя... Снимка би била добре дошла.
Както ти е арката, тухлите наклонени да се държат. Няма как да снимам, тъй-като не е при мен, а на къщата, а и е измазано и нищо няма да се види.
Нещо подобно, само, че при мен са 4 страни, а не кръг и задната страна е вертикална. Просто се захващат тухлите от едната стена на другата. Но така съм си го измислил аз.
Изображение
Кюнец гледай да е поне 25 см диаметър, да дърпа. Отначало пробвах с обикновен и го събарях. Моето е зидано около 2м и после един метър тръба. На друго място го направихме с 4 комински тела вместо тръба.

Тема "Градинско барбекю- комин?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: