• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10
Всички въпроси за вилата.
dragonn2 - специалист
Да ъпдейтна - отпуската свърши, навес няма, но стената и площадката са готови.
Прикачен файл:
20170729_140637_HDR.jpg
Прикачен файл:
20170729_140605_HDR.jpg
Не е перфектно изпълнение, но за моите цели и умения е ОК.
Искам да благодаря за всички мнения и съвети, които написахте тук.
Навесът ще го правя през уикендите, но се надявам да стане по-бързо - все пак няма да има копаене и бъркане на бетон. :)

Тази седмица ще пресмятам какъв дървен материал ми е нужен, за да мога другата събота да го купя и превозя наведнъж.
До тук го докарах следното:
- 10 бр. греди 12х12 на 4м. Това включва вертикалните (7 бр.), които стъпват на малката стена. Броя ги по приблизително 1.5м, та ще излязат по 2 от една 4м греда. Също така и 4 хоризонтални, по около 3.8м - две от към къщата и две от към стеничката. Дори ще има няколко резерви...
- 17 бр. мертеци 8х10 по 4м. Мисля че ще са достатъчно дебели, след като намалих разстоянието до отсрещната стена. Сега е около 3.5м до външния ръб на стеничката. Ще ги слагам през 50см.
- 32 квадратни метра дъски за покриване на навеса. Мисля да взема 4 метра дъски, за да се наставят някъде на средата на навеса.
iliya_i - майстор
dragonn2 написа:
- 32 квадратни метра дъски за покриване на навеса. Мисля да взема 4 метра дъски, за да се наставят някъде на средата на навеса.
Размини снадките на дъските.
Напр. 1 ред 4+4, 2-ри ред 2+4+2, 3-ти ред 4+4 и т. н.
dragonn2 - специалист
Да, добра идея! Взимам си бележка...

Малко по-назад Руди посъветва да хвана талпа 5х20 за къщата с химически анкери. Имам няколко въпроса:
1. Не е ли по-добре да използвам от гредите 12х12 за по-голяма опора? Много ще натежи ли?
2. За тухли единички само с химически анкер ли се прави или има и други варианти? Струва ми се много сложно с тези анкери.
dragonn2 - специалист
Имам и няколко въпроса за дървения материал:
1. Сега като ги поръчам гредите и ги нарежат, трябва ли да ги мажа с нещо преди или след като ги монтирам?
2. Трябва ли да престоят някакъв период за да съхнат?
шоп - майстор
dragonn2 написа:

Малко по-назад Руди посъветва да хвана талпа 5х20 за къщата с химически анкери. Имам няколко въпроса:
1. Не е ли по-добре да използвам от гредите 12х12 за по-голяма опора? Много ще натежи ли?
2. За тухли единички само с химически анкер ли се прави или има и други варианти? Струва ми се много сложно с тези анкери.
По принцип греда със сечение 5х20 ще носи повече във вертикал и ще спестите от дължината на дюбелите.

В тухли единички мога да монтирам по принцип и с най-евтините дюбели. Тук говорим за +- 10 лв и всичко зависи от Вашите умения.
Руди - майстор
dragonn2 написа:
Да, добра идея! Взимам си бележка...

Малко по-назад Руди посъветва да хвана талпа 5х20 за къщата с химически анкери. Имам няколко въпроса:
1. Не е ли по-добре да използвам от гредите 12х12 за по-голяма опора? Много ще натежи ли?
2. За тухли единички само с химически анкер ли се прави или има и други варианти? Струва ми се много сложно с тези анкери.
Добре е свободната дължина на анкера извън стената да е малка, за да не се изкриви от товара.
Химическите анкери са за препоръчване при навеси, защото не се разхлабват с времето от вятъра.
Дори да попадне в дефектно място на тухлата, лепилото ще заздрави връзката.

Иначе за тухли са подходящи найлонови дюбели с винтове с шестостенна глава
като ТЕЗИ, при това с дължина поне 160-200 мм.
За закрепване на обувките на колоните сега са модерни винтовите анкери,
но може и всякакви други анкери за бетон.
dragonn2 - специалист
Сложих химическите анкери на стената на къщата:
Прикачен файл:
20170806_105548_HDR.jpg
Взех някакъв анкер на Момент, но се оказа много трудно да излезе от тубата. Счупих един пистолет, купих по-як и с много усилия успях едвам да ги сложа. Купих 4 еднометрови шпилки М12, нарязах ги на 16х25см.
Прикачен файл:
20170806_160729_HDR.jpg
Прикачен файл:
20170806_160809_HDR.jpg
Купих и стъпките за гредите. Избрах от тези тип "кутия" и ги хванах с анкери М10:
Прикачен файл:
20170806_160705_HDR.jpg
Следва продължение.
dragonn2 - специалист
Оказа се че дъските, които поръчах, не са с идеално прави ъгли от всички страни. Всяка дъска има поне един ъгъл по продължението и, който е бил в допир с част от кората на дървото. Понеже искам отдолу на навеса да не се виждат каквито и да е било имперфекции, ще ги редя така че "заоблените" ъгли да са отгоре. Въпросът ми е ще има ли проблем за битумните керемиди, ако между някои от дъските се образуват улеи? Например едната дъска е с 90 градуса ъгъл а тази дето ще легне до нея е с леко заоблен ъгъл. Трябва ли да сложа нещо под керемидите? Черна хартия или нещо такова... ? Моля за съвет.
burkov - специалист
За дъските, моя съвет е да сложиш хартия или някакъв водоспиращ материал.
За малкия улией, освен ако не е 10 см :-D не виждам как ще попречи на бирумните керемиди.
шоп - майстор
@dragonn2, купил си кофражни дъски 2 или 3 то качество. Само в калиброваните дъски и дъските 1во качестово няма капаци.

Един съвет от мен. Премахни корите и импрегнирай дъските против дървояд, гъби и плесен. В противен случай след 2-3 години на главата ти ще ти се сипат стърготини от дървоядите.

Под битумни керемиди аз поставям усилен воалит 3мм. Няма да се виждат неравностите от дъските по този начин.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10

Тема "Съвет за малка площадка и дървен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: