Всички въпроси за вилата.
dampi0 - напреднал
Привет,

Имам имот с изградена попивна, септична яма, която се пълни периодично и трябва да се изпомпва. Смятам да инсталирам пречиствателна станция преди съществуваща септична /попивна/ яма, за да може пречистената вода да се излива в нея.. Въпросът е, че доколкото разбирам, пречистената вода седейки в септичната яма, ако не попие и не бъде изпомпена, ще се заблати и ще се образуват анаеробни бактерии, които отново ще вмиришат водата. Тоест, отново ще има миризма, когато пречистената вода се изпомпва и се използва за поливна след обработката от пречиствателната станция.

Правилно ли разсъждавам, че в този случай ще е по-добре водата да се изпомпва редовно, ежедневно или седмично от септичната яма, за да се избегне появата на лоша миризма? Ако да, то може би най-разумното решение ще е да се изгради дренаж, близо да пречиствателната станция, а съществуващата яма да не се ползва?

Вариант ли е да сложа хлор в септичната яма, която да поддържа вече пречистената от станцията вода да не развъжда бактерии и да не се заблатява и вмирисва?

Благодаря предварително за отговорите.
kr1100 - майстор
@ ".,. Имам имот с изградена попивна, септична яма,

Дано по-скоро с този тип ями ви сурвакат с яки глоби.
Кого си мислиш , че лъжеш ? Замърсяваш района под твоя имот и водния хоризонт.
radius - майстор
Е , ти па на село не си ли живял?
Малко бързаш с това мнение, има няма 20-30г.
Аз имам ПС и изхвърлям УСЛОВНО чисти води. Много як термин, подсказващ условността на пречистването :lol:
dampi0 - напреднал
вт юни 08, 2021 9:17 pmkr1100 написа:
@ ".,. Имам имот с изградена попивна, септична яма,

Дано по-скоро с този тип ями ви сурвакат с яки глоби.
Кого си мислиш , че лъжеш ? Замърсяваш района под твоя имот и водния хоризонт.
Аз не съм виновен, че държавата 30 години не е е успяла, поради ред 'причини' да изгради инфраструктура където трябва. Нека ме глобят, ще си платя глобите. Но по твоята логика всички вилни зони и селища с такива ямни съоръжения трябва да бъдат глобявани, защото държавата не си е свършила работата, понеже се спукват да крадът и не остава нито ред, нито пари за инфраструктура?!

А тая тъпотия с "пречистените" води от пречиствателна станция, ако си мислиш, че има ефект и не замърсява - дълбоко се лъжеш. Ако вършеха работа, нямаше след като си ги купиш да ти казват: "Не поливайте с тази вода ядливи растения." Ако не беше ЕС да ги наложи със закон, както и неудобството от миризмите, хората въобще нямаше да ги купуват тези пречиствателни станции.

A сега и накратко да поясня, за по-любознателните. Пречиствателните станции произвеждат втора категория вода. Втора категория вода, се води вода, в която има препарати от миялни и перални машини, тоалетни и други домашни подобни. Тоест, в по-голямата си част, се пречистват само натуралните човешки отпадъци, които всъщност са полезни за почвата.

Отделно от това, земните слоеве си имат естествен процес за пречистване и филтриране на водата. Няма да го разяснявам в детайли, който има желание да потърси в Интернет. А ето тук, ще споделя няколко примера от дългосрочни тестове на почви, третирани с води с препарати само от перални, миялни, кухни и душове върху околната среда:
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 9716305083
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 4909002092

Отделно от това, ползваме еко препарати в дома ни, които допълнително допринасят за околната среда.

Така че, моля не бързайте да хулите някого без да сте запознати. Ако ефектът от замърсените домашни, битови води беше толкова пагубен, колкото ни го представят, незнам как човечеството щеше да е доживяло досега.. Както в повечето такива случаи, накрая винаги става въпрос за пари и интереси.
Последна промяна от dampi0 на ср юни 09, 2021 3:52 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Попивните септични ями са забранени и то не от вчера! Крайно време е хората да спрат да обвиняват другите край себе си и държавата,а да започнат да спазват законите!!! Всичко друго е дребни тарикатщини и то собствен гръб! Но някои или не иска да го разберат или просто не могат?!
dampi0 - напреднал
За последно ще доуточня. Планирал съм изграждане на ПС за моя обект, след вземане на акт 16 поради ред причини. Основната която е , че е кошмарно да се занимаваш с узаконяването на такава. Горният ми пост е в отговор на господина, който твърди че съм замърсявал, за да покажа всъщност колко пречистват така наречените пречиствателни станции водата.. А за това, дали държавата има вина - да, има! Особено като вземем предвид факта, че цели квартали в големи градове и села, някои от които, областни, стоят без ВиК и пътна инфраструктура години наред! И то в 21 век! И това е неоспоримо, но такъв тип дискусия не е за този форум, нито за тази тема.

В крайна сметка намерих отговорът на въпроса ми от другаде. В ямата в която ще се отвежда пречистената вода от ПС, ще се сложи допълнителен аертор, за да не се блатясва, вмирисва и развъжда анаеробни бактерии, когато при препълване се наложи да се източва. Възможно е също допълнително да се наложи да се дообработи с много малки количества хлор.
silent - майстор
ср юни 09, 2021 11:23 amAndri01 написа:
Попивните септични ями са забранени и то не от вчера! Крайно време е хората да спрат да обвиняват другите край себе си и държавата,а да започнат да спазват законите!!! Всичко друго е дребни тарикатщини и то собствен гръб! Но някои или не иска да го разберат или просто не могат?!
Казват хората включени в канализация.
Димитър....... - специалист
ср юни 09, 2021 11:23 amAndri01 написа:
Попивните септични ями са забранени и то не от вчера! Крайно време е хората да спрат да обвиняват другите край себе си и държавата,а да започнат да спазват законите!!! Всичко друго е дребни тарикатщини и то собствен гръб! Но някои или не иска да го разберат или просто не могат?!
И за да не правим тарикатлъци(ние по селата)какво предлагаш да направим?-Може би за собствена сметка да изградим мръсна канализация на цялото село :? Плащаме данъци като тези в града,че по някой път и повече,и накрая кво-газим в кал и зиме и лете и т.н.А може би по твоята логика ние не трябва да се къпем и перем,и да ходим до тоалетна в храстите до 2100та година,докато не дойдат "марсианците"та белким те ни направят канализация,за която разбира се ние ще си платим като пичове,нещем нищо без пари!!!
brum - майстор
Варианти има, ама излизат много скъпо. Яма която не е попивна. Обаче ако харчиш 30 кубика вода на месец лайнарката ще пътува 2 пъти в седмицата да изпомпва. И цените стават като за екскурзия до марс...

И за мен пречиствателна станция е правилното решение. Но е близко до невъзможното да я заустиш законно. Като гледам масовата практиката е да се изграждат попивни полета и да се източва водата под земята. Не би било проблем ако ямата се ползва и работи правилно. Но нещо срещнах затруднения в намирането на инструкции за ползване и поддръжка им, та явно е общоприето да не им се обръща много внимание...

В лъскавите села/квартали около София също няма канализация с малки изключения. И колкото и да съм обикалял ни една лайнарка не видях да работи. Като обикалях по обяви за къщи чак се хвалят с безумните си решения. Един беше направили огромни бетонни бункери от 20-30-50 кубика (не помня точно) под земята и сипвали живак в него за да работела добре ямата. Ужас някакъв с нулева умисъл, че си буквално си серем в задният двор. После химиотерапията била гадна...
Andri01 - майстор
Димитър... има закони в тази държава ,а те трябва се спазват!! Никой не е длъжен да ти мирише отпадните води,попиващи в почвата??? Аз също съм на яма-бентонна 12куб.м.

Тема "Вода от пречиствателна станция в септична яма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: