• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всички въпроси за вилата.
dragonn2 - специалист
Здравейте!

Замислил съм да направя един навес до къщата. Понеже пред входната врата има един склон, много често през зимата се събира доста сняг. Идеята ми е да направя бетонна площадка, да вдигна 1м стена от към склона (може и до някъде от двете страни) и да вдигна навес.
Навеса мисля да е от дървени греди и да е покрит с дървени плоскости (ПДЧ се казват май?) и битумни керемиди.
Дължината на къщата е 8м. Стената ще бъде на 4м от къщата.
Прикачвам и няколко снимки с применрни "чертежи" на paint :) мертеците ще са повече от нарисуваните.
Може би се досещате че нямам никакъв опит с подобни строежи, но държа да аз да си го направя - парите не са фактор.
Моля за съвет за следните неща:
1. Горе долу какъв размер трябва да са гредите и мертеците?
2. Как да захвана гредите за къщата?
3. Как да захвана гредите за новата стена?
4. Със сигурност ще трябва да се укрепи допълнително. Въпросът е как?
5. Какъв ъгъл трябва да е наклона на навеса?

Разгледах доста теми в този форум и вече имам някои идеи, но ще се радвам ако споделите мнение.

Благодаря!
Прикачен файл:
0.jpg
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
cholev - майстор
Гредите носещите 10х10
Гредите подпокривните 6х8
Вместо ПДЧ помисли за дъски тип кофражни 2.5см дебелина(230лв кубик или там някъде).
Гредите към стената с планки ъглови или има специално за греди (продават се и двата вида)
Към къщата с дюбели (е зависи и от стената)
dragonn2 - специалист
Благодаря за бързия отговор :).
За дървените плоскости - мислех че с тях ще стане по-лесно покриването защото се продават на големи размери. Ето една снимка на която е направен покрива с такива:
Изображение
Само не знам как ще му се отрази влагата навън. Иначе не е проблем да го покрия и с дъски, но не мисля че ще стане достатъчно равно за битумните керемиди отгоре...

Относно стената на къщата - мисля че е тухлена. Предполагам се продават подходящи дюбели. А директно дупча гредата и през нея или с някакви планки?

А за захващането към новата стена, с такива ли?
Изображение
Четох че трябвало да има малко разстояние между дървото и бетона, заради влагата, но при мен гредите ще са върху стената, а не пода. Трябва ли да оставя разстояние?
cholev - майстор
Да. Тази планка е подходяща. Мое лично мнение- нека си лежи гредата директно на бетона. Нали е покрито. Вода няма да влиза.
Е с плоскости покриването става по лесно.
шоп - майстор
cholev написа:
Гредите носещите 10х10
Гредите подпокривните 6х8
Вместо ПДЧ помисли за дъски тип кофражни 2.5см дебелина(230лв кубик или там някъде).
Гредите към стената с планки ъглови или има специално за греди (продават се и двата вида)
Към къщата с дюбели (е зависи и от стената)
Вертикални греди 12х12 или 12х14
подпокривни греди минимум 10х12 или 8х14

премостяването е 4 метра и 6х8 е направо нищожно. Ще се огънат от собствената си тежест без дори и снеговото натоварване

Иначе и аз мразя ОСБ, ПДЧ и други стр. недоразумения. Или калибровани дъски 1 во качество или сачак ако се гони вид, може и с кофражен хидрофобен шпарплат
dragonn2 - специалист
Да - съчак. Колко ги търсих тези дъски, но не знаех как се казват. Мился че и с тях ще стане добре.
Иначе си прав за разстоянието че е голямо, затова мисля да сложа още една подпорна греда на средата и колоните отстрани ще стъпят на продължението на новата стена отстрани. На снимката продължението на стената съм го нарисувал само от едната страна, но май ще е и от двете.
cholev - майстор
Като сложиш гредата в средата- 8 метра ще е добре и две вътрешни вертикални носещи. Доста е голямо пространството 8х4=32м2
И в този случай според мене ще минеш и с 6х8 за тавана.
dragonn2 - специалист
Иска ми се да избегна поставянето на вертикални колони по средата под покрива. Ще бъде ли достатъчко ако сложа по-дебели носещи и подпокривни греди?
През какво разстояние трабва да са? Аз мисля да сложа подпорните през 2 метра, а подпокривните си нямам идея...
dragonn2 - специалист
Поиграх си малко с FreeCAD и направих малко по-пригледен модел на идеята ми:

1. Положението в момента:
Прикачен файл:
1.PNG
1.PNG (23.46 KиБ) Видяна 8702 пъти
2. Правя куфраж за стената и наливам бетон. След това ще циментирам и площадката:
Прикачен файл:
5.PNG
5.PNG (41.18 KиБ) Видяна 8702 пъти
3. Хващам вертикалните грди за бетона с планки, а за къщата с дюбели за тухли. Според вашите съвети и имайки впредвид че разстоянията са голями, ще използвам 12х12.
Прикачен файл:
4.PNG
4.PNG (80.35 KиБ) Видяна 8702 пъти
4. Слагам подпокривните греди, предполагам 10х12 или 8х14... Само не разбрах кое е височината и кое широчината от тези размери?
Прикачен файл:
3.PNG
3.PNG (62.72 KиБ) Видяна 8702 пъти
5. Покривам с дъски , черна хартия (?) и битумни керемиди. Ще има и улук:
Прикачен файл:
2.PNG
2.PNG (32.45 KиБ) Видяна 8702 пъти
Това е планът за сега, а след една седмица го започвам. Някакви забележки?
Kokar - специалист
dragonn2 написа:

4. Слагам подпокривните греди, предполагам 10х12 или 8х14... Само не разбрах кое е височината и кое широчината от тези размери?
По-голямия размер винаги е височина, когато говорим за носимоспособност.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Съвет за малка площадка и дървен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: